achyo

07/06/2019

 

ביקורת ראשונה שלי, אשמח לביקורת, תהיו עדינים.

The Melancholy of Haruhi Suzumiya (light novel) (The Haruhi Suzumiya Series Book 1)

הארוהי. דמות שערורייתית. אין עוד כמותה ואני לא חושב שאי פעם יהיו עוד כמותה.

היום אתמול עברו בדיוק 16 שנה מאז שהספר הראשון יצא, שם נולדה הדמות וכן הסדרה.

הספר מספר על הארוהי - תלמידת תיכון תמהונית עם חלומות ושאיפות לא-קונבנציונליים. בעת שילדות אחרות אולי רוצות קריירה, משפחה, יופי, הארוהי רוצה לפגוש בעל-טבעי. היא אינה מעוניינת באנשים רגילים או בחיים רגילים. היא רוצה לפגוש בחייזרים, נוסעים בזמן, אנשים בעלי יכולות על-חושיות וכדומה. העיקר שלא יהיו רגילים. למרות כל זאת, הארוהי תלמידה מאוד טובה ומצליחה מבחינה אקדמית, והיא גם יפהפייה באופן יוצא דופן.

הסיפור מסופר מנקודת מבטו של קיון - תלמיד תיכון פשוט ששאף לחיות את חייו בתיכון בצורה הטובה ביותר. הוא רצה חיי תיכון מעניינים, והוא קיבל אותם, אך לא כפי שציפה. 
לאחר שיחה עם קיון, הארוהי מחליטה לפתוח מועדון בבית הספר שמטרתו היא לחקור את העל טבעי. זאת כי היא ניסתה את כל שאר המועדונים ו, טוב, הם היו רגילים מדי בעבורה. עכשיו הם רק צריכים לגייס חברים למועדון! כי, טוב נו, יש מספר מינימלי של 5 חברים בכדי להקים מועדון בבית ספרינו. 

אני לא אספר מעבר לזה, כי זה כבר יהיה בטריטוריה אסורה, כזאת שמלאה בקוצים נוראיים הנקראים ספויילרים. 

 

טוב, כן, ביקורת!
הספר נפלא. כפי שחלקכם בטח יודעים, ישנה גם אדפטציה לאנימה ולמנגה של הסיפור. אחרי שצפיתי באנימה, פשוט הייתי חייב איכשהו להמשיך את הסיפור אז עברתי לספרים.

 

כפי שציינתי, הספר מסופר מנקודת מבטו של קיון - גם הוא תלמיד שנה ראשונה בתיכון ובמקרה הגיע לאותה הכיתה עם הארוהי. הסיפור כתוב בצורה שמשאירה אותו מעניין ומותח גם בקטעים היותר "יבשים" של ההסברים המחורטטים (והם אפילו נשמעים הגיוניים).
קיון מאוד ציני וסרקסטי, הוא מעיר הערות ציניות בתוך הראש שלו על המתרחש בסיפור וזה נעשה בצורה מעולה. הסיפור זורם ומצחיק.
הכימיה בין הדמויות של הארוהי וקיון גאונית. קיון שנון ולא לוקח את הארוהי ברצינות, והארוהי מאוד בוטה ולא נחמדה ולוקחת הכל ברצינות יתר. דבר זה יוצר הרבה עניין ודיאלוג משעשע.

 

מלבד קיון והארוהי, יש עוד מספר דמויות. הארוהי מתייחסת לדמויות האלה לא יותר מאובייקטים שיכולים לעזור לה לפתוח מועדון, מאחר והם יכולים למלא את המקומות.
הדמויות האלה הרבה פחות מעניינות מהארוהי וקיון, כצפוי. הן יותר שטוחות ומכילות פחות רבדים. עם זאת, הן עדיין יוצרות דינמיקה מעניינת בסיפור ומרימות אותו. הסיפור תלוי בהן והן תורמות לו רבות. 
לכל אחת מהן יש קטע שלה. נאגאטו שקטה, אסאהינה חמודה וקויזומי נחמד מדי. הצורה בה קיון מתייחס אליהן משעשעת ביותר, וכך גם הארוהי.

 

הספר מעביר מסר מאוד אירוני של ציפייה וקבלה. קיון שואף לחיות חיים מעניינים, וכשהוא סוף סוף משיג אותם, הוא לא רוצה אותם. הארוהי לעומת זאת, לא מבינה שיש לה אותם והיא לא מרוצה מכלום. שתי הדמויות נוגדות אחת את השנייה ולאט לאט לומדות להבין אחת את השנייה. פה בעצם הספר מככב - בדיאלוגים בין הארוהי לקיון. למרות היותם הפכים, הם לאט לאט מתקרבים זה לזו ומבינים שאינם כל כך שונים.

 

מדובר פה ביצירת מדע בדיוני מודרנית נפלאה. הסיפור מצחיק ומעניין, מעביר רעיונות פילוסופיים ומאוד מודע לעצמו. אני ממליץ מאוד על הספר לכל מי שאוהב שנינות חכמה וכל מה שנוגע לעל-טבעי.

עבר זמן מה מאז שקראתי ספר בפעם האחרונה לפני שקראתי את הארוהי, עניין של משהו כמו חצי שנה שלא ממש נגעתי בספר שלא לצורכי בית ספר. לא יודע אם זה נבע מחוסר עניין או חוסר זמן, אבל פשוט לא קראתי, וערימה של ספרים קרצה לי מהמדף כדי שאקרא אותם. אז כמובן שהלכתי לחפש ספר שלא היה שם כי ראיתי סדרה מצויירת מאוד נחמדה שקשורה אליו.  אני מאוד שמח שחזרתי לקרוא, מצאתי סדרת ספרים חדשה לחרוש עליה. נתראה בביקורת על הספר הבא בסדרה עוד חצי שנה ככה?

 

אני נותן לספר כן/כן במדד הכן. אז תקראו אותו. 

תודה על הקריאה! מקווה שנהנתם. 

 

-SuBaRu-

07/06/2019

אהבתי מאוד את הסיקור, הכתיבה שלך נהדרת. אני חייב להתחיל את האנימה הזאת ומהר.

משכן, הנושא לא מספיק אסתטי ונעים לקריאה, ממליץ לך לפעם הבאה להפריד פסקאות בעזרת תמונות, זה מוסיף המון.

לגבי קיון, הוא נשמע כמו בחור שאני אוהב, עוד פלוס הוא שהמדובב שלו הוא המדובב של גינטוקי מגינטאמה.

Alter

07/06/2019

אחלה סיקור, ממליץ לסדר אותו ולהוסיף תמונות להפוגה מהטקסט או לסדר את הסיקור טיפה אחרת (ולהוריד אנתרים כפולים).

שסק :-)

07/06/2019

סיקור טוב, גרמת לי לרצות לראות/לקרוא את הסדרה הזו

באיזו שפה קראת את הספר?

(והאם תרגמו את האנימה לעברית?)

achyo

07/06/2019

צוטט: שסק :-)

סיקור טוב, גרמת לי לרצות לראות/לקרוא את הסדרה הזו

באיזו שפה קראת את הספר?

(והאם תרגמו את האנימה לעברית?)

קראתי את הספר באנגלית

למיטב ידיעתי היא לא תורגמה. 

MISTER X D

07/06/2019

סיקור מעולה, אני חושב שחזרתי על זה כבר, אבל אני מחכה לתרגום שלך /:

Freeze

07/06/2019

עבודה טובה, יואב. יפה מאוד. אולי יום אחד אתחיל  לצפות באנימה של זה, לא כל כך בקטע של לייט נובל.

Goldenfire

08/06/2019

ביקורת אשמח לביקורת xD

אני היחיד שמשתמש ב:"xD" גם כפיסוק?