Freeze

26/01/2019

b2r50iu.jpg
מנגה: ההרפתקה המוזרה של ג'וג'ו: אבן ים מנגקה: הירוהיקו אראקי
אם לא הגעתם עד לסוף פארט חמש של ג'וג'ו מומלץ שלא תקראו.

אז החלטתי לעשות סיקור על החלק השישי של המנגה העדיין רצה, ההרפתקה הביזרית של ג'וג'ו (Jojo no Kimyou na Bouken). ובכן, אתם אוליי שואלים "למה לעשות סיקור על החלק השישי?" גם אני שואל את עצמי את אותו הדבר... אני מניח שהסיבה היא שפארט שש מיוחד ושונה מהפארטים הקודמים שלו לדעתי (לא בהכרח אומר שהוא טוב, פשוט הוא 'שונה ומיוחדת'). זה בטח די ברור במבט ראשון למה הוא שונה, אבל אם איכשהו לא שמתם לב, יש לנו נקבה כג'וג'ו! כמובן אין עם זה שום דבר רע, זה פשוט שונה מהפארטים הקודמים. לאחר שקראתי את פארט שש אם הייתי צריך לתאר לכם כמה מוזר הוא מאחד עד עשר כנראה שהייתי עונה מאה. בנוסף על כך, זה מדהים אותי כמה סגנון הכתיבה והציור של אראקי (המנגקה) השתנה עם השנים. מפארט אחד שבו יש פרוטגוניסט גדול ושרירי לפארט חמש ושש שהדמויות יותר אלגנטיות והעיצוב שלהן יותר מתמקד באופנה מאשר עוצמה. בכל אופן, לפני שאסחף עם הדיבורים בואו נתחיל בסיקור מקווה שתהנו~

 

עלילה


הסיפור שלנו סובב סביב ג'ולין קוג'ו, בתו של ג'וטארו קוג'ו. הכל מתחיל ביום סגרירי וגשום בו אנחנו רואים נערה במכונית אדומה בוהה בגופה מתה ללא צל של חיים. הנערה הזו היא לא אחרת מג'ולין, הדמות הראשית של הפארט הזה. בעקבות זה היא מורשעת ברצח אותו אדם ונגזרים עליה 15 שנות מאסר. כמובן שהיא לא רצחה את האדם, מה שקרה זה שהפלילו אותה ברצח על מנת להכניס אותה לבית הסוהר. בית הסוהר אליו היא נשלחת נקרא 'Green Dolphin Street Prison'. בבית הסוהר היא מקבלת סיכה בצורת חיפושית מאביה. זוהי לא סתם סיכה כמובן, ג'ולין מנסה להבין מה מיוחד בסיכה ותוך כדי שהיא נוגעת בה היא נדקרת ממנה וכך היא מעוררת את כוחות הסטאנד שלה. לסטאנד שלה יש את היכולת להפוך את הגוף שלה לחוט. בעזרת היכולת החדשה שהיא עתה קיבלה היא מסוגלת להסתגל לחיים החדשים שלה בבית הסוהר.

בשונה מהפארטים האחרים גם כן, העלילה נמצאת בתוך בית סוהר כך שכללי המשחק משתנים אפשר לומר, מוסיף לאלמנט ההפתעה שבסיפור ולאווירה; "אתה לעולם לא תדע מי עומד לתקוף" או משהו כזה. לדעתי השינוי היה לטובה, אבל הביצוע יכל להיות יותר טוב. מה שהפך את חווית הקריאה שלי לפחות מהנה זה בעיקר הנבלים והקרבות שהיו בבית הסוהר, אדבר על זה בהמשך. בכל אופן, הנבל הראשי שלנו מתגלה לנו כהכומר של בית הסוהר והוא בעצם האחד שמושך בחוטים. בדומה לפארט 3 עם דיו, כל פעם נשלח אל ג'ולין והחבורה נבל חדש שהוא כפוף וסוגד לנבל הראשי. 

 

דמויות


כמו בכל פארט של ג'וג'ו, בפארט שש יש לנו קאסט מגוון ואפילו די רחב. כל דמות לדעתי נבדלת אחת מהשנייה, ייחודית ובעלת רקע מעניין ושונה.

ג'ולין קוג'ו:
ג'ולין בדומה לאביה היא נערה רגזנית עם פתיל קצר. היא הייתה נחשבת לעבריינית חסרת תקנה שלא תגיע לשום מקום. היא הפילה את האשמה ותירצה את התנהגותה הרעה על אביה שלא היה נמצא ברוב ילדותה. היא הייתה מבצעת מספר לא קטן של פשעים מינוריים ואפילו נכנסה לכלא כמה פעמים בגלל אותם פשעים. כל זה היה על מנת למשוך את תשומת לבו של אביה שמעולם לא היה שם בשבילה. לאחר שנגזר עליה מאסר ל-15 שנה בכלא והיא מקבלת את הסטאנד שלה, היא מגלה בגרות ונחישות.

בהתחלה ג'ולין נראית כמו הגירסא הפחות 'אימואית' של ג'וטארו בנעוריו, אבל לאחר שהיא מקבלת את הסטאנד שלה ומגלה את רגשותיו האמיתיות של ג'וטארו כלפיה היא משתנה, ולטובה. במהלך הסיפור ג'ולין עדיין נשארת עם האישיות הרגזנית אבל היא נהיית יותר קשוחה על מנת לשרוד בבית הסוהר. אני שמח לראות שהתפוח לא נפל רחוק מהעץ במקרה של ג'ולין. בדומה לג'וטארו, אולי כלפי חוץ היא לא נראית אדם נחמד במיוחד, אבל כשאתה נותן לה להתקרב אליך אתה מגלה אישיות חמה ואוהבת שתעשה הכל למען חבריה. ניתן לראות את האצילות הזו מספר רב של פעמים במהלך הפארט.

הרמס קוסטלו:
הרמס היא נערה צעירה חמומת מוח שמעדיפה לפעול ורק לאחר מכן לחשוב על מעשייה. היא מתגאה במי שהיא והיא נאמנה לחבריה ולסובביה. היא גם כן כמו ג'ולין קיבלה את הסטאנד שלה מאותה סיכה שג'וטארו שלח עבור ג'ולין לבית הסוהר. כמובן שזה לא היה מכוון שהיא תקבל סטאנד, אבל הסיכה התגלגלה לתוך ידיה וכתוצאה מכך היא קיבלה את הסטאנד שלה"Kiss". הסטאנד שלה יכול לשכפל חפצים לשני שכפולים זהים באמצעות מדבקה שהיא מדביקה לחפץ אותו היא רוצה לשכפל. כשהיא מוציאה את המדבקה מהחפץ שהיא שכפלה, שני השכפולים מתנגשים במהירות ונגרם נזק לחפץ אותו היא שכפלה. בהמשך הפארט מתגלה לנו הסיבה האמיתית מדוע הרמס הגיעה לבית הסוהר ושיש לה מטרה נסתרת בשהותה שם.
אם אני אהיה כנה, לא מתתי על הרמס, אבל אני חושב שהיא בהחלט דמות מצחיקה, לא בגלל שיש לה חוש הומור נהדר או משהו כזה, אלא בגלל הסיטואציות שהיא יוצרת ונקלעת אליהן תוך כדי קרבות או סתם ככה במהלך הפארט.

אמפוריו אלנינו: (ספויילר מינורי)
אנחנו לראשונה רואים את אמפוריו כשג'ולין בדרך לחדר הביקורים, שם היא עומדת לפגוש את ג'וטארו. עד לחלקים קצת יותר מאוחרים של ההתחלה אמפוריו הוא דמות מסתורית ולא ממש ידוע לנו מיהו. לאחר מכן מתגלה לנו שהוא נולד בבית הסוהר ויש לו סטאנד בשם "Burning Down The House". הסטאנד מאפשר לו לראות ולהיכנס לחדרים שהיו קיימים לפני השריפה שפרצה בבית הסוהר אשר השמידה את החדרים האלו. אני לא אוסיף על מנת לא לספיילר כי לאמפוריו 'יש סודות שצריך לגלות לבד', אבל אומר שהוא מתחבר לג'ולין ועוזר לה במהלך הפארט.

ג'וטארו קוג'ו:
זו לא הפעם הראשונה ולא השנייה שג'וטארו מופיע בפארט מחוץ לפארט העיקרי שלו, פארט שלוש. למעשה זו כבר הפעם השלישית שהוא מופיע בפארט אחר משלו. הוא מופיע מעט מאוד ביחס לפארט ארבע, אבל יותר מחמש זה בטוח. זה מעניין לראות איך ג'וטארו מתנהג כאב לביתו. ונראה ששוב, התפוח לא נפל רחוק מהעץ. בדומה למקרה עם ג'וטארו ואביו, גם ג'וטארו לא היה נוכח בילדותה של ג'ולין. אנחנו לא יודעים יותר מדי פרטים על אביו של ג'וטארו חוץ מהעובדה שהוא נגן ג'אז, אבל במקרה של ג'וטארו אפשר להבין מדוע הוא לא היה דמות אבהית ולמה הוא לא היה נוכח בילדותה של ג'ולין- לא הייתה לו שום דוגמא לכך. עם זאת, למרות הסגפנות וחוסר הרגשות שג'וטארו בדרך כלל מציג, הוא הצליח להראות לנו צד אוהב וחם במהלך הפארט ואני חושב שזה שינוי נחמד מילד אדג'י אימו שלא מסוגל להגיד שהוא אוהב את אימא שלו.

 

הקרבות והנבלים


לדעתי, דבר חשוב מאוד שפארט שש לוכה בו הוא קרבות טובים. אל תבינו לא נכון, היו לדעתי המון קרבות מוצלחים, ביזרים, מעניינים וכיפיים לקריאה, אבל עם זאת, היו המון קרבות יחסית שפשוט לא היו טובים, ואפילו גרועים. רבות היו הפעמים שאמרתי לעצמי "וואו, מתי הקרב הזה כבר יגמר, אני רוצה להמשיך את הסיפור" מהסיבה שהיו המון נבלים שהיו להם סטאנדים גרועים שפשוט הרגישו מוגזמים ולא שייכים. בנוסף על כך, הקסם של הקרבות בג'וג'ו לפעמים לא היה מורגש. אותו הקסם של להבין את הקרב דרך התמונות ודיאלוגים קצרים בין הדמויות ומעט מאוד בועות טקסט עם מלא הסברים ארוכים על היכולות של הסטאנדים. אבל עם זאת, אני חושב שפארט שש מחזיק את המוניטין שלו על זה שיש לו דמויות ראשיות מעולות ונבל אפילו מעולה כפליים.

הייתי רוצה לפתוח כאן דיון על הנבל אבל יש יותר מידי על מה לדבר וגם יותר מידי ספויילרים.

 

דעה אישית והמלצה


אם לא אמרתי את הדעה שלי מספיק פעמים במשך הסיקורון, פה אומר אותה אפילו יותר. (: כפי שאמרתי בפסקת הראשונה, פארט שש הוא הפארט הכי מוזר מבין שאר הפארטים לדעתי, עם סטאנדים יחודיים וקצת יותר מדי מתוחכמים עד להתרחשויות על טבעיות שנראות כאילו אימא טבע יצאה ליום חופש. יכול להיות שהדעה שלי היא לא שלי לחלוטין ואני קצת מושפע מדעת הכלל של הקהילה וזו הסיבה שאני חושב שפארט שש הוא פחות טוב מפארטים אחרים. אבל כפי שאמרתי בפסקה מעל, היו המון רגעים פחות אהובים עליי בפארט, אבל למרות זאת אהבתי את פארט בגלל הדברים שהיו טובים. אז אם חשבתם לעצמכם "ובכן, אם זה פארט פחות טוב, אז לא כדאי לקרוא אותו!" אז תחשבו שוב, קודם כל לא מדלגים על חלקים בג'וג'ו. זהו איסור מוחלט. אני חושב שלאחר החצי השני של פארט שש ושהנבל האהוב שלנו נחשף הכל עולה בצורה אקספודנציאלית וזה שווה את החלקים הפחות טובים של הפארט. זה אולי ישמע קצת סותר את מה שאמרתי לפני זה, אבל אני אומר דבר כזה: אני לא אוהב את פארט שש למרות הפגמים שלו, אלא אני אוהב אותו בגלל הפגמים שלו.

אני מקווה שנהנתם לקרוא את ה'סיקור' שלי על הפארט.
אם קראתם עד לפה, תגיבו ותביעו דעה אם גם אתם קראתם את הפארט.
אם קראתם עד לפה ולא קראתם את פארט שש, תגידו אם השתכנעתם לקרוא אותו.

Kūjō, Jolyne

26/01/2019

סיקור נחמד מאוד :>. בתור אחת שדחפה בך להכין אותו, באמת היה כיף לקרוא ולראות את ההשקעה!
מקווה שגם אתה תמשיך לסקר, בהצלחה ם:

הייתי שמחה לראות דיון על הנבל ("רמז, רמז, רמז!"). ~!

Red Sage

26/01/2019

1) אני די בטוח שstone ocean אומר "אוקיינוס של סלע" ולא "אבן ים"

2) יופי של סיקור. קלעת בול בכמעט כל חלק

3) איך אתה מעז לכתוב על הדמויות בלי להציג את וות'ר רפורט

chiscod

26/01/2019

כנראה הפארט האהוב עליי (עדיין מתלבט בינו לבין 7)

 

Freeze

26/01/2019

צוטט: Red Sage

1) אני די בטוח שstone ocean אומר "אוקיינוס של סלע" ולא "אבן ים"

2) יופי של סיקור. קלעת בול בכמעט כל חלק

3) איך אתה מעז לכתוב על הדמויות בלי להציג את וות'ר רפורט

1) לא מצאתי מקור שמגבה אף אחד מהשמות לכן שני השמות יכולים להיות תקינים לדעתי.
     ​אבן ים - הכוונה לבית הסוהר עליו ג'ולין נמצאת.
     אוקיינוס של סלעים - הכוונה לכך שג'ולין נמצאת באוקיינוס מלא אבנים והיא מנסה לברוח ממנו עם הסטאנד שלה, Stone Free (בתרגום חופשי: חופשי מאבן). שאפשר לומר סטאנד שמשחרר מאבנים.

2) תודה רבה

3) רציתי מאוד, אבל זה כבר לדיון אחר שבתכנון. +אי אפשר לדבר עליו יותר מידי בלי לספיילר מעבר לצ'אפטרים הראשונים.

צוטט: chiscod

כנראה הפארט האהוב עליי (עדיין מתלבט בינו לבין 7)

 

פארט שבע >>>>>>>>>>>> פארט שש.

chiscod

26/01/2019

צוטט: Freeze

1) לא מצאתי מקור שמגבה אף אחד מהשמות לכן שני השמות יכולים להיות תקינים לדעתי.

  • אבן ים - הכוונה לבית הסוהר עליו ג'ולין נמצאת.
  • אוקיינוס של סלעים - הכוונה לכך שג'ולין נמצאת באוקיינוס מלא אבנים והיא מנסה לברוח ממנו עם הסטאנד שלה, Stone Free (בתרגום חופשי: חופשי מאבן). שאפשר לומר סטאנד שמשחרר מאבנים.

2) תודה רבה

3) רציתי מאוד, אבל זה כבר לדיון אחר שבתכנון. +אי אפשר לדבר עליו יותר מידי בלי לספיילר מעבר לצ'אפטרים הראשונים.

פארט שבע >>>>>>>>>>>> פארט שש.

הם די באותה רמה אצלי

MISTER X D

06/06/2019

וואו זה סיקור ממש מושקע, שאפו לך~

בתכלס אני שלם עם דעתך, אין לי ככ מה להוסיף /:

אולי תסקר את פארט 4? סיקרו אותו? לא יודע. וגם בתכלס זה לא משנה, תעשה מה שאתה רוצה~

אה כן, 

ספויילר לפארט 6
אנאסוי הוא לדעתי הדמות הטובה ביותר בפארט 6, ממש התחברתי אליו! הוא חתיכת באדאס אמיתי, ואם הזמן אנחנו מגלים שגם לו, רוצח בדם קר יש רגשות לג'ולין החמודה שלנו. ממש אהבתי את האינטרקציה בין שתי הדמויות!