[דיון] אריפוריטה: פרק הראשון של האנימה: "המפלצת של התהום"

 • 09/07/2019

silver207

 

2ojlz1r.png

 

 

wrr4gbi.jpg

 

דיון על הפרק הראשון של האנימה

 

אז אחרי שעשיתי ריפרש בעמוד הבית של Kissanime במשך שעה, ואז אחרי שחיכיתי עוד מלא זמן עד שהיה ניתן באמת לצפות בפרק, ואז אחרי שחיכיתי עוד מלא זמן עד שהפרק היה זמין באיכות טובה, ראיתי את הפרק הראשון של אריפוריטה! 

ומה חשבתי עליו, אתם שואלים?
 

אז הדעה שלי מתחלקת לכמה היבטים, המפורטים כדלקמן:

 

1. עלילה - אני לא הולך לשקר, אני לא ממש אהבתי את העלילה בפרק. לאלו שלא נחשפו לחומר המקור, העלילה לא הייתה מובנת כלל. זה הרגיש כאילו הם ישר זרקו אותנו לצ'אפטר 5, תוך כדי שהם דחסו את כל הצ'אפטרים עד לפחות 7. הם ניסו ממש למהר את העלילה, ולמרות שכמובן נהנתי מזה בגלל שאני יודע מה קורה, אני מרגיש רע עבור אלו שיראו את הפרק הזה בלי ידע קודם.
אבל עכשיו בתור קורא, הפרק בהחלט עורר בי רגשות דומים לאלו שהרגשתי במהלך הקריאה. הדיאלוגים (ליתר דיוק, מונולוגים) בפרק הזה התקדמו יפה, ואישית אהבתי את זה שהם העבירו את החלקים בקומה הראשונה של התהום די מהר. לעומת זאת, האינטרקציה בין הדמויות לא נחשפה כלל, החלק המהותי מאוד של מה שקרה לפני שהוא נכנס ל[מבוך האדיר אורקוס] הוזכר רק בעקיפין, הקסם של "שיחה לאור ירח" אבד כליל, וקשה לי עם העובדה שהקרב בין האג'ימה לבין דוב הטופר היה קצר כל כך.

לפחות אתנחם בעובדה שהם בנו את העלילה בצורה פרוגרסיבית כמו שצריך, כך שאכן הורגשה התקדמות בעלילה. כמו כן, חרף כל מה שאמרתי, אני עדיין יכול לראות ניצוץ של תקווה. אם הם יבצעו את מלאכתם כראוי מעתה והלאה, תוך כדי שימוש בבסיס שהם בנו בפרק הראשון (דהיינו יבנו מחדש את הסדרה על גבי הבסיס הזה), אני בטוח שהעלילה הולכת להיות טובה כמעט כמו זו של הספרים.

 

עלילה: 7/10

 

2. אנימציה - אישית, די נהנתי מהאנימציה. בשנים האחרונות ככלל רמת האנימציה עלתה, וזו דוגמה מעולה לכך. הדמויות נראו טוב, דומות לאיך שהיו באיורים מה-LN, והאנימציה עצמה זרמה והייתה נעימה לעין. אפילו ה-CGI, נקודת המפלה של אנימות רבות וטובות, לא הרגישה לא שייכת או לא מתאימה, והשתלבה יפה עם סגנון האנימציה האחר (יש לזה שם? אנימציה ממחושבת פשוט??). אם האנימציה תמשיך כך, זה לפחות דבר אחד שנוכל לחכות לו בציפייה בפרקים הבאים.

 

אנימציה: 10/10

 

3. דיבוב - אני מוכרח להודות שהפרק הזה הפתיע אותי לחלוטין. המדבב של האג'ימה חדש בעסקי הדיבוב, כך שיכולתי לשמוע את יכולות הדיבוב שלו רק בטריילרים הקצרים האלו, מה שעורר בי מעט חששות. אולם עכשיו, אחרי שצפיתי בפרק הראשון, כל החששות האלו נפוגו. הקול הזה מתאים מאוד להאג'ימה, והוא הצליח להעביר טוב את איך שהאג'ימה הרגיש בכל קטע בפרק. עבודה לא קלה בהתחשב ברגשות שחש, אך עדיין הוא מילה את תפקידו כראוי.
את קאורי שמענו מעט, אך הקול שלה היה ענוג ונעים מאוד לאוזניים - בדיוק כפי שדמיינתי אותו, בדיוק כפי שמתאים למישהי בעלת אישיות כמו שלה. שמעתי כבר את המדבבת בתור אייס ב-DamMachi ובתור אראטו ב-Shokugeki no Souma, ועל כן ידעתי מראש שהיא מתאימה לתפקיד, אך היא גברה על כל הציפיות שהיו לי בהפרש אדיר.
אני לא יודע אם זה באמת הקול עצמו, או שמא זה בזכות היכולות הווקליות של המדבב, אך הקול של דאיסוקה תאם לאישיותו בצורה מדויקת ביותר, על אף שבקושי שמענו אותו מדבר.
גם את הקול של קואקי בקושי שמענו (אולי שורה אחת או שתיים). עם זאת, במקרה שלו מלכתחילה אין אף סיבה לדאגה - מדובר באחד שדיבב דמויות כמו נאטסו מ-Fairy Tail וסימון מ-Gurren Lagann, כך שמראש אנחנו יודעים שהוא יכול להתאים את הקול שלו לכול מצב, אפילו אם הוא צריל להישמע רציני (או במקרה של הגיבור שלנו, אטום עד אין שיעור) או שטותי (הגיבור שלנו אטום מכדי לעשות את זה).
ועכשיו לגולת הכותרת - יואה. המדובבת שלה היא זו שדיבבה את טוארו ב-Miss Kobayashi's Dragon Maid, אז לא דאגתי כלל לביצוע שלה כאן. אני יודע עד כמה חמוד הקול שלה יכול להישמע, עד כמה הוא מסוגנן ומגוון. ידעתי שקולה יתאים בדיוק ליואה, אך לפי מה ששמעתי ב"בפרק הבא", קולה מתאים ליואה אפילו יותר ממה שחשבתי תחילה. 

עכשיו בפעם הבאה שאתרגם, יהיו לי סוף סוף קולות קבועים בראש כשאקרא, ולא סתם כאלו שאבחר באקראיות ובאגביות. אז למי שבחר/בחרה את המדבבים האלו, העבודה שעשית הייתה:

 

דיבוב - 10/10

 

4. מוזיקה - אין לי הרבה מה להגיד לגבי המוזיקה שהתנגנה תוך כדי הפרק. אני אישית הרגשתי שהמתרחש בפרק לא היה זקוק למוזיקה, ואפילו להפך, שמוזיקה עלולה להרוס אותו. על כן, אני מודה מקרב לב על ההחלטה שהם ביצעו - על כך שהם כמעט ולא השתמשו במוזיקה במהלך הפרק (לפחות לא בקטעים שרציתי שלא יהיה).
בקטעים שחשבתי שמוזיקה תועיל להם, המוזיקה שהתנגנה קלעה בדיוק, כך שאני די מרוצה מהמוזיקה עצמה. בניגוד לכך, די לא אהבתי את הצלילים שהשומעו במהלך הפרק - הירייה של דונאר נשמעת כמו רובה לייזר או משהו, [כיווץ קרקע] גורם לזה להישמע (ולהיראות) כאילו הוא משתגר וכו'. אין ספק שהם היו יכולים לעשות עבודה טובה יותר בזה.

ועכשיו לחלק לא פחות חשוב כשמדברים על מוזיקה באנימה: שיר הפתיחה ושיר הסיום!
שיר הפתיחה הוא [Flare] של [
Void_Chords ו-Lio]. שמעו קטע קצר מהפזמון שלו בטריילרים, כך שכבר היה לי מושג כללי לגבי איך השיר ישמע, והאמת שהוא דווקא התעלה על ציפיותיי. השיר מתחיל רגוע, מכיל אלמנטים של מיסתורין ואופל, ובין רגע מתחלף לשיר מלא אקשן. אני אישית מרגיש שהשיר הזה מתאים לשמש כשיר הנושא לסדרה, ואני בטוח שיהיה מהנה להאזין לו בזמן התרגום.
שיר הסיום הוא [Hajime no Uta (השיר של האג'ימה)] של [DracoVigro]. השיר הזה מאוד ערב לאוזן, ואף מזכיר לי שירים של זמרות אחרות כמו LiSA ו- Eir Aoi (שתיהן מדהימות). השיר הזה, כיאה לשיר סיום, הוא רגוע יחסית, אך מתפרץ בחלק מסוים. המילים עצמן מאוד מתאימות להאג'ימה, ואנסה לתרגם בקרוב חלק מהשיר כדי שתבינו עד כמה ניתן לקרוא לשיר הזה באמת "השיר של האג'ימה".
באשר הן לשיר הפתיחה והן לשיר הסיום לא ממש אהבתי את הקטעים שהוצגו, כך שהחוויה שהעבירו לקתה מעט, אך השירים עצמם עזרו להם להצליח.

 

מוזיקה - 9/10

 

5. הצגת הסדרה ככלל, ואת הרעיון המרכזי של הסדרה כפרט - עקרונית, החלק הזה די דומה לעלילה, אך הוא מעט שונה. המטרה המרכזית של פרקים ראשונים, לפחות לדעתי, היא למשוך עוד צופים. ואיך עושים את זה? איך גורמים לאנשים לדעת אם הם רוצים לראות את האנימה הזו או לא? פשוט מאוד. פרקים ראשונים אמורים להציג את המטרה של הסדרה, לאן היא מתקדמת. אנחנו אמורים להיחשף לדמויות ולרעיון המרכזי של הסדרה, כך שנוכל לבחון בעצמנו אם נרצה להמשיך או לא. כאן, בחלק הזה ממש, הפרק הראשון פישל בענק. בקושי הכרנו דמויות, בקושי נחשפנו למקומות, לרעיונות מאחורי הסדרה, לכל מה שהיא מייצגת. זה ממש מצער אותי, כי מספר הצופים שיראו מעבר לפרק הראשון צנח עתה משמעותית. אריפוריטה לא ראויה לכך שיצפו רק בפרק אחד שלה.

 

הצגת הסדרה - 4/10

 

לסיכום: היו חלקים טובים והיו פחות טובים. אבל בסך הכל, חווית הצפייה בפרק הייתה מהנה מאוד. אם אתייחס לכל ההיבטים שציינתי לשם הבעת שביעות הרצון שלי מהפרק, אז זה יראה כך:

 

הנאה כללית מהפרק הראשון - 8/10

 

פיו, כל הכתיבה הזו הייתה מתישה. אז זו דעתי לגבי הפרק הראשון של "אריפוריטה: מרגיל לחלוטין להכי חזק בעולם".

עכשיו ארצה לשמוע מה דעתכם: מה אהבתם? מה לא אהבתם? מה צריך לשנות? מה צריך להשאיר? וחשוב מכול - עד כמה נהנתם מהפרק, ועד כמה אתם מצפים להמשך העונה?

 

1 תגובות

 • מאת @מרהאיתן
  09/07/2019

  אני אגיב על זה עם אותם קרטריונים כמו שלך

  1. העלילה- היא היתה מחרידה, אפילו אם הם רוצים לקצר לא צריך לדחוס ככה את העלילה לפרק הראשון, בשל ככה הם נאלצו להציג חלקים חשובים דרך פלשבאקים של האג'ימה ונאלצו להעריך אותם מה שגרם לפלאשבקים לא להרגיש כמו פלאשבקים אלא חלקים שלמים מפרק וגורם בין היתר להרגשה של פיספוס בלבול ולאי-הבנות מאוד חמורות.

  10/5

  2. אנימציה- אני די מתעב את האניצמיה הזאת, היא נראית לי ממש עצלנית ומכוערת, באופן אישי לפחות, זה הדבר השני שהכי לא אהבתי בפרק.

  10/3

  3. דיבוב- הדיבוב בפרק היה ממש טוב, אין על מה להתלונן.

  10/10

  4. המוזיקה- היא היתה טובה וכך גם שיר הפתיח ושיר הסיום.

  10/10

  5. הצגת הסידרה ואת הרעיון שלה באופן כללי + השקעה- הם עשו את פשוט מחריד, הם לא הציגו את העולם ומה שהולך שם בכלל ובקושי הציגו את הדמויות וגם באופן אישי נראה שהם התעצלו מאוד.

  10/1

  לסיכום 10/5.8

  זה היה פרק נוראי, זה כאילו הצוות של האנימה היה מחולק לשניים, אלא שהיו אחראים על המוזיקה ועל הדיבוב שהשקיעו ועשו עבודה ושאר הצוות שהתעצלו וזלזלו בפרויקט מה שגרם לתוצאה מחרידה וחבל.