TURI

06/06/2018

לכבוד שבוע הספר העברי 2018 החלטתי לנסות לכתוב מספר סקירות קצרות (עד 400 מילים) על מספר ספרים שלפי דעתי היו שווים סקירה הוגנת ולפרסמם מדי יום במשך השבוע. משום שעבדכם לא הצליח להשלים את הפרויקט לבדו הוא ביקש את העזרה של שני משתמשים אך ברם אפילו בשילוב כוחות לא הצלחנו אני ושני המשתמשים המוכשרים שנעתרו לקריאה לסיים את הפרויקט בזמן. לכן אני מתכבד להביא לכם היום את החלק הקצר של פרויקט שבוע הספר העברי 2018 ה-תשע"ח. אה וכן לפני שהם יצלבו אותי על זה מחסור בקרדיט הרשו לי להציג לפניכם את שני המשתמשים שעזרו לי בהכנת הפרויקט ושבלי העזרה שלהם כל הפרויקט לא היה יוצא לפועל. הלא הם המשתמשים הנהדרים 

@Otoshigami@Otoshigami

ו-
@Elementary@Elementary 

 

ועכשיו הרשו לי להציג לפניכם את עקרי הדברים בנושא יפורסמו חמש סקירות על חמישה ספרים שונים כל הסקירות הן בנות פחות מ-400 מילים ובנויות על פי התבנית הבאה:

מבנה הסקירות:

שם בעברית: (שם הספר בעברית) 

שם הסופר: (שם הסופר בעברית)

שפת מקור: (השפה המקורית שבה נכתב הספר)

שנת פרסום הספר: (השנה המקורית שבה פורסם הספר)

תקציר: (תקציר קצר של העלילה)

ו-דעה אישית: (דעת הסוקר על הספר)

 

כעת לאחר שסיימו את הטפל הגיע הזמן לעיקר הלא הוא תוכן העניינים שמראה את שמות הספרים המסוקרים בנושא מחיאות כפיים לכבוד:

1. רצח באוריינט אקספרס.

2.  אל תיגע בזמיר (סיקור של Otoshigami)

3. גנזך אורות הסער (סיקור נוסף של Otoshigami)

4. גמביט טורקי.

5. אומונת המלחמה.

 

ודבר אחרון שחשוב להדגיש טרם הסקירה: כל אחת מהסקירות לא מכילה ספויילרים מהותיים לספרים המדוברים. אך הן כן מכילות מידע לגבי המתרחש בעלילת הספרים (אי אפשר לכתוב ביקורת בלי לרשום מידע בסיסי אודות העלילה). יש לציין שכל הספרים שמופעים בסקירה תורגמו לעברית.

 

כל התמונות שמופיעות בסקירה נלקחו לאחר חיפוש בגוגל תמונות איני מתיימר להיות האחד שמחזיק בזכויות הקניין עליהן.

 

 

ת×צ×ת ת××× × ×¢××ר ×¨×¦× ×××ר××× × ×קספרס ספר

 

 

רצח באוריינט אקספרס

שנת פרסום הספר: 1934

סופרת: אגתה כריסטי

שפת מקור: אנגלית

תקציר: במהלך נסיעה ברכבת האוריינט אקספרס נקלעה הבלש "אורקול פארו" לתעלומת מסתורית כאשר אדם בשם "ראצ'ט" נרצח בקרון שנמצא במחלקתו. כעת על הבלש לפתור את המקרה ולגלות מי מבין 12 הנוסעים שהתאספו יחדיו באקראיות על הרכבת הוא רוצחו של האדם המסתורי.

דעה אישית: באופן אישי ספר זה לא מצא חן בעניי כמו ספריה האחרים של כרסטי שעסקו בבלש פארו שכן למרות שמדובר על ספר בלשי מעניין חלק מהדברים שהניעו את המתרחש בספר נראו לי לא הגיוניים או יותר נכון לא סבירים משהו שסותר לעיתים את סגנון הכתיבה של כרסטי. יחד עם זאת כאמור הספר עצמו הוא עדיין סיפור בלשי מעניין ומרשים וזאת למרות שבשלב מסוים של העלילה הפתרון מובא לקורא, שכך שבמילים אחרות גם אם הקורא הבין את המתרחש טרם חשיפת האמת הוא עדיין יוכל להפיק הנאה מקראית הספר עד סופו. לסיכום הספר מומלץ.

הערה: בנוגע לסרט שיצא ב2017 אציין שצפייתי בו טרם קראתי את הספר ובמקרה הזה אני מעדיף את הספר שכן חלק גדול מהדמויות אבדו את יכולת ההזדהות איתן בעיבוד הנ"ל (למרות שהיה יכול להיות גרוע יותר בעיבוד לסרטים)  למרות זאת אתן לסרט את הקרדיט המגיע לו על עיבוד לא רע לספר. אם כי כאמור דעתי היא שהספר מתעלה על העיבוד במקרה הזה בקלות (כשאני חושב על זה אני מקווה שהם לא יהרסו את הספר "מסתורי בית שלושת הגגות" (שם הספר באנגלית crooked house"" איני יודע למה שינו את שם הספר) בעיבודו הנוכחי בכל זאת זה אחד הספרים האהובים עלי אם לא המועדף ביותר בז'אנר).

 

ת×צ×ת ת××× × ×¢××ר ×× ×ª×××¢ ××××ר

 

שם הספר: אל תיגע בזמיר

סופר/ת: נל הרפר לי

שנת פרסום הספר: 1960

שפת מקור: אנגלית

תקציר: "אל תיגע בזמיר" הוא רומן התבגרות המגולל את סיפור בגרותם של אח ואחות ממחוז בדיוני בשם "מייקום" שבאלבמה של 1933-1935, ארה"ב, בשיא תקופת "השפל הגדול". אירועי הספר מגוללים מנקודת מבטה של הילדה הפיקחת, השנונה ושלוחת הרסן ג'ין לואיז פינץ' (או בכינויה "סקאוט"), והאופן בו היא רואה את העולם שסביבה ביחס למאורעות שונים שקורים במהלך בגרותה. מבין הסיפורים השונים, המאורע הגדול ביותר שמציג את אחת הביקורות החריפות של הספר הוא משפטו של תום רובינסון, צעיר שחור שמואשם באונס נערה לבנה. את הנאשם מייצג אטיקוס פינץ', אביהם החכם והערכי של הגיבורים, אשר מנסה בכל תוקף לתת במה לשכל הישר והנכון בתוך חברה שטופה בדעות גזעניות ונטייה כפייתית לטאטא כל לכלוך למתחת לשטיח.

הספר מציג את המאורעות והחברה האמריקאית של השנים ההן באופן בו ילדה תמימה ופיקחת רואה אותם, ומותח ביקורת שקטה בפרט בנושא הגזענות והסילוף שנגרם מנורמות חברתיות מקולקלות.

דעה אישית: ספר לא פשוט, אך חווייתי. אורח הסיפור לא חותר להגיע לנקודה מסוימת (למעט המשפט של תום), כך שהגישה אליו צריכה להיות כגישה ל'יומן' או סדרת 'Slice of Life' כזו. מעבר לכך, לי אישית היה קשה לתפוס את כל מה שהספר ניסה להעביר, משתי סיבות עיקריות:

הראשונה היא שקהל היעד האידיאלי של הספר הוא אמריקאים שמכירים את ההוואי והמנטליות שהספר מבקר ומדבר עליה. הרגשתי שהמון, אבל המון בהוואי התפספס לי מחוסר היכרות מקדים והעובדה שלא 'חייתי' שום חיבור לתקופה המדוברת.

הסיבה השנייה היא פשוט כי הספר מכיל המון. זו יצירה שמנסה להעביר לא מעט מסרים, ומהצלבת מסקנות עם זו שהמליצה לי עליו ניכר שהנקודות שהתמקדנו בהן היו די שונות, מה שעוד יותר חיזק אצלי את התובנה שמדובר ביצירה שכל אחד יכול לקחת למקומו.

 

ת×צ×ת ת××× × ×¢××ר ×× ×× ××ר×ת ×סער

שם הספר: גנזך אורות הסער (סדרת ספרים)

סופר/ת: ברנדון סנדרסון

שנת פרסום הספר: 2010 - היום

שפת מקור: אנגלית

תקציר: באדמת רושאר הטרשית ומוכת הסערות, שליט ממלכת אלת'קאר, המעצמה הגדולה בעולם – נרצח, בידי מתנקש זר בעל יכולות שלא נראו זה עידנים. השלכות ההתנקשות מביאות לשש שנים של מלחמה בשם 'ברית הנקמה' כנגד העם שאחראי על רציחתו.

סדרת גנזך אורות הסער (The Stormlight Archive) היא סדרת פנטזיה אפית מאת ברנדון סנדרסון, מחבר סדרת הערפילאים עטורת השבחים, ונחשבת ליצירת המופת שאותה הוא חלם לכתוב למעלה מ-10 שנים.

הסדרה מגוללת סיפור על עולם פנטזי מרהיב ומתוכנן בקפידה, ועל מאורעותיהם של שלוש דמויות עיקריות, שנמצאות מרחק קילומטרים האחת מהשנייה וסיפוריהם נשזרים לספר אחד גדוש תוכן ועניין.

דעה אישית: זו סדרה שקשה מאוד לתאר אותה בכמה מילים, ואף המחבר בעצמו נתקל בקושי לדבר עליה באופן כללי. היא מגוללת סיפורים של לוחם שנמכר לעבדות, בת אצולה שיוצאת למסע גניבה להציל את ביתה הנופל, ודוד מלך שמנסה להתערב בפוליטיקת מלחמה חסרת היגיון למען העם שלו. כל דמות ומאפייניה, בתוך עולם חי ונושם גדוש הרפתקאות ודמויות אותנטיות.

לקריאה מורחבת, מומלץ לקרוא את הסיקור הזה.

 

 

 

ת×צ×ת ת××× × ×¢××ר ××××× ××רק×

שם בעברית: גמביט טורקי

שם הסופר: בוריס אקונין (מדובר על שם עט שמו האמתי של הסופר הוא: גריגורי שלבוביץ' צ'חארטישווילי).

שפת מקור: רוסית.

שנת פרסום הספר: 1998

שנת התרחשות 1877

תקציר: בהמשך (לא ישיר) לעלילות (הספר) "עזאזל". הבלש אראסט פנדורין מתנדב לצבא הקיסרי על מנת לעזור לצבא רוסיה במלחמה העותמנית'-רוסית.

דעה אישית:

בשש מילים ספר טוב אבל עדיין לא משתווה ל-"עזאזל".

באופן מורחב קצת יותר: הספר גמביט טורקי הוא סיפור בלשי מעניין אבל זה בתנאי שהקורא מצליח להתחבר למספרת שלו שכן בניגוד לספרי בלשים שסופרים לעיתים  מנקודת מבטם של הבלשים עצמם (במקרה שלנו הבלש הוא אראסט פנדורין). הספר "גמביט טורקי" מסופר כולו מנקודת מבטה של דמות בשם "וריה"  שבאופן אישי מצאתי אותה כדמות המתקשה לעורר מחשבה ותחושת הזדהות אצל הקורא יחד עם זאת עלי לציין, שככול שעבר הזמן התרגלתי לקיומה של וריה למרות שעדיין הייתי מעדיף לקרוא את הסיפור מנקודת מבטו של הבלש. למרות היות ספר זה סיפור בפני עצמו עדיין מדובר על ספר המשך לספר "עזאזל" כך שמספר פעמיים הספר חושף בפני הקורא נרטיבים דיי משמעותיים בספר הקודם. דבר נוסף שראוי לציון הוא נושא שמות החשודים שכן לכל חשוד בספר זה יש מספר שמות שונים בשתי שפות שונות צרפתית ורוסית (לא כולל שמות משפחה ושמות אב), כך שמספר פעמיים מצאתי את עצמי חושב "רגע מדובר על אותו איקס או שמא דמות חדשה הופיעה ועלי להגדיל את מניין חשודיי?" והערה אחרונה שיש להציגה היא שבדומה ל"עזאזל" ומשום שהמתרחש מתרחש ברוסיה של המאה ה-19 הספר גדוש בהערות המתרגמת (לעיתים יותר מהערה אחת בעמוד), שהיו חשובות להבנת רוח התקופה (ריבוי השמות לדוגמה), אז במידה ואתם נמנים אם אלו שאינם אוהבים לקרוא את הערות השוליים של המתרגמים בתחתית העמוד אולי ספר זה הוא לא בשבילכם, רק אציין שחבל כי מדובר על ספר טוב למרות שאולי היה זה רעיון טוב יותר להתחיל עם "עזאזל".

 

 

ת××× × ×§×©×ר×

שם בעברית: אומנות המלחמה.

שם הסופר: סון טסו/סון דזה/? (ראיתי מספר גישות באתם לגרסת הספר האחת תרגמה את שמו לסון טסו והאחרת לסון דזה. השם באנגלית הוא Sun Tzu לפי מה שמופיע בערך של וקיפדיה האנגלית)

שפת מקור: סינית

שנת פרסום הספר: ? (הערכה מייחסת את כתיבת הספר למאה השישית לפני הספירה כלומר 700-)

תקציר: איגוד של טקטיקות לוחמה שונות והספר לגבי תפעולן.

דעה אישית: הספר אומנות המלחמה רלוונטי לכל אחד מאתנו ושם דגשים רבים שעושים לעזור לאנשים רבים בקבלת ההחלטות בחיי היום יום שלהם או רק בהפקת תובנה כזו או אחרת על החיים כשם הספר מדובר על ספר שעוסק באופן שבו צריך להתכונן למלחמה אך אפשר להשליך את הנאמר בספר גם על דברים רבים אחרים בחיי היום יום של הקורא הממוצע והלא ממוצע בנוסף הספר כתוב באופן ברור ומספק הסברים וחיזוקים רבים כלפי הרשום בו. בשורה התחתונה 2000 שנה לאחר שנכתב ועדיין מדובר על ספר רלוונטי ומעניין.

הערה: ראיתי שיצאו לספר מספר מהדורות שונות בעברית אחת המהדורות (זו בעלת הכריכה הקשה בצבע אדום שמופיע בתמונה בתחילת הסיקור) מכילה בתוכה בנוסף ל"אומנות המלחמה" גם את "36 הטקטיקות" אם משהו מעוניין.

 

 

 

וזה הכל להערב מקווה שהאהבתם.

MrsJapan

06/06/2018

זה קונספט מקסים, ומימשתם אותו יפה מאוד^^ נהניתי לקרוא את ההמלצות, הן היו כתובות נהדר~

במיוחד ההמלצה על "אל תיגע בזמיר" :)

simi

07/06/2018

קראתי את גנזך אורות הסער (דרך המלכים ורסיסים של אור) בגלל הסיקור המורחב שעשו ואני חייבת להודות שממש אהבתי את הספרים

העולם מרגיש מציאותי והדמיות אמיתיות כאילו הסופר היה שמה באמת והחליט לספר את מה שקרה.

זה אומנם נראה ארוך ועלולים לעלות חשדות שהוא נמרח (וקראתי כבר ספרים ארוכים ונמרחים שפשוט פורשים באמצע) אבל אני יכולה להבטיח שהוא ממש לא נמרח-למעשה הוא מתקדם בקצב נהדר.

ממש אהבתי וממליצה לכול אחד שחובב פנטזיה והרפתקאות.

 

בנוגע לספר של אגתה כריסטי-שמעתי שהיא טובה ואני גם חובבת קצת ספרי בלשות (למרות שלא יצא לי לקרוא הרבה) ולפי הממלצה שלך אני חושבת שאקרא אותו (בתקווה שאמצא אותו בספרייה)

תודה על ההמלצה והסיקור (עשית את זה ממש טוב)

Otoshigami

07/06/2018

צוטט: MrsJapan

זה קונספט מקסים, ומימשתם אותו יפה מאוד^^ נהניתי לקרוא את ההמלצות, הן היו כתובות נהדר~

במיוחד ההמלצה על "אל תיגע בזמיר" :)

בהשתלשלות אירועים של סיבה ותוצאה, את הסיבה ההתחלתית שהסיקור הזה שם (;

צוטט: simi

קראתי את גנזך אורות הסער (דרך המלכים ורסיסים של אור) בגלל הסיקור המורחב שעשו ואני חייבת להודות שממש אהבתי את הספרים

העולם מרגיש מציאותי והדמיות אמיתיות כאילו הסופר היה שמה באמת והחליט לספר את מה שקרה.

זה אומנם נראה ארוך ועלולים לעלות חשדות שהוא נמרח (וקראתי כבר ספרים ארוכים ונמרחים שפשוט פורשים באמצע) אבל אני יכולה להבטיח שהוא ממש לא נמרח-למעשה הוא מתקדם בקצב נהדר.

ממש אהבתי וממליצה לכול אחד שחובב פנטזיה והרפתקאות.

 

בנוגע לספר של אגתה כריסטי-שמעתי שהיא טובה ואני גם חובבת קצת ספרי בלשות (למרות שלא יצא לי לקרוא הרבה) ולפי הממלצה שלך אני חושבת שאקרא אותו (בתקווה שאמצא אותו בספרייה)

תודה על ההמלצה והסיקור (עשית את זה ממש טוב)

בחיי שלקרוא את ההודעה הזאת זה אחד הדברים הכי משמחים שאני יכול לקרוא בתור כותב הסיקור, ובשביל הודעה כזאת היה שווה לכתוב הכל.
אני פשוט ממש שמח לדעת שקראת אותו בעקבות הסיקור שלי ואהבת. תודה לך על התגובה הזאת (:

simi

09/06/2018

צוטט: Otoshigami

בהשתלשלות אירועים של סיבה ותוצאה, את הסיבה ההתחלתית שהסיקור הזה שם (;

בחיי שלקרוא את ההודעה הזאת זה אחד הדברים הכי משמחים שאני יכול לקרוא בתור כותב הסיקור, ובשביל הודעה כזאת היה שווה לכתוב הכל.
אני פשוט ממש שמח לדעת שקראת אותו בעקבות הסיקור שלי ואהבת. תודה לך על התגובה הזאת (:

אני זו שצריכה להודות לך-ללא הסיקור שלך לא בטוח שהייתי קוראת את הספר (אני שונאת לקרוא סדרות של ספרים בגלל שהספריה אצלנו לא תמיד מביאה את כל הספרים שבסדרה אז אני תמיד נשארת באוויר או מפספסת חלקים)

תודה על הסיקור היוצא דופן שכתבת-שכנעת אותי לקרוא את הספר ואני לא מתחרטת. למעשה אני מצפה בקוצר רוח לספרי ההמשך

ממליצה לכול אחד לקרוא אותו-את הסיקור ואת הספר