TURI

16/06/2018

 


טוב הגיע הזמן לסיים את פרויקט שבוע הספר העברי ה-תשע"ח עם סדרת הסיקורים האחרונה אז כמילות סיכום אפשר לומר שעברו דיי הרבה מ-משחק שח ומט שהתקיים ב-גמביט טורקי והצצה למדבר של גנזך אורות הסער ולבסוף הקשבה לקונצרט המילים של אל תיגע בזמיר הגיע הזמן לעלות על התחנה של האוריינט אקספרס ולסיים את פרויקט שבוע הספר העברי 2018 ה-תשע"ח כמו בנושא הראשון גם בנושא זה היו כמה סקירות קצרות של כעד 400 מילים כל אחת מהסקירות נכתבה על ידי או על ידי Otoshigami אבל לפני שנגיעה לחלק הזה ארצה לומר תודה ענקית לזוג המשתמשים שבלי העזרה שלהם שום דבר לא היה יוצא לפעול הלא הם @@Otoshigami  ו-@Elementary  אשר תרמו מזמנם האישי ועזרו בכתיבת הפרויקט.

קישורים לנושאים הקודמים תוכלו למצוא בהמשך.


תוכן עניינים של הנושא:

1. ספר הגו'נגל

2. רצח בראשי תיבות.

3.נער החידות ממומביי (סיקור של Otoshigami) 

4. מיכאל קולהאס.

5. רצח בנשף המסכות.

 

מבנה הסקירות:

שם בעברית: (שם הספר בעברית) 

שם הסופר: (שם הסופר בעברית)

שפת מקור: (השפה המקורית שבה נכתב הספר)

שנת פרסום הספר: (השנה המקורית שבה פורסם הספר)

תקציר: (תקציר קצר של העלילה)

ו-דעה אישית: (דעת הסוקר על הספר)

 

קישור לנושא הראשון: 

https://www.anime-spin.net/פורומים/נושא/7348/פרוייקט-שבוע-הספר-העברי-2018-התשעח-סיקורי-ספרים-מהרצח-באוריינט-אקספרס-ועד-לאל-תיגע-בזמיר/#post-128057


קישור לנושא השני:

https://www.anime-spin.net/פורומים/נושא/7395/פרוייקט-שבוע-הספר-העברי-2018-התשעח-הופעת-סולו-של-גנבת-הספרים/#post-128428

 

ביקורת הסרט בית המזימות:
 

שם: הסרט בית המזימות (Crooked House אין לי מושג למה שינו את השם)

תסריטי: ז'יל פאקה ברנר, טים רוז פרייס, ג'וליאן פלוז, מבוסס על הספר של אגתה כריסטי (Crooked Huose בעברית מסתורי בית שלושת הגגות)

במאי: ז'יל פאקה ברנר.

טוב חזרתי ביום ראשון (10.06.2018) מהסרט "בית המזימות" (Crooked House)... ומדובר על עיבוד סביר לספר Crooked House של אגתה כרסטי שבדומה לעיבוד של הספר "רצח באוריינט אקספרס" משנה דברים על ימין ועל שמאל רק שבניגוד לסרט רצח באוריינט אקספרס שכן מצליח לשמר סוג של תחושת הזדהות עם הדמויות שמופיעות שם, השנוי כאן לעתים הורס את התחושה שהייתה יכולה להיות קיימת. לעתים יותר מדי קרובות הוא מתנהג כשולח יד חופשית בחומר המקור ולעתים הוא מוריד דברים או משנה אותם באופן כזה שגורם להתנהגות הדמויות להראות לא רציונלית ומזיקה. לטובתו של הסרט יאמר שלפעמיים השינוי שנעשה הוא דווקא שינוי טוב שמדגיש כמה תכונות אופי של הדמויות אך עדיין הסרט נכשל ב-להעביר את חומר המקור באופן שיקרה טוב באופן יוצא מהרגיל או ראוי לשבח. לסיכום אם קראתם את הספר Crooked House הסרט עשוי להיות מעניין עבורכם אם לא עדיף שתקראו את הספר. מה שכן ארצה לציין שיש לתת לסרט את הקרדיט המגיע לו על ניסיון לעבד ספר קשה לעיבוד קולנועי ועל קסט מרשים של שחקנים כמו גם פס-קול וצילום יוצאים מגדר הרגיל.


הסקירות עצמן:

כל אחת מהביקורות לא תכיל ספויילרים מהותיים לספרים המדוברים. אך כן תכיל מידע לגבי המתרחש בעלילת הספרים (אי אפשר לכתוב ביקורת בלי לרשום מידע בסיסי אודות העלילה).

כל התמונות נלקחו מחיפוש בגוגל תמונות איני מתיימר להיות האחד שמחזיק בזכויות הקניין עליהן.

 

 

שם בעברית: ספר הג'ונגל

שם הסופר: ג'וזף רודיארד קיפלינג

שפת מקור: אנגלית

שנת פרסום הספר: 1894

תקציר: אוסף של מספר סיפורים כאשר שלושת הסיפורים הראשונים עוסקים במוגלי וארבעת האחרים עוסקים באנשים ובחיות אחרות.

דעה אישית: נתחיל בהבהרה קטנה ספר הג'ונגל של שנת 1894 שונה לחלוטין מהסרט "ספר הג'ונגל" של דיסני או מ"ספר הג'ונגל" גרסת המחזמר שיצאה בארץ. שכן בניגוד לגרסות הנ"ל שמספרות על עולם עליז. "ספר הג'ונגל" הספר משנת 1894 מספר סיפור אפל, גזעני, ראליסטי, בוגר, ולעיתים אף כזה שעוסק במוות ולא אחד מרומז. כאמור (בשורת התקציר) הספר מחולק למספר סיפורים כאשר כל אחד מהם עוסק בגיבור אחר הגיבור יכול להיות מוגלי (שהוא אכן הגיבור בשלושת הסיפורים הראשונים) או כלב ים (מי שמספר את הסיפור ה"כלב הים הלבן") או אפילו חייל בצבא הבריטי שמשרת בהודו (מספר הסיפור "משרתי הוד מלכותה"). כך שמי שלא האהב סיפור אחד יכול להתחבר לסיפור אחר באופן אישי ממבחר כלל הסיפורים שהופיעו בספר הסיפורים האהובים עלי היו לא דווקא אלו שמוגלי הופיעה בהם אלא אלו שעסקו בדמויות אחרות. דרך אגב שמות הסיפורים היו: "כלב הים הלבן" (סיפור שעוסק בחיפוש אחר חופי מפלט עבור כלבי הים שמוצאים להרוג בשל תאווה לפרוותם), ו"ריקי טיקי טאבי" (סיפור שמספר על פגישתו של ריקי עם משפחה בריטית). לסיכום גם אם מוגלי לא היה גיבור הילדות שלכם אפשרי שתמצאו את עצמכם מתעניינים בגרסת 1894 של ספר הג'ונגל.

 

 

 

רצח בראשי תיבות

שנת פרסום: 2014 (הספר היחידי ברשימה שיצא לאחר שנת 2000)

סופרת: אגתה כריסטי סופי האנה (למרות הכיתוב אגתה כרסטי על גבי הכריכה של הספר לא היא זו שכתבה את ספר זה)

תקציר: בשנת 1929 הבלש הרקול פארו מבלה את זמנו בבית קפה לונדוני כאשר מבעד לדלת מופיעה אישה שמכונה ג'ני אשר מבקשת את אוזנו הקשבה של הבלש. זמן לא רב לאחר מכן חברו של הבלש השוטר אדוארד קצ'פול חושף בפני פארו ששלוש גופות אותרו במלון בלוקסהם היוקרתי מי היא אותה ג'ני ומה הקשר שלה לשלוש הגופות?

דעה אישית: לפי דעתי ללא ספק הספר הגרוע שבחרתי לסקרו הפעם. מדובר על ספר אשר מתרחש בלונדון של שנת 1929 אך האווירה שהוא משראה על הקורא היא של לונדון שנת 1989 ואולי שנה מאוחרת מזו שכן התנהגות הדמויות והיחס, שהן נותנות למעשים שמתרחשים במהלך העלילה מבטאות גישה מודרנית, חסרת תכלית, ואנכרוניסטית טהורה. ובנוגע לבלש למרות שמדובר על בלש בעל השם "הרקול פארו" מדובר על אדם אחר ששיטת פתרון התעלומה שלו היא זהה לשל שרלוק הולמס והאמפטיה, שהוא נותן לעבריין היא אפסית כך שבמילים אחרות רצף העלילה הוא כזה: יוצא משהו מהפה של משהו הבלש מגיע למסקנה שלו ועל סמך זה העבריין המתועב מוצא את סופו מאחורי "סורג ובריח" (גם אם אין הוכחות) נ"ב "הסורג והבריח" עשויים להשתנות לחבל תליה בהתאם למעשה. באופן אישי אין לי משהו נגד הולמס אבל בסיפור כמו הסיפור הזה היה צריך לקחת את הדברים בצורה שונה במיוחד כאשר עושים שימוש בדמות, שכבר הופיעה בספרי עבר והציגה צדדים אישיותיים, שסותרים לחלוטין את האופי של הדמות המדוברת בנוגע לדמות המשנה אדוארד קצ'פול לא הרחיב במילים אבל אציין שלמרות שחיבבתי אותו, תפקידו בסיפור הוא להיות בעיקר ה"ווטוסן"1 ו"הלסטרייד"*2 של פארו, ושבחירת מקצועו לחיים היא בחרה מוזרה אבל הסיבה לכך היא ספויילר לספר. למרות האופן שבו קטלתי את הספר אציין שלא מדובר על ספר כל כך רעה כמו שאני מציג אותו, ואילו הוא היה מתרחש בשנה מאוחרת (נגיד 1989), והיה משתמש בדמיות אחרת יכול להיות שהייתי נהנה מימנו יותר.

                                                 

1. חברו של הבלש שרלוק הולמס כותב את הרפתקאות הבלש ומפרסם אותן לרוב לפי דבריו של הולמס מייפה את כשרונו יתר על המידה.

2. דמות מסיפורי שרלוק הולמס "לסטרייד" הוא מפקח משטרה שלעתים בסיפורי הולמס מגיעה ל"שרלוק הולמס" כדי לקבל עזרה או שהולמס עוזר לו בפתרון תעלומה כאשר המצב דרוש זאת.

 

 

 

שם הספר: נער החידות ממומביי

סופר/ת: ויקאס סווארופ

שנת פרסום הספר: 2005

שפת מקור: אנגלית

תקציר: "שאלה ותשובה", כך הוא שמו המקורי של הספר, מציג בפנינו ללא כל ידע מקדים נער הודי שמשתתף בשעשועון טריוויה טיפוסי, ובאורח פלא כלשהו עונה על התשובה הראשונה נכונה, למרות חוסר השכלתו וצרות ידיעותיו. דבר לא הגיוני כזה הופך הגיוני כאשר אנו נכנסים לסיפור חייו של הילד, שאלה אחר שאלה – סיפור אחר סיפור.

הספר בעצם מספר את סיפור חייו של הנער ההודי ראם-מוחמד-תומאס, והרפתקאותיו המשונות שהעניקו לו את הידע הדרוש כדי לענות על כל שאלה ושאלה בשעשועון. כפי ששמו כבר יכול להעיד, מדובר בנער לא טיפוסי במיוחד, הודי במקורו, גדל בידי כומר וקיבל שם מוסלמי כשם אמצעי, וטעם ממקור ראשון עד כמה החיים בהודו עלולים להיות אכזריים כלפי ילד חסר משפחה ואמצעים. הוא יעשה הכל למען המטרה, והעבר הקשה שלו יהיה מורה דרכו בדרך לניצחון בשעשועון.

זהו רומן הביכורים עטור השבחים של ויקאס סווארופ, סופר ודיפלומט הודי. בנוי בצורה מיוחדת במינה, ששוזר עלילה לא לינארית בתבנית של "שאלה -> סיפור מעברו של ראם -> תשובה", ומצריך את הקורא מעט לפתוח את הראש כדי לחבר את הפאזל שמרכיב את סיפורו המופלא של נער החידות ממומביי.

דעה אישית: אחד הספרים-הבודדים היותר טובים שיצא לי לקרוא אי פעם. מדובר בהרפתקה שאני ממליץ לכל אחד, גם לא חובב-ספרים, לעבור ולחוות. הספר כתוב בצורה כל כך טובה, ומספר סיפור אמין, קשוח ומרגש. הספר מעביר גם לא מעט מהתרבות ההודית בצורה יפה ויפה פחות, עקביות מופלאה, תענוג בשזירת הסיפורים השונים לסאגה האפית של הנער, והסוף המפתיע שלו, שמנצל את כל האלמנטים של הסיפור, הצליח להתעלות גם על יכולת הסקת המסקנות שלי והשאיר לי טעם נפלא בפה.

הרפתקה שאני ללא ספק ממליץ לכל אחד.
*אני רוצה לציין שהקשר בין עלילת הספר לסרט בעל אותו השם היא מאוד רופפת, והסרט ממש לא מעביר את חווית הספר, כך שגם אם ראיתם את הסרט, ההמלצה לספר בעינה.

 

 

תוצאת תמונה עבור מיכאל קולהאס

 

שם בעברית מיכאל קולהאס

שם הסופר: היינריך פון קלייסט

שפת מקור: גרמנית (הספר פורסם לראשונה בגרמניה אז אני מניח שהוא פורסם בשפה הגרמנית)

שנת פרסום הספר: 1810 (קטעים ראשונים פורסמו בשנת 1808)

תקציר: הנובלה מספרת את סיפורו של מיכאל קולהאס בעל אחוזה ומרבה סוסים אמיד ביותר שבמהלך מסעו למכירת סוסיו מאבד שנהיים מהם לבעל אדמות באופן לא חוקי.

דעה אישית: מדובר על נובלה מעניינת ביותר שמעלה שאלות שרלוונטיות גם לימינו אנו (כיותר ממאתיים שנים לאחר שפורסמה) כדוגמת אך לא רק: מה המחיר שעל הפרט לשלם עבור צדק? האם צדק מוחלט הוא חיוני? ומה היה מחירו של האדם אשר מקשיח את עמדותיו אל מול החברה ולא מוכן להתפשר? הנובלה דנה כאמור דן בכל אחד מהנושאים אלו, ועוד אחרים אך בו זמנית היא אינה לוקחת על עצמה את תפקיד השופטת ומשאירה את התשובה והסקת התובנות לקרוא עצמו. נובלה מעניינת לכל מי שמחפש לעצמו ספר קראיה מעניין וכזה שמותיר את התשובות בידה הקורא ולא בידי המחבר.

הערה: הספר ראה אור מספר פעמיים בעברית גם בתור ספר עצמיי וגם בתור חלק מסדרת נובלות. הוצאת הספרים "הספריה החדשה" הוציאה את הנובלה מיכאל קולהאס תחת השם "היינריך פון קלייסט קולהאס ואחרים" ספר שמכיל בתוכו מספר סיפורים שכתב המחבר (כריכת הספר מופיע בתמונה בתחילת הסיקור).

 

תוצאת תמונה עבור רצח בנשף המסכות

 

 

רצח בנשף המסכות.

שם בעברית: רצח בנשף המסכות.

ספר הסופר אגתה כריסטי

שפת מקור: אנגלית

שנת פרסום הספר: 1929

תקציר: יש לכם תעלומה נפתור לכם אותה תוך 24 שעות. זה השרות שמציעים גברת טפנס, ומר טומי. זוג נשואי (ומשועמם מאורח חייהם) שבמהלך עבודתם מתחזים לבלשים על מנת לעצור קנוניה גדולה עד מעוד.

דעה אישית: "השלם גדול מסך חלקיו" עלי לציין שמשפט זה מתאים להרבה סיפורי בלשים בנוסח כריסטי אך עבור הספר רצח בנשף המסכות (שהוא אחד מספרי הסיפורים הנחמדים שקראתי או יותר נכון להגיד שאני קורא סיימתי את הספר לאחר שכתבתי את הסיקור הזה) אפשר לומר החלקים עושים את השלם, שכן מדובר על אוסף של סיפורי בלשים קצרים ונחמדים כבערך 20 עמודים לסיפור שקשורים בחוט עלילתי דק אומנם צריך לציין, שלא כל התעלומות מורכבות במיוחד בהשוואה לספרים אחרים שנכתבו על ידי הסופרת אך כל אחד מהסיפורים הוא עדיין יותר ממספק מכמה סיבות השתיים העיקריות הן אחת, שהזוג הנשואי טומי וטפנס מחזיקים במערכת יחסים שקל מאוד להתחבר אלא שכן מדובר על צמד דינמי ומלא חיים והסיבה השנייה היא שהסופרת מציגה מחווה ספרותית משעשעת (אפשר לומר אפילו פרודית) לחלק מגדלו הבלשים של הז'אנר. והיא אינה שכחה את שרלוק הולמס האנגלי, Dr John Thorndyke  המתבונן או Thornley Father Brown הכומר הבלשי. אם לא שמעתם את שמות אלו הספר רצח בנשף המסכות של כריסטי יכול להוות נקודת היכרות התחלתית נחמדה.

 

אפילוג ודברי סיכום: טוב אפשר לומר שזהו עד כאן לפרויקט שבוע הספר 20018. אבל לפני שנסיים את הנושא ארצה שוב לומר תודה למשתמשים Otoshigami ו-Elementary אשר עזרו בהכנת הפרויקט הזה. לסיום כאמור היום זה היום האחרון של שבוע הספר 2018 ה-תשע"ח ולמי  שעדיין לא הספיק עדיין אפשר להגיע לכיכר רבין ולמצוא שם דוכנים לאחר צאת השבת היום.

מקווה שנהנתם ואשמח לראות ביקורות והצעות לשיפור בתגובות.