Gademet

01/09/2018

ביקורת | The Three Body Problem

3u8fapk.jpeg

יש לי בעיה. בעצם, יש לי שתי בעיות. אני יושב מול המחשב באחד ורבע בלילה וכותב ביקורת בפעם הראשונה בחיים שלי במקום סיקור כי אני יותר מידי עצלן כדי לחפש מידע.
כן, נכון - הבעיה המקורית. אז חנות הספרים הכי קרובה אליי נמצאת במרחק של שעה נסיעה באוטובוס (החיים קשים כשאתה בן שמונה*2 בלי רשיון נהיגה). בעצם אולי יש איזו חנות בקניון הזה ליד איקאה, אבל גם אז זה יהיה ארבעים וחמש דקות וזה עדיין רחוק. בגלל זה אני צריך שאחד מההורים שלי או אחותי יסיעו אותי אם אני רוצה לקנות ספרים. "איך זה קשור לביקורת?" אתם בטח שואלים.
אז ביום ההולדת שלי קיבלתי כמתנה מהאחים שלי גיפט קארד לסטימצקי, וכדי להגיע לסטימצקי אני צריך שמישהו יסיע אותי. לאחר שהגענו לסטימצקי נשארתי בחנות במשך בערך חצי שעה, ובמשך כל הזמן הזה אני חיפשתי ספר שיעניין אותי, אבל גם אחרי חצי שעה של חיפוש לא ממש ידעתי מה רציתי לקנות, וכאשר אמא שלי חזרה ושאלה אותי אם בחרתי משהו, פשוט לקחתי ספר שנראה לי מעניין ושהשם של הסופר שלו היה מוכר לי קצת(The Late Show של מייקל קונלי), ועוד ספר עם כריכה יפה שאפילו לא קראתי את התקציר שעל גב הספר, אבל עיגול כחול על הכריכה שלו שעליו כתוב "WINNER 2015 HUGO AWARD FOR BEST NOVEL" רמז לי שהספר הוא ככל הנראה זוכה פרס הוגו, מה שאומר שמדובר בספר מד"ב, וכנראה אחד טוב. הספר הזה הוא, כמובן, the three body problem שעליו אני כותב את הביקורת.
וככה אחת מהבעיות שלי - התלות שלי באנשים אחרים כדי להגיע לחנות הספרים - החזירה אותי לקרוא בצורה סדירה, תחביב שלא התמדתי בו מאז כיתה ו'.

קצת מידע

שם לא רשמי בעברית: בעיית שלושת הגופים.
שם הסופר: Cixin Liu / צ'שין ליו
שפת מקור: סינית.
מתרגם מסינית לאנגלית: Ken Liu / קן ליו
ז'אנר: מדע בידיוני, מד"ב קשה.
שפה שבה הספר נקרא: אנגלית

הסיפור מתחיל בשנת 1967 בזמן המהפכה התרבותית בסין, והוא מתמקד ביה וונג'י (Ye Wenjie) שצופה באביה הפיזיקאי יה זטאי(Ye Zhetai) מוכה למוות בפומבי על ידי המשמרות האדומים, ולאחר מכן היא נשלחת למחנה עבודה בגבולות סין, שממנו שרשרת אירועים מובילה אותה להצטרף לפרוייקט משלתי וחשאי שמתרתו היא לנסות ליצור קשר עם חייזרים.
ארבעים ומשהו שנים בעתיד וכחמישים עמודים לתוך הספר, מדען המתמחה בננוטכנולוגיה בשם ואנג מיאו (Wang Miao) מצטרף לפרוייקט שכולל אנשי צבא ומדענים שמנסים להילחם באויב מסתורי שמוביל מדענים מובילים ברחבי בעולם להשתגע ובסופו של דבר לבצע בתאבדות, כשאחת מהמדענים היא בתה של יה וונג'י, יאנג דונג (Yang Dong). תפקידו של ואנג הוא להיכנס לארגון שהוא ככל הנראה המקור של מה שמוביל את המדענים לשיגעון. כדי להצטרף לארגון הזה ואנג נכנס למשחק מציאות מדומה בשם "בעיית שלושת הגופים" (the three body problem), שבמרכזו עולם עם שלוש שמשות, פרמידות ודמויות היסטוריות מזמנים שונים, ובעיה שרק המוחות הטובים בעולם יכולים לפתור.

אני חייב להגיד שכמישהו שאוהב היסטוריה במידה מסוימת, החלק הראשון של הסיפור היה מאוד מעניין. המהפכה התרבותית היא תקופה מאוד חשוכה בהיסטוריה של סין, וזה ללא ספק הופך אותה לתקופה מעניינת מאוד להתחיל בה את הספר. לפני הספר לא ידעתי הרבה על התקופה הזאת, ואני מאוד נהנתי ללמוד עליה דרך הספר.
החלק השני של הספר, שבו אנחנו עוברים לעתיד, הוא החלק שבו הספר התחיל להיות קצת יותר בעייתי כשהוא הציג המון דמויות שלא היו יותר מכלים כדי להזיז את העלילה קדימה, אבל לדעתי הקטעים בו שהיו יותר שופעים במדע מציאותי, ומלאים בדברים מוזרים שלא אמורים להיות אפשריים מבחינה מדעית היו מאוד מעניינים. ללא ספק הפרקים האהובים עליי בחלק הזה וכנראה בכל הספר, הם הקטעים שבהם ואנג נכנס לתוך המשחק. העולם שבו המשחק מתרחש הוא עולם מאוד מעניין, והייתי מדבר עליו יותר, אבל אני לא רוצה לעשות יותר מידי ספוילרים לספר. מאותה סיבה אני גם לא רוצה לדבר יותר מידי על החלק האחרון, שמתחיל עם טוויסט שאני אישית לא ראיתי מגיע (אבל אולי זה רק אני), וממשיך להיות מאוד מעניין ומסביר הרבה לגבי מה שקורה במשך כל הספר.
מעבר לכך החלק השלישי מציג את השאלה שהספר מנסה לשאול שלדעתי היא שאלה מאוד מקורית ומעניינת.

בסך הכל מדובר בספר מאוד טוב שהחיסרון העקרי שלו הוא המספר הגדול של דמויות שטחיות שמוצגות בו, ביניהן גם הדמות הראשית ואנג, אבל הרעיון שהספר מציג והעולם שבו טרי-באדי מתקיים לדעתי מצליחים לחפות בצורה טובה מאוד על החיסרון הזה.

--------

כמו שאמרתי בהתחלה - מדובר בפעם הראשונה שבה אני כותב ביקורת על משהו, אז אני אשמח אם יש פה אנשים שאולי יותר מנוסים בנושא הזה של כתיבת ביקורות יוכלו לתת לי ביקורת שתעזור לי לכתוב ביקורות/סיקורים יותר טובים בעתיד.

AltairChan

01/09/2018

נשמע ספר טוב... אחפש אותו בחנויות הספרים כשתהיה לי ההזדמנות~

אגב, אחלה ביקורת לפעם ראשונה.