Somename1994

19/06/2019

mm60do2.pngאשכול זה כתוב כולו בלשון זכר, אך אין לייחס לכותב מאמר זה שום דבר שישמש תחמושת לחסידי פוליטיקת הזהויות.

הקדמה:

עם מערכת הבחירות (שהייתה וזו שהונחתה עלינו במפתיע) מגיעים להם ה-"דיונים על פוליטיקה" שהופכים להיות לחלק משגרת השיח היומיומי שלנו.

זה הוא נושא שלכל אחד יש מה לומר בו ואין זה הוא פלא שהשאלה הנוראית (ואם כי דיי תמימה), "למי אתה מצביע?" מעוררת בנו בעתה קיומית עמוקה.
זה הוא הרי אירוע בעל חשיבות עצומה, זה הוא רגע אינטימי – יש שיגידו אפילו גורלי, בו על כל אחד מאיתנו מוטלת האחריות על עתידו ועתיד משפחתו, חבריו וקבוצתו. בחירה במפלגה כזו או אחרת הוא דבר שאינו הפיך וזו צריכה להיות בחירה נבונה שתאפשר לכולנו, כקבוצה אחת, חיים טובים יותר מתחת השמש החמה של מדינתנו האהובה יותר מכול.
זה הוא הרגע בו, כולנו מחליטים מה היא מדינה בה ראוי לחיות ולמות, לעבוד ולשלם מיסים, להתחתן ולהוליד צאצאים, להתגייס לצבא ולהרג. מדינה שמיליארדי בני אדם ברחבי העולם נושאים אליה זוג עיניים מנצנצות ויגידו בליבם; "זו מדינה בה אני רוצה לחיות".

תקופת בחירות היא התקופה בה כל אחד מאיתנו עושה חשבון נפש, משנס מותניו ויוצא לקרב.
קרב בו הנשק היחיד הוא 'רטוריקה'; יכולת לשכנע באמצעות תכונות ורבליות, תכונות התנסחות גבוהה בכתב והרבה להט ותשוקה שרק לאוהדי מפלגה – אלו שראו את האור ורוצים שגם אתה תראה – יש וגם לכם יהיה כשתשמעו על המפלגה הז...

אולם, דיונים אלה לרוב אמוציונליים מאוד המערבים נושאים עמוקים ושאלות קשות, כאלה המעוררות מחלוקות גדולות וריבים המייצרים קרע בין אנשים. התשובה למדוע זה קורה נמצאת מספר פסקאות למעלה, אבל לא זו היא שמעניינת ולא בשאלה זו מדריך זה יתמקד.

אנו הולכים להתמקד באיך אנחנו נמנעים בניהול דיונים לא נעימים על פוליטיקה במרחב הווירטואלי.

 

מה היא בכלל פוליטיקה?

ארצה להתחיל את הנושא המרכזי בבדיחה: פוליטיקה היא כמו מזג האוויר, אך שונה.
כמו מזג האוויר, לכל אחד יש מה להגיד עליה, אך סביר להניח שלא הרבה יריבו אתכם אם אתם מעדיפים דווקא את המטריה האדומה עם הנקודות הכחולות או את הכחולה עם הנקודות האדומות.

לאחר שצחקנו ונהנו, בואו נגדיר מה היא "פוליטיקה":

 • פוליטיקה היא התנהגות חברתית שמאפשרת לחלק כוח ולעצב את יחסי הכוח בין אנשים וקבוצות.
 • מאחר ולכל אחד יש עמדות שונות וצרכים אחרים, מתעוררים ויכוחים, אי הסכמה וחילוקי דעות – מכאן שפוליטיקה יכולה להיות בכל מקום ותחום.
 • בניסיון לפשר על חילוקי הדעות, באמצעות הפוליטיקה מגיעות קבוצות שונות (מאורגנות או לא) להחלטות קולקטיביות מחייבות.
 • המערכת מחייבת הקצאת משאבים, קביעת חוקים, פירוש אותם חוקים, דאגה לביצועם ואכיפתם על הפריטים במערכת.

זאת אומרת, הפוליטיקה עוסקת במאבקי כוח, בניסיון להשיג כוח והשפעה של כוח על הסמכות המחייבת להקצאת משאבים (כסף) וערכים (חוקים) בין פרטים וקבוצות שונות, מאורגנים או לא, בעלי אידיאולוגיה, עמדות ואינטרסים שונים ומנוגדים. ולצידם מציאת פתרון לחילוקי הדעות באמצעות החלטות והכרעות בנושאים אלו המחייבות את חברי הקבוצה, מרצון או כפייה.

הפוליטיקה מתפרסת על נושאים רבים ומגוונים ולהלן רשימה קצרה – התפיסה על נושאים אלו משתנה בין הוגה מדיני אחד לאחר, ולכן לא אפרט:

 • על ריבונות, על שלטון, על סמכות, על חירות, על כלכלה, על רווחה, על תרבות, על דת, על המשפחה, על העיתונות, על המשפט, על החוק ועוד הרבה.

כמו כן, שיטות ממשל שונות שגם עליהם אעשה רשימה, אך גם עליה לא ארחיב:

 • דמוקרטיה – המדינה של העם, רפובליקה – המדינה של הנבחרים, מונרכיה – המדינה של המלך, דיקטטורה – המדינה של היחיד הכול-יכול, תיאוקרטיה – מדינת הלכה.

וכמובן, הוגי הדעות. אנשים שניסחו ספרים שלמים בנושא הפילוסופיה המדינית והובילו אותנו לכאן – ולהלן רשימה קצרה, גם ללא פירוט (למתעניינים גוגל קיים בשבילכם – מומלץ מאוד):

 • אפלטון – הפוליטיאה, אריסטו – הפוליטיקה, תומס אקווינס – משפט טבעי, ניקולו מקיאוולי – הנסיך, תומס הובס – לוויתן, ג'ון לוק – מסה על שכל האדם, ז'אן ז'אק רוסו – משפט טבעי, ג'ון סטיוארט מיל – על החרות, קרל מארקס – הקפיטל, אדמונד ברק – מחשבות על המהפכה הצרפתית, מונטסקייה – רוח החוקים, עמנואל קאנט – השלום הנצחי, ואדם סמית' – אושר האומות.

אני אעצור כאן.
בהחלט אפשר לפרט עוד הרבה על הנושאים האלה שכל אחד מהם יכול למלא ספריות שלמות.
אם הנושא מעניין אתכם, אמליץ לכם לחפש ולקרוא על הנושאים, שיטות הממשל וההוגים שציינתי למעלה.

 

איך אנחנו מקיימים דיון על פוליטיקה?

ככל שמערכת הבחירות הנוכחית במדינתנו מתקרבת, כך נוצרים יותר ויותר דיונים על פוליטיקה. גם בקהילה זו ניתן לראות נושא על הבחירות. במאמץ לעודד דו-שיח פורה, אינטליגנטי, אפקטיבי ומעמיק על פוליטיקה (ולא רק על פוליטיקה) צריך לשמור על כללים;

 1. תרבות דיון נקייה – פוליטיקה היא מאבקי כוח ולא כולם רואים עין בעין. כפי שהוסבר, כל פריט באוכלוסייה הוא בעל אידאולוגיה, עמדות ואינטרסים שונים. אי-הסכמה זה הוא טבעה של הפוליטיקה. על מנת לשמור על רמת דיון גובהה ומכבדת יש להיות ממוקדים בסוגיות המועלות בדיון ולא באנשים הדנים בו. תקיפות אישיות והגחכה הם משהו שיש להימנע ממנו וצריך להתנהג בכבוד.
 2. הבנת הנקרא – לעיתים אנחנו לא מבינים את מה שקראנו וקופצים למסקנות מהר מידי ומתעצבנים רק משום שלא הבנו עד הסוף את מה שאדם אחר כתב. זה בסדר, זה לגיטימי. פשוט בואו נקרא שוב את הטענה וכך נבין אותה יותר טוב ואל תקפצו למסקנות. תמיד אפשר לשאול שאלות מנחות עם לא הבנתם משהו.
 3. אל תנסו לחנך – אם הצטרפתם לדיון כדי להוכיח שמישהו טועה או לשנות את דעתו, אז תתכוננו להתאכזב. הצד השני יחשוב שאתם מתנשאים נורא ויתגונן מאחורי מנגנוני הגנה, כך שיהיה מאוד קשה לשנות את עמדותיו הפוליטיות. זה הוא תהליך ארוך של דיונים ולמידה של שני הצדדים.
 4. לשנות נקודת מבט – בואו לדיון עם ראש פתוח, אבל לא פתוח מדי שחלילה המוח לא ייפול. תקשיבו, הפעילו את היכולות הסוציאליות שלכם ותזדהו עם נקודת מבטו ותפיסתו של האדם שאיתו אתם דנים. אל תשפטו אותו. כלי זה יעזור לכם לכבד את עמדתו של הצד השני, גם אם לא מסכימים.
 5. לא צריך להסכים על הכול – לא על הכול אנחנו חייבים להסכים וטוב שכך, אחרת הדיון יהיה מאוד משעמם. פשוט הסבירו אחד לשני איפה אתם לא מסכימים ותנסו לתעל את הדיון לכיוון הזה. אפשר גם למצוא נקודות משותפות ולדון עליהם.
 6. לא הכול אנחנו יודעים – בתחום שיחה העוסק בכל כך הרבה נושאים, אכן יהיו נושאים רבים שאיננו מבינים בהם דבר ויכול להיות שזה שאנו דנים אתו על הנושא כן יודע. תשאלו שאלות, סקרנו אחד את השני ותלמדו זה מזה. הרי לשם כך אנו דנים, לא?
 7. קראו כמה פעמים לפני שאתם מפרסמים – בדומה לעקרון הטבעי "חשבו פעמים לפני שאתם מדברים", חשוב לפני שאתם מפרסמים משהו לקרוא את מה שכתבתם ולוודא שהטיעון שכתבתם קריא ומובן ולוודא שלא הגזמנו ושהכול כתוב בשפה נאותה ששומרת על תרבות הדיון נקייה.
 8. הימנעו משימוש בסלוגנים וממים (Memes) – כשאדם משקיע מזמנו כדי לפרוס את משנתנו לעמודי דיון, אל תשיבו לו בסלוגן מתחכם, כגון; "ביבי או טיבי", "ליברמן ימין חלש" וכו'. כמו כן, הימנעו מפרסום ממים פוליטיים שלא באמת מוסיפים לדיון.
 9. תהיו כנים לגבי המקורות שלכם – כאשר אתם משתמשים בנתונים או ציטוטים של פוליטיקאים. תציגו מראי מקור. לינק לכתבה או למאמר.
 10. אפשר להפסיק בכל עת – אף אחד לא כובל אתכם לדיון. אתם יכולים להפסיק מתי שבא לכם.

 

לסיכום

למרות נפיצות הנושא הפוליטי והאמוציות הטמונות בו – למדנו שאכן ניתן לקיים דיון עמוק, אפקטיבי ופורה על פוליטיקה גם בלי לריב. יותר מכל, אבקש ממכם פשוט להשתמש בהיגיון בריא. לכולנו יש אינטרס משותף לקיים דיון שנעים לקחת בו חלק.

אבקש ממכם להיעזר בכלים שנתתי לכם במדריך זה בכל הדיונים שאתם מקיימים כאן בפורום בכל נושא שהוא וכמובן לשמור על חוקי האתר.

מקווה שנהניתם לקרוא ותודה שקראתם,

בברכה,
Somename1994.

$KiNg$

19/06/2019

.

Alter

19/06/2019

תקף לרוב הדיונים בפורום. תודה, אלט של עידן!

| • Darkbring • |

19/06/2019

לסיכום יש לך הרבה זמן פנוי, קראתי רק את הסיכום.

אבל מקווה שיעזור לכמה אנשים שרבים על שטויות, ולא מצליחים לדון על משהו בצורה מכובדת.

קח דוגמא: חרא תרגום (ילד בן 4) רשם והלך..

Loni

19/06/2019

למה שמת את הדיון שלי במדריך שלך?

מדריך טוב לא קראתי את כולו

-SuBaRu-

19/06/2019

מדריך לדיונים על פוליטיקה: תמיד תדעו שמה שאתם חושבים הוא לא אובייקטיבית נכון.

בכ"מ, אחלה מדריך~

Somename1994

21/06/2019

צוטט: -SuBaRu-

מדריך לדיונים על פוליטיקה: תמיד תדעו שמה שאתם חושבים הוא לא אובייקטיבית נכון.

בכ"מ, אחלה מדריך~

נכון מאוד! כפי שכתבתי, "לא כולם רואים עין בעין".
חושב שהדרכים שתיארתי במדריך יעילים ויעזרו לאנשים לתעל דיונים פוליטיים בצורה הרבה יותר טובה.

achyo

23/06/2019

שאפו על המדריך! 

הפתיחה הייתה מעניינת ביותר לקריאה, הצגת את הנושא בצורה מעולה. 
בחוקים עצמם אמרת דברים שהיו נראים, לי לפחות, כמובנים מאליו. למרות זאת, אני הרבה פעמים שוכח מהם באמצע הדיון...
אני מקווה מאוד שמשתמשי ספין ילמדו מהמדריך שלך ויישמו את הדברים הכתובים בו. בעצם, אני מקווה שיישמו אותם גם בכנסת, כי נראה שהרבה שם שכחו מזה. 

מקווה לראות עוד דברים ממך, משתמש-שאני-לגמרי-לא-מכיר!