anilina

14/12/2017

1c17mr1.jpg

אני הייתי בן אדם שמאוד מעודכן במה שקורה בתרבות והייתי עוקבת באדיקות אחר האירועים של עונת הפרסים (זה עדיין קצת נשאר...), והיה סרט שתפס את עיניי בעונה זו של השנה, עלובי החיים. למה התמקדתי בסרט? משתי סיבות: אן האת'וויי ומחזמר. אני הייתי אז מאוד נאיבית וחשבתי שמחזמר הוא רק שירה ודיבורים (ובחיי כמה שטעיתי), וחשבתי שגם עלובי החיים הוא ככה וממש ציפיתי לזה. בנוסף אחת מהשחקניות שהיה לי עליהן קראש הייתה אן הת'אוויי ורציתי לראות ממש את הסרט הזה, כי חשבתי שהיא נמצאת בתפקיד ראשי ושהיא מאוד חשובה לסיפור. לכן הלכתי לראות את הסרט, ובחיי כמה שהופתעתי מהסרט הזה...

 

עלובי החיים הינו סרט דרמה מוזיקלי המבוסס על המחזמר  (המבוסס על ספר בעל אותו שם מאת ויקטור הוגו) שיצא בשנת 2012. הוא בויים על ידי טום הופר ומככבים בו קאסט גדול מאוד של שחקנים, ביניהם יו ג'קמן, אן האת'וויי, סשה ברון-כהן, הלנה בונהם קרטר, אדי רדמיין ועוד רבים וטובים. הסרט זכה גם ב3 פרסי אוסקר (ובהם אחד על משחק, לאן האת'וויי).

הסרט מספר את סיפורו של ז'אן ולז'אן, עני מרוד שנאבק להביא אוכל למשפחתו, שבייאושו החליט לגנוב לחם ממאפייה, הוא נתפס ונשלח ל4 חודשים בכלא, שהתארכו ל22 שנים עקב ניסיונות הימלטות. אנו מתחילים את הסיפור מהשחרור של ז'אן ומלווים אותו ב3 תקופות, שבהן הוא ואנחנו נתקלים בדמויות שמציגות את החיים כמו שהם, רעים ומרושעים ולא מרחמים על אף אחד.

 

b4kq7mx.jpg

הסרט מאוד מיוחד בכך שכולו מועבר בשירה. כן, כל הדמויות רק שרות, לא תשמעו דיבורים בכלל. כמה מחבריי לא כ"כ אהבו את הקונספט של השירה וזה מה שגרם להם לשנוא את הסרט הזה. אני אישית מאוד אהבתי את זה ואפילו אומר שזוהי הדרך הכי טובה להעביר סיפור כזה. שירי הסולו ששרות דמויות יחידות ממש קורעים את הלב, בחלק מהשרים פשוט בכיתי את חיי. השירים הקבוצתיים שבהם כל הדמויות שרות ביחד, פשוט מעבירים את רוח התקופה (לכל תקופה אחרת) ובעצם מתייחס לחיים של האנשים, רעים ומכוערים ולתקווה שהם חשים בכך שהם חושבים שהם יכולים לשנות את מצבם.

שירים שאני מאוד אהבתי מהסרט (בחרתי בשירים קבוצתיים ולא אישיים, על מנת לא לעשות ספויילרים מאוד כבדים):

עוד נקודה שאפשר לזקוף לזכות הסרט הוא הדמויות. כמעט כל דמות כתובה באופן יפה ואפשר להזדהות איתה. היו מצבים שממש קיוותי לסוף טוב בשביל הדמויות וממש האמנתי בדמויות ובשאיפות שלהן. גם משהו שאפשר לומר על הדמויות, זה שאין טוב ורע כאן, הכל הינו יחסי. המציאות הקיימת מעמתת את הדמויות עם המוסריות שלהן ובעצם הם מגיעים לכך שהם עושים מעשים רעים למען מטרה טובה, ואיכשהו לבסוף הן יוצאות הרעות. הדמויות הרעות (בדגש על אחת מרכזית) חושבות שהן ישרות בדרכן עד שהן חושבות שהמטרה משרתת את האמצעים ובכך הן מתעללות, ורודפות מרדפי שווא אחר אנשים, בלי להכיר את הסיפור האמיתי.

אבל כמו שהבנתם מהסעיף הקודם, הסרט לא מושלם ונקודות החולשה שלו באות לדעתי בשתי היבטים: הדמויות והליהוק.

רגע דמויות? אבל לא אמרת לפני שנייה שהדמויות הן מאוד טובות? אבל תזכרו שאמרתי כמעט. ישנן דמויות שאם נוציא אותן, העלילה תוכל לתפקד בלעדן, במיוחד על דמות אחת ראשית.

הסבר לטענה הקודמת- מכיל ספויילרים כבדים
קוזט המבוגרת לדעתי לא מועילה בשיט. בתקופה השלישית היא פשוט נמצאת כדי להביא למריוס סיבה לחיות ומעמתת אותו עם הקונפליקטים שלו. היא, מריוס ואפונין נמצאים במשולש אהבה ואני מאוד מצפה משלושת הדמויות להתפתח, אבל קוזט נשארת אותה בחורה נאיבית, מטומטמת שהייתה ופשוט עולה לי אישית על העצבים. אם לא היו מביאים אותה כדמות ראשית וממש מתמקדים עליה, הייתי יותר מאושרת. אבל העובדה הזאת פשוט עצבנה אותי

לגבי הליהוק, ישנן דמויות שהליהוק לגביהן היה מושלם, אבל לחלקן זה היה רע. במיוחד לדמות הראשית שלנו ז'אן ולז'אן. ליהוקו של יו ג'קמן לדמות הזאת הוא מאוד תמוה בעיניי, בתור אחת שראתה את המחזה בבימה וחשבה שהליהוק של אמיר דדון היה תמוה ובחיי כמה שטעיתי, הוא הביא הרבה לדמות, שאני אישית לא חשבתי שיש, הוא הביא כאב, סבל שפשוט צריך לדמות הזאת ואני אישית לא הרגשתי זאת מיו ג'קמן, הרגשתי שהוא שר עם טיפת רגש, לא עם כאב עצום, כפי שנדרש לדעתי מהדמות הזאת.

qn3y2iu.jpg

אני אישית אחרי שצפיתי בסרט הייתי מבולבלת מאוד. הרבה מאוד ממה שחשבתי שהוא עולם המחזמר, פשוט נשבר באותו זמן. לכן אז בזמנו, לא ממש אהבתי את הסרט. אבל אחרי שנה, נתקלתי בסרט שוב, וצפיתי בו, ומאז השתנתה לי הדעה. אני מאוד אוהבת את הסרט, אך אני לא מחשיבה אותו למאסטרפיס. כן יש סרטים טובים יותר, אך כמעט ולא ראיתי סרטים שמצליחים לרגש ולהעביר את הסיפור כמו שהסרט הזה מצליח להעביר, זה מה שזכרתי מהסרט הזה, הרגשות והסיפור הכל כך חזקים.

אז מה לבסוף? אני ממליצה על הסרט כנקודת התחלה להיכנס לעולם העשיר שהוא עלובי החיים, עולם שבו החיים אכזריים, אך מצליחים לרגש אותך. עולם שבו כולם סובלים, אך נחושים לקצת תקווה. עולם שבו הרגש תמיד יאחוז אותך, לטובה ולרעה. זה היופי בעולם הזה ולכן אני פשוט התאהבתי בסרט, הסרט פשוט שואב אותך ואתה מרגיש הכל ולכן אני ממליצה לראות את הסרט הזה, לכל האנשים שרוצים שהסיפור ירגש אותם ויטלטל אותם. אני עדיין מאמינה בזה עד היום וראיתי מלא סרטים עצובים ומרגשים, זהו הסרט הכי מרגש שראיתי ולכן אני אוהבת אותו כל כך וממליצה לאנשים אחרים להתאהב בו.

אחרי הסרט, לכו ורוצו למחזמר בבימה, אני אהבתי אותו הרבה יותר מהסרט ולדעתי מכפר על כל עוולות הסרט ואפילו משפר את הנקודות הטובות בסרט.(ואם תרצו תקראו את הספר, אבל תתכוננו להמון שוק ובכי, כי הסופר ממש התעלל בדמויות).

תודה רבה ל @yona135135  ו @Time Traveler על זה שקראו את הסיקור, העירו ועזרו לו להיראות כפי שהוא נראה עכשיו :)

שאלות קטנות לדיון למי שראה :)

-מהי דעתכם על הסרט?

-מהו השיר האהוב עליכם?

-מהי הדמות האהובה עליכם?

-הערות, הארות, ביקורת, טענות?

קריאה נעימה :)

Ashifu-Sama

14/12/2017

חייב להגיד שממש נהנתי לקרוא את הסיקור, אני חייב להודות שזה שכל פסקה שלך לא חופרת כמו שלי היא יתרון ענק, אני יכול לקרוא ולהבין בדיוק מה רצית בלי להתחיל לאבד את עצמי כי כתבת בדיוק במידה הנכונה כדי להשאיר אותי מרותק ולקרוא את הסיקור בישיבה אחת אפילו שהשיר ששמתי לעצמי ברקע ביוטיוב נגמר (נדירות הפעמים שזה קורה)
הסרט נשמע ממש גאוני, הכל מועבר בשירה? בדיוק מה שאני צריך, נשמע מרענן פי אלף מכל דבר שראיתי בשנים האחרונות. אישית מאוד קשה לי בד"כ עם סיפורים על דמויות שהחיים שלהן בזבל, זה גורם לי להרגיש ממש לא נעים באיזשהו מקום, אבל אני דווקא מרגיש שזה דבר טוב אם סיפור גורם לי להרגיש דברים מעבר לעניין בו. הסיפור מזכיר לי את הרומן שלמדנו בשיעור ספרות "כל החיים לפניו" שגם מספר על עלובי החיים בצרפת ונכתב כנראה כהומאז' לעלובי החיים כי ויקטור הוגו מוזכר שם ה מ ו ן. אני מאמין שאם הספר שלמדתי לאהוב ממש לקראת הבגרות מתיימר להיות הומאז' טוב לזה, מזה אהנה אפילו יותר. אשתדל לראות את הסרט בזמן הקרוב למרות כל הדברים שאני אומר "אראה מחר אראה מחר" ואת המחזמר גם בקרוב כי גם ככה אני ואמא מחפשים הצגה לראות וזה בא בטוב. 
בקיצור, תודה על סיקור נפלא לינה, שכנעת אותי!

puma161~

14/12/2017

סיקור יפה, לינה. עזרת לי להחליט לעולם לא לראות/לקרוא את זה, בתור ספר/סרט/מחזמר או כל דבר אחר (בעצם, אולי מחזמר כן).
פסקאות קצרות ולעניין, ולמרות שכבר בהתחלה הבנתי שזה לא בשבילי המשכתי לקרוא עד הסוף כדי לוודא את זה.
אני לא אדם של סיפורי עצובים מדי ואנשים שהחיים שלהם זה פשוט רוע צרוף, והסיקור הזה לא הצליח לשנות את דעתי, אבל זה רק בגלל שהיא מאוד מקובעת ואני פשוט לא יכולה לסבול את זה במשך יותר מעשר דקות. לעומתי, יש אנשים עם דעות פחות נחרצות, ואני חושבת שהסיקור הזה ועד במיוחד בשבילם, כי הוא באמת מציג את הסרט כמו שהוא (כאילו... סיקור) והוא נראה כמו אחד לא רע בכלל בסך הכל.
אולי בעתיד~

MeDuzA

14/12/2017

איפה אפשר לראות את הסרט הזה ?

Knightmare

14/12/2017

על לא דבר, שמחתי לעזור :grin:

אמרתי לך את זה קודם, ואני רוצה לומר את זה גם פה:
אני לא חושב שאי פעם ראיתי מחזמר, וגם לא חשבתי לראות, זה תמיד היה נראה לי משעמם.
אבל אני חייב לומר שהסיקור שלך מאוד נותן לי חשק לצפות במחזמר. אולי אתן לזה ניסיון:wink:

אראגון

14/12/2017

סיקור מעולה. שיר טוב. לא אהבתי את הספר אבל אתן למחזמר צ'אנס.

vageto012.

26/07/2019

סיקור נחמד!!