לוג שינויים:

22/4/2018 - תוקנו תמונות + פסקה חסרה.

cN3rd

22/09/2016

ברוכים הבאים למדריך הראשון (ואני גם מאוד מקווה שלא האחרון) שלי בנושאים שקשורים לפאנסאב.

והיום... נתזמן קצת קריוקי.

 

מצרכים

 • שיר שאתם רוצים לתזמן. וידאו של השיר - מומלץ.
  לצורך המדריך אשתמש בשיר ווקלואיד (לא מיקו... למרות שחשבתי להשתמש בשיר שלה): Nurebairo של Camellia / かめりあ (שהוא אישית אחד ה- producers היפנים ההכי אהובים עליי). את הוידאו הורדתי מיוטיוב. (הכל בקישור למטה)

 • מילות השיר המלאות (עדיף בקובץ טקסט נקי).
  אם אתם יכולים להשיג אותן באינטרנט, סבבה. אם לא, תנסו להשתמש באוזניים שלכם ולתמלל את השיר בכוחות עצמכם.
  את המילים לשיר שאני אדגים עליו לקחתי מכאן והמרתי אותן לקובץ טקסט. (זמין כאן)

 • זמן.
  תזמון שירים יכול לקחת הרבה מאוד זמן.
  נסו לתזמן שירים כאשר יש לכם את הזמן לזה.
  תהיו מוכנים לעבור על התזמון שלכם יותר מפעם אחת כדי לוודא שהוא בסדר.

 • אגיסאב. ( הורדה מכאן)
  אנחנו הולכים לעבוד עם אגיסאב לצורך התזמון.
  אני מניח שיש לכם אותה אם אתם פאנסאברים.
  לצורך המדריך אניח שאתם מכירים את אגיסאב אבל לא את האופן בו ניתן לתזמן בה שירים לקריוקי.

לנוחיותכם, העלאתי את כל הקבצים של המדריך לכאן (לא כולל אגיסאב).

 

שלבי המדריך

 

חלק א': תזמון שורות

נפתח את אגיסאב, ניצור קובץ חדש ונטען בה את הוידאו שלנו. זה אמור להיראות ככה:

 

עכשיו עלינו לטעון את השורות של השיר לתוך אגיסאב. יש לנו 2 אפשרויות. האפשרות הראשונה היא להעתיק את מילות השיר, שורה אחר שורה, לאגיסאב (אם אתם בשורה האחרונה של הקובץ, לחיצה על Enter תיצור עוד שורה שתופיע אחרי השורה האחרונה הזו).

אבל אני עצלן, אז אפעל באפשרות השנייה. אני אפתח את ה- notepad או כל עורך טקסט אחר, אעתיק לשם את מילות השיר ואשמור אותן בקובץ טקסט  חדש (עם סיומת txt), ואז אגרור את הקובץ שיצרתי לאגיסאב. אבל אז ניתקל בחלון הבא (שמופיע גם כאשר נתזמן פרק רגיל):

 

 

אפשר פשוט ללחוץ Enter ולהמשיך הלאה לתזמון השורות. אגיסאב תשאל אם נרצה לבטל את טעינת הסרטון והאודיו. נגיד לה שלא. כעת, כך חלון האגיסאב שלנו אמור להיראות:

 

אחרי שטענו את השורות, הגיע הזמן להתחיל לתזמן. אני אישית אשתמש בכמה מקשי קיצור בשביל להאיץ את תהליך התזמון אציג אותם כאן:

A

לזוז שמאלה בתצוגת האודיו

F

לזוז ימינה בתצוגת האודיו

E

לנגן את תחילת הקטע

D

לנגן את סוף הקטע

W

לנגן לאחר סיום הקטע

Q

לנגן לפני התחלת הקטע

Space או S

לנגן את הקטע הנבחר

G או Enter

לשמור את השינויים לשורה זו

Plus

להאריך את הקטע הנבחר

Minus

לקצר את הקטע הנבחר

 

(שימו לב שעל מנת לאפשר שימוש במקשים, אנו צריכים ללחוץ על תצוגת האודיו).

כעת נפעיל את הוידאו ונעצור בקרבת הנקודה בה השורה מתחילה. נעתיק את זמן ההתחלה מאזור המידע שמתחת לוידאו (מסומן בצהוב) אל החלק המסומן (גם הוא בצהוב). נשים לב שאנחנו מעתיקים הכל חוץ מאת הספרה האחרונה (נעתיק את 0:00:04.26 ולא את 0:00:04.267).

 

כעת, בתצוגת האודיו, נלחץ על נקודה כלשהי מימין לקו הכחול ונראה כי הקטע מסומן בדומה לקטע הבא:

 

הסליידר באמצע ובצד ימין משמשים לשינוי עוצמת האודיו. הסליידר השמאלי משמש לזום בתצוגת האודיו עצמה (אם נעלה אותו, נתמקד בחלק קטן יותר באודיו ולהיפך).

הקו האדום מסמן את תחילת הקטע והקו הכחול מסמן את סוף הקטע. על ידי הזזתם של קווים אלו קדימה ואחורה (או שימוש במקשים + או - במקלדת) נתאים את הקטע כדי שיכסה את כל השורה.

נוכל לטייל ברחבי קטע האודיו תוך שימוש בבר הגלילה שלמטה, או בשימוש במקש F בשביל ללכת קדימה באודיו ו- A בשביל ללכת אחורנית באודיו.

נוכל לבחון את התחלת הקטע על ידי לחיצה על E (ניגון 500ms לאחר תחילת הקטע) ו- Q (ניגון 500ms לפני סוף הקטע), ואת סוף הקטע על ידי לחיצה על D (ניגון 500ms לפני סוף הקטע) ו- P (ניגון 500ms לאחר סוף הקטע).

כשנסיים, נבחן את כל הקטע באמצעות לחיצה על Space או על S . כשנסיים, נשמור את השינויים ונעבור לשורה הבאה על ידי לחיצה על Enter או על G .

 

לאחר שמירת השינויים עבור על השורה הזו, בפס האודיו יופיע קטע חדש מיד לאחר סיום הקטע ששמרנו.

נתאים אותו לשורה השנייה של השיר וכך הלאה.

כך יראה הקובץ המתוזמן שלנו:

עצות לחלק הזה:

 • תוודאו שיש לכם את המילים לכל החלקים בשיר שאתם רוצים לתזמן. כולל קולות רקע, vocal chops וכו'.
   
 • אם יש הפסקה ארוכה בין 2 שורות, הגיעו לנקודה שבה השורה החדשה בערך מתחילה בתוך הסרטון עצמו ותתזמנו כמו שתזמנתם את השורה הראשונה.
   
 • אל תפחדו משורות חופפות. לפעמים זה קורה וכן צריך לתזמן אותן. אבל כן תסמנו למעצב הקריוקי שלכם שמדובר בשורות חופפות. (למשל, בשדה ה- A ctor אפשר לכתוב אם מדובר בקולות רקע או בקול הראשי... כן, אני לא טוב בטרמינולוגיה של מוזיקה).
   
 • לאחר שסיימתם את עבודת תזמון השורות ,ודאו שתזמון השורות מדוייק לשורות השיר.
   
 • אם תרצו לתקן כל מיני בעיות תזמון שונות של השורות (כגון בלידים, רברס-בלידים וכו'), תתקנו אותם בשלב הזה, למרות שזה לא חובה, כי במילא מעצב הקריוקי יכול להחליט שהוא רוצה לבנות אפקט שמיועד לכל השורה (למשל, פייד של 250ms בסוף), כך שפשוט אין טעם.

 

חלק ב': תזמון הברות

אז החלטתם שאתם רוצים לתזמן את ההברות לשיר. זו החלטה נבונה! אבל רגע, תזמון הברות דורש המון זמן. למזלנו, תהליך תזמון ההברות בגרסאות האחרונות של אגיסאב הוא קל ופשוט יותר מתמיד. כמובן, בשביל לתזמן את ההברות, נזדקק לשורות המתוזמנות של השיר (אותן תזמנו בשיר הקודם).

על ידי לחיצה על הכפתור המסומן בתמונה לעיל, נפעיל את כלי תזמון ההברות. הכלי יפצל את השורה לתתי קטעים של המילים בשורה כדי להקל על מלאכת התזמון, באופן הבא:

נשים לב כי בתצוגת הזמן מופיעים קווים מקווקוים צהובים המפרידים בין 2 תתי-קטעים בתוך שורה מתוזמנת. אנחנו נעבוד באיזור המסומן בצהוב בתמונת המסך לעיל ובציר הזמן.

כדי לתזמן הברה, נלך לאזור המסומן בצהוב ונלחץ לאחר האות האחרונה בהברה. כאן, למשל, ההברה הראשונה כאן היא ke ולכן על מנת לתזמן אותה נלחץ באזור המסומן לאחר האות e וכעת האזור יראה כך:

כעת נרצה להתאים את אורך ההברה בציר הזמן. נוכל לתזמן את ההברה באמצעות הזזת הקו המקווקו המפריד כדי לשנות את אורך ההברה ובעזרת לחיצה על Space או על S כדי לנגן את ההברה (או באמצעות כל אחד מהמקשים שציינתי בחלק הראשון). כשאתם מרוצים מההברה הזו, עברו אל ההברה הבאה. זכרו שאם אתם רוצים לזוז בתצוגת האודיו, אפשר להשתמש במקש במקש F בשביל ללכת קדימה בתצוגת האודיו ו- A בשביל ללכת אחורנית בתצוגת האודיו.

כך למשל, נראית השורה שלי לאחר תזמון כל ההברות (כולל "הברות ריקות" שאפרט עליהן בהמשך).

 

לפעמים השורה ארוכה מדי, ואז כנראה שתתיקלו במצב הזה:

לחצו על החיצים כדי לנווט בתוך השורה.

 

כשאתם מסיימים לתזמן את ההברות, לחצו על ה- V ( ) כדי לשמור את השינויים שעשיתם וצפו בוידאו כדי לראות שכל ההברות מתוזמנות כמו שצריך. זכרו לעשות זאת לפני שאתם עוברים אל השורה הבאה, אחרת השינויים שעשיתם בחלוקת הקטעים ובתזמון ההברות לא ישמרו.

הערה: סדר השלבים אינו מחייב. אתם יכולים להתאים הברה-הברה או קודם לחלק את הקטע לההברות ואז לתזמן את ההברות אחת אחרי השנייה. (אני ממליץ לחלק את ההברות מראש, כי אז לא תצטרכו לחזור אחורנית).

 

עצות לחלק הזה:

 • אם יש הפסקה באמצע השורה, השתמשו בהברה ריקה. ניתן ליצור אותה על ידי לחיצה נוספת בקרבת סוף ההברה. שימו לב שאם תיצרו הברה ריקה בתחילת או בסוף השורה, הקו החוצה יחפוף עם קווי הגבול של השורה (הקו האדום והקו הכחול). במצב כזה, ודאו שאתם במצב תזמון ההברות ובחרו בקו החופף. תזמון השורה עצמו לא ישתנה, אלא רק תזמון ההברה.
   
 • אם אתם לא שומעים את ההברות, נסו להגביר את הווליום או לבודד את כל רעשי הסביבה ולהתרכז אך ורק בשיר. עקבו אחר המילים של השורה ויהיה לכם קל יותר להבין איך לבנות את ההברות.
   
 • לי קל יותר לתזמן את המילים השונות ורק אז את ההברות בתוך המילים עצמן. זה לא כזה משנה אבל לדעתי זה נותן תוצאה מדוייקת יותר.
   
 • גם אם השורה היא שורה שחזרה על עצמה בחלק הקודם של השיר, תנסו לתזמן אותה לבד ולא להעתיק את התזמון מהשורה הקודמת. זה ייתן תוצאה מדוייקת יותר לדעתי.
   
 • אם אתם נתקלים בשורה שבה מילה לועזית (למשל: hacking to the gate בשיר הפתיחה של Steins;Gate), נהוג לתזמן את לכל מילה הברה אחת או שתיים במקסימום, אלא אם יש מרחק רב ביניהן.
   
 • אם אתם רוצים לתזמן שיר יפני, מומלץ שתעברו על תרשים היראגאנה\קאטאקאנה מלא ותראו את ההברות בהן משתמשים ביפנית ואת הרומאג'י שלהן. זה מאוד עוזר.
   
 • הערה: לפעמים אתם נתקלים במקרים שבהם יש אות כפולה. למשל, במקרה של datte. ה-t הכפולה מציינת הארכה של ההברה. יש אנשים שמפצלים את זה da-t-te, למרות שהפיצול הנכון הוא da-tte. גם אני חטאתי בכך בקבצים שצירפתי למדריך. תודה ל-TsUNaMy WaVe שהפנתה את תשומת לבי לכך.

 

אני ממליץ לכם לנסות להתאמן על השיר הזה או על שיר אחר.
וזהו, עד כאן להיום. עבדתי על המדריך הזה איזה 7 שעות.
אם יש לכם שאלות\הצעות\בעיות עם המדריך שכתבתי, אתם מוזמנים להגיב ואני אתקן בהתאם.

סופ"ש נעים לכולם!

zaza~

22/09/2016

מדריך טוב אני בטוח שהוא יעזור להרבה אנשים שרוצים לתרגם אנימות פה

UVERworld

22/09/2016

לא הבנתי כלום על מה הנושא?

 

Ye Xiu

22/09/2016

צוטט: 『 blank 』

לא הבנתי כלום על מה הנושא?

כנ"ל

 

cN3rd

22/09/2016

זה מדריך בשביל תזמון שירים לקריוקים לפאנסבים.
ישנה שאיפה של ההנהלה להפוך את המקום הזה למרכז הפאנסאב הבא, אז מן הסתם שצריך שיהיו פה גם מדריכים שקשורים לפאנסאב. אם אתם לא יודעים מה זה\לא אכפת לכם\לא רוצים להתעסק בפאנסאב, תעברו הלאה.

TsUNaMy WaVe

22/09/2016

אחלה מדריך שלמה, ישר כוח ????

Bernkastel

22/09/2016

מדריך נהדר, ח"ח על ההשקעה. 

אני בטוחה שהוא יסייע למתחילים שבינינו או לאלו שסתם רוצים ללמוד קריוקי... GOOD JOB.

TDFTHole

22/09/2016

פשיייי איזו נוסטלגיה, לא תזמנתי קרקיוקי כבר כמה שנים

 

kirito kun

22/09/2016

כל הכבוד על ההשקעה, מדריך מצויין... רק שלפי דעתי הוא קצת מיותר... רק מהסתכלות על פרק מוכן מאנימה, אפשר לקלוט כמעט את כל הפקודות הבסיסיות (או שזה רק אני :thinking:).

Bernkastel

22/09/2016

צוטט: kirito kun

כל הכבוד על ההשקעה, מדריך מצויין... רק שלפי דעתי הוא קצת מיותר... רק מהסתכלות על פרק מוכן מאנימה, אפשר לקלוט כמעט את כל הפקודות הבסיסיות (או שזה רק אני :thinking:).

מיותר? ממש לא... בניגוד אלייך יש עוד אנשים בעולם/בפורום שיהיו שמחים ללמוד את הבסיס. "רק מהסתכלות על פרק מוכן מאנימה" cocky af.

kirito kun

22/09/2016

צוטט: Bernkastel

מיותר? ממש לא... בניגוד אלייך יש עוד אנשים בעולם/בפורום שיהיו שמחים ללמוד את הבסיס. "רק מהסתכלות על פרק מוכן מאנימה" cocky af.

רציני עד עכשיו לא קראתי שום מדריך (בעצם אולי אחד על שימוש בתוכנות חיצוניות) ואני יודע לעשות כמעט הכל בתוכנת אגי סאב... התוכנה הזאת פשוט קלה לתפעול... זה הכל.

Bernkastel

22/09/2016

צוטט: kirito kun

רציני עד עכשיו לא קראתי שום מדריך (בעצם אולי אחד על שימוש בתוכנות חיצוניות) ואני יודע לעשות כמעט הכל בתוכנת אגי סאב... התוכנה הזאת פשוט קלה לתפעול... זה הכל.

 בשבילך התוכנה קלה לתפעול ובשביל אחרים...? בשביל מה הייתה ההערה השחצנית הזאת ממקודם?

נכון, זכותך להביע את דעתך, אבל מה הייתה המטרה של זה?

 

kirito kun

22/09/2016

צוטט: Bernkastel

 בשבילך התוכנה קלה לתפעול ובשביל אחרים...? בשביל מה הייתה ההערה השחצנית הזאת ממקודם?

נכון, זכותך להביע את דעתך, אבל מה הייתה המטרה של זה?

 

ההגדרה של התוכנה הזאת היא "תוכנה קלה לבניית כתוביות" (או משהו בסגנון). אני לא אומר שהתוכנה הזאת קלה לתפעול מתוך מטרה להשוויץ ביכולות שלי, אלא בגלל שהתוכנה הזו ספציפית ממש קלה לתפעול. בתוכנות אחרות יותר מקצועיות, אני מודה שהייתי משתמש במדריך, אבל בתוכנות פשוטות כמו זו, אני חושב שזה סתם בזבוז של זמן בכתיבת המדריך ובקריאתו (דעתי האישית).

Bernkastel

22/09/2016

צוטט: kirito kun

ההגדרה של התוכנה הזאת היא "תוכנה קלה לבניית כתוביות" (או משהו בסגנון). אני לא אומר שהתוכנה הזאת קלה לתפעול מתוך מטרה להשוויץ ביכולות שלי, אלא בגלל שהתוכנה הזו ספציפית ממש קלה לתפעול. בתוכנות אחרות יותר מקצועיות, אני מודה שהייתי משתמש במדריך, אבל בתוכנות פשוטות כמו זו, אני חושב שזה סתם בזבוז של זמן בכתיבת המדריך ובקריאתו (דעתי האישית).

meh

הנה אני חוזרת לזה שוב - אם הוא מיותר עבורך, היה עדיף שלא תגיב מלכתחילה. המסר פה הוא ללמד את החדשים שבינינו איך להתנסות בתוכנה. אם אתה בעל ניסיון, יופי טופי לך... להזכירך (בשנית), יש פה עוד אנשים שהיו שמחים ללמוד "ולא כמוך" קוראים/רואים/בוחנים רמזים עוד מהסתכלות על הפרק. בבקשה אל תספים את הנושא, זה מובן מאליו שאני צודקת.

Gyro

22/09/2016

כל הכבוד על ההשקעה אבל זה נראה קשה

TheLegend

22/09/2016

וואו שאפו!

TheLegend

22/09/2016

צוטט: kirito kun

ההגדרה של התוכנה הזאת היא "תוכנה קלה לבניית כתוביות" (או משהו בסגנון). אני לא אומר שהתוכנה הזאת קלה לתפעול מתוך מטרה להשוויץ ביכולות שלי, אלא בגלל שהתוכנה הזו ספציפית ממש קלה לתפעול. בתוכנות אחרות יותר מקצועיות, אני מודה שהייתי משתמש במדריך, אבל בתוכנות פשוטות כמו זו, אני חושב שזה סתם בזבוז של זמן בכתיבת המדריך ובקריאתו (דעתי האישית).

ואני כמעט בטוח שאתה לא יודע להשתמש בכל האופציות של התוכנה בצורה מושלמת אם היא כל כך קלה בשבילך

TsUNaMy WaVe

22/09/2016

צוטט: kirito kun

רציני עד עכשיו לא קראתי שום מדריך (בעצם אולי אחד על שימוש בתוכנות חיצוניות) ואני יודע לעשות כמעט הכל בתוכנת אגי סאב... התוכנה הזאת פשוט קלה לתפעול... זה הכל.

בוא נתערב שאתה לא יודע חצי ממה שאפשר לעשות באגיסאב.

cN3rd

22/09/2016

צוטט: kirito kun

ההגדרה של התוכנה הזאת היא "תוכנה קלה לבניית כתוביות" (או משהו בסגנון). אני לא אומר שהתוכנה הזאת קלה לתפעול מתוך מטרה להשוויץ ביכולות שלי, אלא בגלל שהתוכנה הזו ספציפית ממש קלה לתפעול. בתוכנות אחרות יותר מקצועיות, אני מודה שהייתי משתמש במדריך, אבל בתוכנות פשוטות כמו זו, אני חושב שזה סתם בזבוז של זמן בכתיבת המדריך ובקריאתו (דעתי האישית).

תאמין או לא, יש ביקוש למדריכים כאלו. אפילו בתוך הקבוצה שלנו.
אם יש לך רעיונות למדריכים שהם לא מיותרים, דבר. אני אשמח לשמוע הצעות.

נ.ב. כן, לתזמן שיר של 5 דקות זה קצת מיותר אבל זה היה כיף.

leeloo

22/09/2016

צוטט: kirito kun

כל הכבוד על ההשקעה, מדריך מצויין... רק שלפי דעתי הוא קצת מיותר... רק מהסתכלות על פרק מוכן מאנימה, אפשר לקלוט כמעט את כל הפקודות הבסיסיות (או שזה רק אני :thinking:).

אין דבר כזה מדריך מיותר. לא משנה כמה "מפגר" ו"מובן מאליו" זה נראה לך, תמיד יהיה מישהו שלא ידע את זה בצורה אחרת.

ובנימה אחרת, כל הכבוד על ההשקעה!
הדבר היחיד שיש לי להעיר הוא שכתבת בהתחלה לעצור בקרבת תחילת השורה, ואז להעתיק את הזמנים. אחר כך דיברת על לגרור את הסמן על גבי האודיו עד שמוצאים את כל השורה, אבל לדעתי מלכתחילה אפשר להתחיל לסמן בלי להעתיק את הזמנים (מרגיש לי מהלך טיפה מיותר).
חוץ מזה, מדריך מצוין ומפורט, בטוחה שיעזור לחדשים בנושא (: שאפו!

cN3rd

22/09/2016

צוטט: leeloo

אין דבר כזה מדריך מיותר. לא משנה כמה "מפגר" ו"מובן מאליו" זה נראה לך, תמיד יהיה מישהו שלא ידע את זה בצורה אחרת.

ובנימה אחרת, כל הכבוד על ההשקעה!
הדבר היחיד שיש לי להעיר הוא שכתבת בהתחלה לעצור בקרבת תחילת השורה, ואז להעתיק את הזמנים. אחר כך דיברת על לגרור את הסמן על גבי האודיו עד שמוצאים את כל השורה, אבל לדעתי מלכתחילה אפשר להתחיל לסמן בלי להעתיק את הזמנים (מרגיש לי מהלך טיפה מיותר).
חוץ מזה, מדריך מצוין ומפורט, בטוחה שיעזור לחדשים בנושא (: שאפו!

תודה רבה!

כן, מסכים איתך שזה קצת מיותר, לי אישית זה יותר נוח. אני אנסה בכל זאת לראות איך לעשות את זה ואנסח את החלק הזה שוב.