-SuBaRu-

13/07/2019

ת××× × ×§×©×ר×
"כשהעולם נחוש בדעתו לקרוע את עצמו לגזרים,
לא נראה לי שנורא כל כך לרצות לתקן אותו קצת"


לרוב חובבי הקולנוע כאן בספין השם "מל גיבסון" בוודאות מוכר, ולא לטובה. הבנאדם ידוע בתור שוביניסט אנטישמי דתי ומנותק לגמרי מהמציאות. לשם כך, הרבה חובבי קולנוע ואנשים רגילים ברחבי העולם הטילו עליו חרם, משמע הם לא הולכים לראות שום יצירה שלו בקולנוע ובכך לא לתת לו שקל. האם זה נכון? לדעתי לא, מפני שאין שום קשר בין יכולות הבימוי והמשחק של אדם מוסים לבין הדעות הפוליטיות או המדיניות שלו, אבל זה נושא לפעם אחרת, נושא שנקרא "להיות פוליטיקלי-קורקט". היום ארצה לדבר על מל גיבסון מבחינה קולנועית בלבד, ומהבחינה הזו הוא אמן.

"הסרבן" זהו סרטו האחרון של מל גיבסון לעת עתה, סרט מלחמה ביוגרפי אמריקאי עמוס בפטריוטיות בכיכובו של אנדרו גארפילד שיצא בשנת 2016. יש האומרים שהסרט היה הנסיון של מל לחזור למרכז התעשייה כמו שהיה בשנות השמונים והתשעים, בכך שיצר סרט מלא בגאווה אמריקאית ועידוד לשירות המולדת, ובכך שלמרות שהוא אדם אנטישמי, הוא לעדיין ליהק לתפקיד הראשי את אנדרו גארפילד היהודי. הסרט זכה להצלחה מסרחית גדולה גם בארצות הברית וגם בשאר העולם בכך שהכניס מעל לפי-4 מהתקציב המקורי שלו. המבקרים והקהל כאחד הכתירו אותו כאחד מסרטי המלחמה הטובים שנוצרו אי פעם (כמובן, הוצאתי מהמשוואה כרגע את המבקרים שקטלו את הסרט רק בגלל היותו סרט של מל גיבסון) והוא הועמד ללא פחות משישה פרסי אוסקר שונים, מתוכם זכה בשניים: פרס אוסקר לעריכה הטובה ביותר ופרס אוסקר לאונד מיקס הטוב ביותר. בהמלצה הזו אני אציג לכם בדיוק למה אתם צריכים לצפות בסרט הזה, בכדי להתאהב בו בדיוק כמו שאר העולם.

ת×צ×ת ת××× × ×¢××ר âªhacksaw ridge screenshotsâ¬â  ת××× × ×§×©×ר×

הסרט עוקב אחר הסיפור האמיתי והבלתי יאומן של דזמונד דוס, חובש אשר סרב לצאת למלחמה עם נשק מכל סוג שהוא. הסרט מתחיל מילדותו, שם אנחנו רואים את המניע להתנהגות הפציפיסטית שלו, ממשיכים לתקופת נעוריו (רגע לפני גיוסו לצבא), שם הוא מתחיל להתאהב בעולם הרפואה ובאשתו לעתיד דורותי, משם עוברים לתחילת שירותו בצבא, שם המפקדים מתקשים לקבל את העובדה שדוס לא מסכים להחזיק נשק ומסיימים בשדה הקרב, שם דוס מוכיח לכולם אחרת - הוא מוכיח שאש לא תמיד הפתרון הכי טריויאלי למלחמה באש. הוא ננוכח באחד הקרבות הכי אכזריים וקשים בלחמת העולם השנייה, קרב אוקינאווה. כך שהמבנה של הסרט הולך כך: בשעה הראשונה של הסרט אנחנו מוצגים לעבר של דזמונד דוס ולדרך הקשה שהוא עבר בכדי להגשים את רצונותיו ולהיות נאמן לעקרונותיו, ובכך לשרת כחובש ולהציל חיים מבלי לקחת אחרים, בזמן שבזמן הנותר אנחנו נמצאים בשדה הקרב ומוצגים לכל הזוועות שהלכו שם, בלי כמעט הפסקות. במהלך הסרט אפשר גם לראות איך היריבים היפנים נלחמו, ובאיזה שיטות חולניות הם השתמשו בכדי להחדיר משמעת בחייליהם, שלפעמים הרגישו כמו רובטים חסרי אינטיליגנציה, של מה שהם יודעים לעשות הוא להרוג, ולעשות זאת בצורה הכי אכזרית, חסרת רחמים ומייסרת שאפשר לדמיין. תחושת הסכנה אכן קיימת.

ת×צ×ת ת××× × ×¢××ר âªhacksaw ridge screenshotsâ¬â  ×ª×צ×ת ת××× × ×¢××ר âªhacksaw ridge screenshotsâ¬â

את החוויה האישית שלי עם הסרט הזה אני יכול לתאר בשתי מילים פשוטות - רכבת הרים. הסרט הזה היה תענוג לצפייה, הוא מעניין לכל אורכו וחוסך בפרטים יבשים (בכל זאת, מדובר כאן בסרט פעולה הוליוודי עם תקציב, לא בסרט דוקומנטרי על פרטים יבשים), יגבסון ריכז בסרט הזה את כל הדרמה, הייאוש, האבל, אך גם התקווה, הנחישות והגבורה שיש לא רק במלחמה העולם השנייה, אלא במלחמה באופן כללי. הוא הצליח לשלב בצורה מושלמת טון מלנכולי יחד עם טון אופטימי. גם המשחק בסרט מצדיק את האוסקר שאליו הוא היה מועמד, אנדו גאפילד בסרט הזה ישבה את כל מי שרק יסתכל לו בעיניים, הוא משכנע ברמות שאין לתאר. זה אולי לא התפקיד הכי טוב שלו אי פעם, אבל זה תפקיד נהדר, אחד כזה שאני ועוד מליוני אנשים נזכור לו לעוד הרבה זמן. טרסה פלאמר היא לא שחקנית שהצליחה אי פעם לעשות עלי רושם כלשהו, אבל כאן היא עושה את התפקיד הכי טוב שראיתי ממנה אי פעם ופער עצום לעומת שאר התפקידים הממוצעים שלה. מערכת היחסים בינה לבין גארפילד הייתה נהדרת, היא הייתה בדיוק הסוכר שצריך לפזר מדי פעם בין כל המלנכוליות ששוררת על דמותו של דוס, היא הייתה המוטיבציה שלו להמשיך ובאותו הזמן ניסתה לעצור אותו. ניגבי כמה דמעות על הדרך, אני לא אשקר. גם הדמויות המשניות ביניהם אביו של דוס (היוגו ויבינג), יריבו של דוס שמתפתחת ביניהם חברות חזקה (סם וורת'ינגטון), ומפקדו של דוס (ווינס ווהן הפאקינג גבר) מגולמים בצורה נהדרת ומשאירים הרבה רגעים רטובים, גם בעיניים וגם למטה. אם כבר רטוב, אז הסרט הוא מבחינה וויזואלית אורגזמה לעיניים. הסרט מרגיש כמו סרט מלחמה ישן, אך עם כל התקציב והציוד המתקדם שיש היום, זה יוצר כמה סצנות מדהימות, בעיקר בשדרה הקרב, ששם, גיבסון לא חוסך בפרטים, הדם משפריץ בכמויות לא נורמליות, איברים קטועים עפים באוויר וראשים מתפחלצים מול המצלמה. זה אולי דוחה, אבל זה מחדיר בך את הזעזוע הנדרש.


ובכן, זאת הייתה אמורה להיות המלצה קצרה, אבל מצאתי את עצמי נסחף בכתיבה וחופר די הרבה, ככה שאתם מוזמים להנות מהתוצאה. אני רק אדגיש שוב שמדובר במחינתי בסרט חובה לכל אחד, זה סרט כמעט מושלם (החיסרון הוא כל מיני שינויים כאלה ואחרים שגרמו לסרט להרגיש בקטעים ממנו יותר מדי מלודרמטי ולעוס) ואני ממליץ עליו בלב שלם. מקווה שנהנתם מההמלצה מהסיקור הזה, ולהתראות~

טריילר (מתורגם לעברית)

 

"הסרבן" באתר Imdb | "הסרבן" באתר Rotten Tomatoes 

TsUNaMy WaVe

13/07/2019

צפיתי בסרט במהלך הטיסה שלי לאוסטרליה בשנה שעברה. שמעתי עליו מזמן וחשבתי על זה שיהיה נחמד לראות אותו, אבל אני לא בן אדם שיוריד סתם ככה סרט כזה באופן ספונטני, או אפילו ילך לצפות בו בקולנוע. אז מזל שטסתי לחצי השני של העולם ומזל שזה בדיוק אחד מהסרטים שהיו במערכת המדיה של המטוס חח.

אני לא זוכרת הכל לפרטי פרטים, אבל אני מסכימה בגדול עם מה שאמרת. נהנתי מהסרט מאוד, העובדה שהוא לא חסך בפרטים ויזואלים בהחלט הוסיפה לאווריה. אהבתי גם איך בסוף מראים את הבן אדם האמיתי עליו דוס מבוסס אומר כמה מילים, זה היה נחמד.

כל הכבוד על הסיקור (:

ofekh106

13/07/2019

צפיתי בסרט פעם אחת לבד ושחכתי איך קוראים לו וחיפשתי כבר שנה. הסרט מדהים מכל בחינה לפי מה שאני זוכר וזאת אחלה ביקורת אחת הטובות שיש פה באתר

legopart

13/07/2019

שמעתי הרבה תשבוחות ודברים טובים על הסרט הזה.
ובתור אחד חובב קולנוע אכן אני לא מבין איך חמק ממני הסרט הזה.
תודה על הסיקור ועל הטריילר, אשלים אותו בהקדם.

-SuBaRu-

13/07/2019

צוטט: legopart

שמעתי הרבה תשבוחות ודברים טובים על הסרט הזה.
ובתור אחד חובב קולנוע אכן אני לא מבין איך חמק ממני הסרט הזה.
תודה על הסיקור ועל הטריילר, אשלים אותו בהקדם.

בבקשה~ שמח לשמוע שיש חובבי קולנוע כאן, זה אומר שאני יכול להמשיךעם הסיקורים האלה ושיש מי שיקרא אותם.

ממש לא הגבתי את זה כדי שהנושא לא ייקבר בספאם

Chef

14/07/2019

בין הסרטים היותר טובים שיצא לי לראות

anilina

14/07/2019

ראיתי את הסרט כשהייתי בקורס חובשים בצהל, ומבחינה ערכית הוא בדיוק מה שאני מזדהה איתו,להציל כמה שאפשר ועדיין לשמור על צלם אנוש.

מבחינה ויזואלית הוא פשוט מרהיב.

סיקור יפה מאוד ;)

CrazyOnAnime

14/07/2019

תודה על הסיקור! בזכותו צפיתי בסרט ואני בהחלט שמח שכך עשיתי :)

אראגון

14/07/2019

סרט מעולה