אוגד שלילה 'אין'

 • לפני 6 יום

algra

מתי משתמשים ב'אין'?

נתחיל בהסבר קצר בנוגע למלה 'אֵין'. התפקיד התחבירי שלה הוא אוגד - חלק המחבר בין הנושא של המשפט ובין הנשוא. האוגד יבוא לרוב במשפט שמני (כזה שאין בו פועל). למה זה משנה? בגלל הסביבה בה משתמשים במלה 'אין' במקום במלה 'לא'.

האוגד 'אין' שולל שמות עצם ('הוא אינו חכם', 'חכם' - שם עצם) או פועל בהווה ('אינני יכול לבוא', 'יכול' - פועל בהווה). למה פועל בהווה? ייתכן שאלו מכם שהקשיבו בשיעורים זוכרים את המונח 'צורת בינוני': הייחודיות של פועל בהווה היא שהוא יכול לתפקד גם כשם עצם, גם כתואר וגם כפועל! זו הסיבה שתופעות רבות שאינן מתרחשות בפעלים בעבר ובעתיד, דווקא כן יתרחשו בפעלים בהווה.

יכול להיות שאתם שואלים את עצמכם 'את מי זה מעניין'? ובכן, נכון מאוד שבתהליך של תרגום צריך להתאים את המשלב הלשוני לדמות המדברת, לכן אם נתרגם משפטים של ילדים קטנים, דווקא נחליט שלא להשתמש בשפה גבוהה, כולל שימוש תקין באוגד השלילה 'אין'. אבל, וזה אבל גדול, כשכותבים טקסט, חשוב להקפיד על שפה נכונה. נתקלתי בהרבה מקרים בהם אנשים שרוצים להישמע חכמים, משתמשים במלה 'אין' בצורה שגויה, ובכך בעצם משיגים תוצאה הפוכה מזו שרצו.

דוגמות לשימוש שגוי:

-אינו היה מודע. 'היה' הוא פועל בעבר, לכן יש לשלול אותו באמצעות 'לא' (לא היה מודע).

-אינם יידרשו לכך. 'יידרשו' הוא פועל בעתיד, לכן יש לשלול אותו באמצעות 'לא' (לא יידרשו לכך).

-הוא לא מלמד בבית ספרנו. 'מלמד' הוא פועל בהווה, צורת בינוני, לכן יש לשלול אותו באמצעות 'אין' (אינו מלמד בבית ספרנו).

 


*לאלה מכם שלומדים תחביר וזה מעניין אותם: חשוב לציין שהמלה 'אין' יכולה לשמש גם כנשוא של משפט שמני. במקרים האלה אפשר פשוט להחליף אותה במלה 'יש' ולקבל משפט תקין בשפה. למשל, אין לי כוח - אפשר להגיד גם 'יש לי כוח', כלומר במקרה הנ"ל המלה 'אין' מתפקדת כנשוא.

5 תגובות

 • מאת @Goldenfire
  לפני 6 יום

  סוף סוף הבנתי מה זה "צורת בינוני"

  • מאת @Highlord
   לפני 6 יום

   זה פשוט פועל בהווה שיכול לשמש כשם עצם... לא משהו מסובך מדי

   נניח אוכל (האמת שאני חא סגור לגבי הדוגמה הזאת), או צופה, או מאמין וכו'

   • מאת @algra
    לפני 6 יום

    כל הדוגמות שכתבת הן אכן דוגמות לצורות בינוני. קשה יותר לאפיין את 'אוכל' כצורת בינוני פשוט משום שאנחנו לא משתמשים במלה זו כשם עצם או כשם תואר.

    דוגמות נוספות יהיו רופא, שומר, מזכיר, נפלא.

    הרופא הלך לביתו - 'הרופא' הוא שם עצם.

    ברוך רופא חולים - 'רופא' הוא פועל.

    איזה סרט נפלא - 'נפלא' הוא שם תואר (דווקא ב'נפלא' אנחנו לא ממש משתמשים כפועל, אבל אם תשווה את הצורה לצורה 'נשבר', קל לראות שהמלה נוטה בבניין נפעל).

 • מאת @「The Killer King」
  לפני 6 יום

  קראתי עד שרשמת שחכם זה שם עצם

  • מאת @algra
   לפני 6 יום

   אחרי בדיקה במלון אבן שושן, 'חכם' מקוטלג כ'תו"ז' - תואר וזכר (תואר במין זכר המשמש גם כשם עצם, כגון: חכם, זקן). יש שמות תואר שיכולים גם לעמוד כשם עצם עצמאי, 'חכם' הוא אחד מהם.

   רק כדי להבהיר: 'אין' שולל שמות, בין היתר שמות עצם, אבל גם שמות תואר.