Inhorman

24/12/2017

dh8qyw6.png

עולם הדיסק | טרי פראצ'ט
מוציאים לאור: Transworld Publishers, דאבלדיי, רנדום האוס, הוצאת כינרת

במשך הרבה מאוד זמן שמעתי המון ביקורות מדהימות על סדרת הפנטזיה הזו, שמעתי עד כמה שהיא מאסטרפיס, כמה שהיא גאונית, אבל למרבה הצער אף פעם לא מצאתי אף כרך שלה בשום מקום, הקטע המצחיק הוא שפשוט לא חיפשתי מספיק טוב בספריה... אחרי שמצאתי מדף שלם של ספרים בספריה וגמרתי את רובו כבר, החלטתי שחבל שרק אני אהנה ולכן החלטתי לסקר בשבילכם את אחת מסדרות הפנטזיה הטובות ביותר בשוק, שגם מביאה משב רוח מרענן למדי בין כל הסדרות הרציניות יחסית שמשתלטות על התחום.
רק רציתי לציין שזהו הסיקור הראשון שלי ולכן אם יש למישהו ביקורת יותר מאשמח לקבל אותה.

טרי פראצ'ט הוא גאון, במקום ללכת על הדבר הרגיל של סדרה הירואית שהגיבור בה הוא "המיועד" וכל הדברים הרגילים, הוא החליט לחשוב מחוץ לקופסא ולהביא לנו משהו אחר, לכן לעולם הדיסק אין באמת קו עלילה רציף אחד, כל ספר עומד פחות או יותר בפני עצמו, ולמעשה כל הקסם בסדרה נובע מכך, במקום לשים את העלילה במרכז הסופר החליט להשקיע בעולם עצמו, וכך, נוצרה סדרה בה יש לא מעט גיבורים שלא כלכך אכפת לנו מהם, ולעיתים גם לא נראה אותם בעתיד, בעוד הדמויות המשניות והעולם המדהים שיצר פראצ'ט הם למעשה כל החלק המעניין.

 

אבל בכל זאת, בואו נדבר שניה אחת על העלילה.
dn9vc31.png
תרשים של איזה ספר נמצא באיזה קו עלילה, למי שמתכנן לקרוא לפי הסדר.
רוב הספרים בסדרה הם סאטיריים ואפשר למצוא בהם אין סוף ריפרנסים לכל דבר בערך, יש אפילו ספרים שפשוט מעבירים תקופה מסוימת בהיסטוריה לפנטזיה, ומוסיפים טיפה פלפל, כמובן. הסופר משתמש בראי המעוות של הפנטזיה כדי לצחוק על העולם, שוויון זכויות, למשל, נראה טיפה אחרת כאשר יש לך בעולם גם אנשי זאב, זומבים וערפדים בעולמך...
סגנון הכתיבה של פראצ'ט מרגיש מעט כמו איזו תכנית קומדיה בטלויזיה, מהסוג שאין כל כך קשר בין הפרקים חוץ מדברים חשובים (כמו איזכורים כלליים של דברים שקרו בעבר) אך בניגוד לסדרה קרינג'ית ומשעממת כאן זה מרגיש בדיוק כמו מה שאתה צריך כדי להנות באמת מסגנון הכתיבה הייחודי של הסופר.
למעשה הכיף בסדרה הוא העולם הנרחב והמושקע בטירוף שטרי פראצ'ט יצר, בעזרת סגנון הכתיבה הזה אנחנו נחשפים לעולם הזה ולכל חלקיו הגאוניים.
למעשה הספרים בעולם הדיסק מתחלקים לארבעה קווי עלילה עיקריים, כשאני אומר "קו עלילה" אין הכוונה שיש עלילה רציפה אלא שהספרים שנמצאים בקו עלילה זה קשורים למעשה לגיבור או קבוצת אנשים מסוימת. וקווי העלילה הם:
סדרת רינסווינד:
רינסווינד הוא מכשף לא יוצלח ופחד המנסה ללא הרף לחמוק מסכנות, רק על מנת ליפול לתןך משהו גרוע פי עשרה. לא משנה כמה ביש מזל נופל בחלקו במהלך הרפתקאותיו, בסופו של דבר הוא מצליח להתגבר על כל הקשיים ולהחזיר את העולם למראית עין של נורמליות. במסעותיו הוא פוגש שלל אנשים מוזרים וייחודיים המסייעים לו בשמירה על מרקם העולם שלם.
סדרת סבתא וות'רווקס:
סבתא היא מכשפה בעלת חוסן מברזל, ערכים מפלדה וגאווה מבטון יצוק, היא אינה מפחדת מדבר ותמיד פועלת לטובתו של העולם, לא משנה כמה מוזרים העניינים נוטים להיות. בסדרה זו נראה כיצד המכשפה העצבנית מתמודדת עם כל מיני בעיות שצצות בסביבתה הקרובה, לא שהיא שמחה לעשות זאת.
סדרת משמר העיר:
הסדרה עוקבת אחר משמר הלילה של העיר הכי מוזרה שהכרתם. בספרים אלו אנשי המשמר מנסים להשליט סדר בעיר בה כל עוד יש לך רישיון למשהו, מותר לך לעשותו, ובכך נתקלים בהתנגשות בין חוש הצדק שלהם שדורש לשמור על האזרחים לבין מחויבותם לחוקי העיר, את ההתנגשות הזו הם פותרים בצורה מחוכמת כך שבסוף הכל נותר על מקומו בשלום, עד שמשהו אחר קורה, כמובן.
סדרת המוות:
הספרים עוקבים אחר הישות מוות(Death) שדואג שכל מי שאמור למות ימות מתי שהוא אמור למות, בספרים הוא נתקל בכל מיני תרחישים שמוציאים אותו מהשגרה בת אלפי השנים בה הוא חי.
ישנם עוד כמה ספרים נפרדים המספקים חשיבה הומוריסטית ביותר לכמה מהדברים בעולמנו כמו: הקולנוע, הפירמידות, ומה קורה כשנוצרת דת שהאמונה שלה היא שהעולם דווקא עגול.

אחרי שהעברנו כיסוי זריז של מה שמצפה לנו מבחינת העלילה עצמה, בואו נדבר על מה שבאמת מעניין בסדרה: כל השאר.

עולם הדיסק עצמו

עולם הדיסק הוא עולם שטוח, הנתמך על גביהם של ארבעה פילים, העומדים על גבו של צב עצום ששוחה לו עד אין קץ בחלל. כל ספרי הסדרה מתחילים בהסבר קצר זה על העולם המוזר שבנה פראצ'ט, כמובן שהוא מתאר זאת בכל פעם בצורה אחרת מעט, אבל למי יש כוח להאריך?

 

הקסם בעולם הדיסק
עולם כל כך מוזר לא יכול להתקיים בלי שקסם יחזיק אותו שלם, לכן הקסם זורם בעולם הדיסק כמו דם בעורקינו, ולעיתים הוא גם מוצא לעצמו ביטוי בעולם, ביטוי זה מגיע בשלוש דרכים עיקריות:
1. קוסמים
הקוסמים של עולם הדיסק הם כמו הקוסמים שיש בכל סיפורי העם, רק יותר מוזרים, הם תמיד יחבשו את כובעם, קסמיהם יבוצעו אך ורק בתנאים המתאימים, זאת אומרת: הרבה קטורת ולא מעט רושם, הם עושים זאת לא בגלל שבלי זה הקסם לא יעבוד, אלא בגלל שאם יתגלה עד כמה פשוט זה למעשה לעשות קסמים, כולם יעשו זאת ללא הפסק, ואין מי שרוצה לשמור על מעמדו הרם כמו קוסמים, זאת אפשר לראות בכך שרצח הוא אחת הדרכים המקובלות ביותר להתקדם בגילדת הקוסמים.
הקוסמים שוכנים באוניברסיטה הנעלמת של עולם הדיסק, טירה לא קטנה בה מתנהלים ענייניה של גילדת הקוסמים, ובה איש לא מפריע להם, לפחות בדרך כלל, אחרת על מה היינו כותבים ספר?
2. מכשפות
המכשפות גרות בפסגות הגבוהות של עולם הדיסק, בניגוד לקוסמים, ככל שמכשפה לומדת יותר להשתמש בקסם, כך היא נעזרת בו פחות בחיי היום יום שלה.
המכפשות קנאיות לטריטוריה שלהן וכל אחת חולשת על הכפר שלה ודואגת לאנשיו, כמובן שלא בעזרת קסם, אלא בעזרת תרופות וכל מה שנשים זקנות אחרות שמבינות קצת במרפא עושות בדרך כלל.
3. דברים מוזרים ולא מוסברים שקיימים כדי להפוך את העולם ליותר מוזר
הקסם זורם בעולם הדיסק, כמו שנאמר, בכמויות לא קטנות בכלל, לכן הוא מוצא לעצמו דרכים שונות ומשונות לפרוק מתח, דברים רגילים מקבלים כל מיני תכונות מוזרות, רק בגלל איך שבנו אותם, ובכללי בכל דרך בה זה מועיל לעלילה.

 

קצת על הגיאוגרפיה של עולם הדיסק
כמו שנאמר, למעשה העולם הוא דיסק שטוח, בשולי העולם קיים ים עצום בשם "ים המעגל" שנשפך אל החלל כל הזמן, וככל שמתקרבים למרכז גובהים, במרכז העולם ישנם הרים אדירים עליהם גרים האלים, קצת נמוך יותר נמצאות 'פסגות אייל': האזור העיקרי בו הקסם מוצא לעצמו מקומות להארקה, זה מתבטא בריכוז גבוה של מכשפות ובתופעות בלתי מוסברות שקורות לעיתים קרובות, אם לצטט אדם אחד שביקר שם "או, אל תדאג, זו רק אחת מאותן תופעות בלתי מוסברות שקורות כאן כל הזמן, אין בכך שום דבר משונה", הוא אמר זאת לאחר שנפל על חברו אגרטל מן השמיים.
חוץ משם יש את העיר אנק-מורפורק (שיש עליה נושא נפרד, כי היא מדהימה), עוד כמה ממלכות רנדומליות שנוצרות בהתאם לצורך של הכותב בממלכות, וממלכת קלאטץ', ממלכה של ברברים אלימים, רוב כלי העינויים והנשקים הכי טובים מיוצרים בקלאטץ', ויש לכך סיבה.

 

אנק מורפורק
j241rz0.png
מפת העיר אנק-מורפורק
רוב העלילה של עולם הדיסק מתרחשת באנק מורפורק, העיר התאומה, משוררים רבים ניסו לתאר את העיר ללא הצלחה, כנראה בגלל שמשוררים נמשכים יותר לפרחים, ואוויר נקי, ולכן הם לא נוטים להישאר בעיר לאורך זמן, בכל מקרה, מכיוון שאני אינני משורר, והעיר מהווה חלק ניכר מהסדרה אנסה בכל זאת לתארה במילים, והרי נסיוני לפניכם:
נהר אנק:
בין שתי הערים מפריד הנהר, הנהר כבר כל כך מזוהם ומלוכלך שהוא בקושי וזורם, אדם שיזרק לתוך הנהר יטבע רק כמה ימים לאחר מכן, אפשר להסיק מכך רבות על העיר עצמה ואני אניח לכם להסיק את מסקנותיכם לבד.
מערכת הגילדות של העיר:
לכל דבר באנק מורפורק יש גילדה, ממכשפים לגנבים למהמרים, לכל אדם מותר לעשות הכל בעיר כל עוד יש לו רישיון לכך, לעומת זאת, מי שינסה לעסוק בדבר מה ללא רישיון ייתקל בעונשים חמורים באדיבות הגילדה המתאימה לעיסוק בו הוא בחר.
והנה ציטוט מאחד הספרים בנוגע למערכת הפשיעה בעיר, שנועד להסביר כיצד מערכת הגילדות עובדת:
"המערכת המעוררת קנאה של פושעים ברישיון באנק מורפורק חייבת רבות לראש העיר הנוכחי, הלורד וטינארי, הוא הגיע למסקנה שהדרך היחידה להשליט סדר בעיר של מיליוני אנשים היא להכיר באירגוני הפשע השונים, להעניק להם מעמד מקצועי, לאפשר רמה סבירה של פשע ברחובות, ולאלץ את המנהיגים לאכוף את הפשיעה, ולא, ישללו מהם כל הכיבודים החדשים ואזורים שלמים בעורם." 
5v58c5e.png
קבלה על שוד שבוצע על ידי אחד מאנשי גילדת הגנבים

 

דת בעולם הדיסק
למעשה כל תחום הדת העולם הדיסק הוא די שולי, אפשר לסכם את כל העניין בציטוט אחד:
"על פני עולם הדיסק ישנם שלושת אלפים אלים ידועים עיקריים ידועים, ותיאולוגים מגלים אלים נוספים מדי שבוע."
מלך האלים נקרא איו העיוור, וזה כל מה שתצטרכו לדעת על הדת, פחות או יותר. 

 

ועכשיו, דמויות!
דיבלר "חותך את גרוני שלי"
1uo0qsf.png
דיבלר הוא המוכר של הנקניקיות/פשטידות הבשר/כל דבר אחר שאפשר לאכול הכי גרועים בעולם.
מצד שני הוא האדם הכי ממולח ובעל חוש עסקי על עולם הדיסק, לא סתם נאמר "מי שיכול למכור
לאותו אדם את הפשטידות של מר דיבלר פעמיים ,יכול למכור כל דבר".
קפטן ויימס
rhwaouc.png
מפקד משמר הלילה של אנק מורפורק, אדם שנשאר איתן בתחושת הצדק שלו, ובאהבתו לסיגרים.
סבתא וות'רווקס
מכשפה מהדור הישן שלא מאמינה בכל השטויות שמכשפות עושות בימינו, מבחינתה אפשר לזמן שדים רק עם מה שתמצא בחדר הכביסה שלך.
ואם מכשפה מקבלת מחמאה על משהו מסבתא - אין ספק שהיא עשתה את זה על הצד הטוב ביותר.
נני אוג
cy2706t.png
החברה היחידה של סבתא, והיחידה על פני עולם הדיסק שמעזה לקרוא לה בשמה הפרטי.
נני היא מכשפה זקנה וחביבה שאוהבת להנות מהחיים, מה שלעיתים קרובות מעורר תמיהה לגבי איך היא וסבתא מסתדרות.
רינסווינד
I read the last story to my son, and he cried because Rincewind was over. Amazing portrait. Rincewind by Paul Kidby
רינסווינד הוא קוסם צעיר וחסר מזל שכל מה שהוא רוצה זה להתחמק מסכנות,
כמה חבל שהיקום לא מתחשב ברצונותיו של אדם...
גספוד כלב הפלא
Gaspode the Wonder Dog by StormBay on @DeviantArt
גספוד הוא כלב די מטונף, הסיבה היחידה שהוא עוד לא מת מכל המחלות ששורצות בו, היא שהן עסוקות מדי אחת בשניה בשביל להרוג אותו.
עקב תאונה מוזרה גספד קיבל אינטיליגנציה של אדם ויכולת דיבור,
הבעיה היא שבני אנוש ושכלם הרופס לא מסוגלים לקבל את העובדה שכלב מדבר איתם, לכן הם מייחסים את דבריו למחשבותיהם,
גספוד נוהג לנצל עובדה זו כדי להעלות מחשבות לראשם של אנשים כגון "הו, כלב נחמד, בוא נביא לו אוכל",
או "אני ממש חלאה מסריחה" (לאנשים שבועטים בו)
רב טוראי גזר
Captain Carrot
אדם ג'ינג'י וגבוה, שאומץ על ידי משפחת גמדים בילדותו, מה שגורם לכך שהוא ייחשב לגמד לכל עניין, חוץ מהגובה שלו...
גזר עבר לאנק מורפורק על מנת לספק כסף למשפחתו והלך לעבוד במשמר הלילה,
הוא מסוגל לעצור כל התפרעות בעיר בזכות הכריזמה השופעת שלו, ואם לא אז הוא ייאלץ להשתמש באגרופיו הנודעים, שמסוגלים לעלף טרול.
הנאק מאק פיגלי (בני החורין הקטנים)
ebqkdr4.png
סוג של פיות מאוד אלימות שעושות מה שבא להן.
כמה קטנים, ככה חזקים!
מוות
deviantART: More Like Discworld -wallpaper- by ~barnsdale11
הבחור שאחראי על זה שכולם ימותו מתי שהם צריכים למות, התקשורת הבין אישית שלו מאוד חלשה וכמעט בכל ספר
הוא מופיע לפחות פעם אחת ומתנצל בפני מישהו על כך שהוא היה צריך למות.
הספרן
עקב תאונה מצערת הספרן של האוניברסיטה הנעלמת הפך לאורנג אוטן.
הוא מסרב לכך שיהפכו את התהליך מכיוון שהוא מצא לא מעט יתרונות בצורתו החדשה, רק אל תזכירו לידו את המילה "קוף"
7z4j8ai.png
יש עוד לא מעט דמויות מדהימות ומרתקות אבל אם נמשיך נישאר כאן לנצח אז... תיאלצו לגלות אותן לבד.

הסיקור הזה עלול לגרום לכם לחשוב שזוהי סדרה המיועדת לקוראים עם לא מעט סיבולת שקוראים ספרים באורך של שש מאות עמודים ללא שום בעיה,
הסדרה הזו לא ככה אורך של ספר ממוצע של עולם הדיסק הוא 300-400 עמודים, פשוט יש הרבה כאלה, ואם נמאס לכ מתישהו, זה לא שאתם נוטשים איזו עלילה באמצע...

שאלות לדיון:

  • אם לא קראתם את הסדרה, האם תקראו?

אם כבר קראתם:

  • מי הדמות האהובה עליכם מהסדרה?
  • מה הציטוט האהוב עליכם מהסדרה?

שאלות, טענות, מענות, הצעות לשיפור?

MegaHetro

24/12/2017

אני קראתי רק את בני החורין הקטנים או איך שלא קוראים לספר לפני חמש שנים 

אראגון

24/12/2017

סיקור מעולה!

לא קראתי וכנראה אקרא.

SHAY-TOHAMI

24/12/2017

לא ממש קראתי את הסיקור, אבל סידרת אותו בצורה ממש יפה ונעימה לעין, ופשוט הייתי חייב לומר זאת :)

Inhorman

24/12/2017

צוטט: Wizard ShoShi

אני קראתי רק את בני החורין הקטנים או איך שלא קוראים לספר לפני חמש שנים 

תמשיך, זה מעולה, מומלץ לחפש את ההוצאות היותר חדשות כי יש מתרגם טוב יותר שהשקיע הרבה יותר והנגיש לעברית המון משחקי מילים

puma161~

24/12/2017

המממ, אני אשקול לקרוא את זה כשיהיה לי זמן~

legopart

04/03/2018

מכיר את המיטולוגיה ההודית בנושא.. לא יודע בדיוק על איזה ספר דיברת.

 

כהייתי ילד ממש ממש קטן, אולי בן 4

ראיתי את הסרטון הבא, שרק בשנים האחרונות מצאתי.

אז סתם משתף, תוכלו לראות בתגובה שלי כ OFFTOPIC

 

 

Freeze

11/07/2018

עוד מישהו פה בגלל הנוד?

(((Gaijin)))

11/07/2018

#באן

טומהוק

14/07/2019

סיקור מצוייח ומושקע, תודה רבה.

אני קורא אותו בגלל התבונה והסטירה החדה על הכל, מפיזיקה קוונטית וכלכלה לפוליטיקה ובישול. 

הוא היה פשוט גאון.