Elementary

14/10/2017

2k1havd.png
מדריך לכתיבת סיקור || ביקורת
פסקת הדוגמא מכילה ספוילרים לרטטוי ראו הוזהרתם.

הסרט מלווה את סיפורו של רמי, עכברוש בעל רגישות גבוהה לריחות וטעמים ותאווה גדולה להכנת מזון גורמה. הסרט מתחיל בגשם זלעפות ויום קודר בחווה, העלים הזהובים שעל גבי העצים קפאו בלב הסערה המתחוללת בחוץ "אתם חושבים שזה מוזר? ראו זה אני. אני חושב שדי ברור שאני צריך לתכנן מחדש את החיים שלי. מה הבעיה שלי????? דבר ראשון אני עכבר:cry:. שזה אומר שמה לעשות החיים קשים. ודבר שני יש לי חוש טעם וריח ממש מפוטח. יש לי אח אמיל - קל להרשים אותו . יש לי אבא - לא התרשם מעולם. עבדתי תקופה קצרה כמגלה רעלים. אחלה עבודה. אני ואבי רואים את החיים בצורה קצת שונה. אני יודע שאני אמור לשנוא בני אדם, אבל יש בהם משהו. הם לא רק שורדים, הם גם מגלים. וכך לפתע פתאום משום מקום התחילו חיי הסודיים. נהגתי לבקר כל יום בבית הבאבא של הכפר, אשר תמיד נהגה להירדם במהלך תוכנית הבישול של גוסטו(Auguste Gusteau). טוב, כמעט תמיד. היה זה יום אפל כאשר לגוסטו נשבר הלב והזקנה גילתה אותי והחלה לרדוף אחרי ואחרי משפחתי עם רובה הציידים שלה. אמיל הוביל אותה למחילה ומשם כולם יברחו לסירות ההצלה, רצתי אחרי כולם כשסיפרו של גוסטו על גבי, איבדתי את כולם - את חבריי, את משפחתי. עמוק בביוב הייתי לבדי, אבל אל תדאגו מהר מאוד פגשתי את לינגוויני שהוא בעצם הבן של גוסטו וביחד אנחנו איך לומר את זה היצלחנו למצוא פתרון למלאכת הבישול והאפייה כשאני על ראשו הכול עובד בלי בעיה ואיי גם השגתי לו חברה, אז נכון שדי הובלנו את המסעדה לפשיטת רגל והאחים שלי עשו עליה טודו בום קרנבל, אה וגם קשרנו איזה כמה אנשים על הדרך, אבל בקטנה, אז תרצו אולי ליצטרף אלייי לחוויה? ולראות את מעט המידע שלא ספוילרר לכם בהתחלה או שתעדיפו כבר לעבור אל הסרט הבא?"

4xur6ta.png  q1231l0.png  vqb1kml.png

מי מכם שנראה כמו הדמויות המופיעות לעיל לאחר קריאת הפסקה הראשונה שירים את ידו. כן, אכן פסקה כבדה עם ויזואליות שאפילו בוב ספוג היה תולש את עיניו מהמקום אילו היה מבחין בה ממסעדת הסרטן הפריך. בואו נסכים דקה כולנו שהפסקה מעל רחוקה מלהיות טובה - התחביר שלה צולע, הספוילריים חוגגים ואפשר די לסכם אותה בכך שרמי קפץ מהביוב של הזקנה למנה העיקרית של המבקר אנטון אגו תוך שורה וחצי גג שניים, דבר שלא יעלה על הדעת שיקרה בפסקה שתפקידה לתאר את העלילה ולמשוך את הקורא לעיין בסיקור שלכם.

מרגישים טיפה אבודים? מבולבלים ולא יודעים מאיפה להתחיל? אז במיוחד בשבילכם הכנתי את המדריך הזה, שתלמדו מהטעויות שאני עשיתי ואולי אפילו תלמדו דבר או שניים חדשים. קחו בחשבון שפרט לסגנונות שהצגתי כאן ישנם סגנונות כתיבת סיקורים וביקורות נוספים שבהם לא נגעתי, תרגישו חופשי להעיר לי על כך ולשתף אותי בסגנונות נוספים בהם נתקלתם ואותם אהבתם. תמיד נחמד ללמוד דברים חדשים. קריאה נעימה ^^

תקציר
תפקיד התקציר הוא לתת לצופים לגעת בעלילת הסרט או הסדרה ולהשאיר בהם טעם לעוד. על כן על התקציר להיות כמה שיותר מעניין, זורם, סוחף ועם כמה שפחות ספוילרים. בדרך כלל לפני שאני ניגשת לכתוב את התקציר לסרט או הסדרה שברצוני לסקר אני צופה בהם מההתחלה ועד הסוף ורק אחרי זה כותבת במילים שלי על מה עלילת הסרט או הסדרה מדברת, במידה ואני רוצה להכניס לתוך התקציר שלי ספוילרים מסוימים אני דואגת לכך שהם לא יהיו שונים מאלה המוצגים בטריילר או בחמש הדקות הראשונות של הסרט או הסדרה. 
נסו לכתוב את התקציר שלכם בראש פתוח. למה הכוונה? לפעמים בשביל להכניס פרטים חשובים הנוגעים לסרט או הסדרה סטייל - שמות השחקנים, שנת הוצאה וכאלה פונים לאתרים כמו : MAL, WIKI, ויקפדיה ואפילו מסתכלים על עמוד האנימה בקהילה פה כדי לוודא שהפרטים שאנו רושמים אכן נכונים (בעיקר בקטע של השמות של היוצרים והמפיקים - תרגום שמות מיפנית קשה שפה ><), וכמו שכאשר אתה קונה מאפה שוקולד אתה מתפתה גם על הדרך לראות את המחיר שלו יחד עם הקפה ככה גם כאן, אם אתה כבר על הרכבת למה שלא תעיף מבט על הנוף שבמקרה שלנו הוא תקציר העלילה כפי שכתוב בכל אחד מהמקומות האלה. אני אישית חושבת שעדיף לכתוב את התקציר מהראש ולא לקרוא את התקציר שכתוב במקומות אחרים כי מה שקורה בפועל הוא שאתם חושבים על התקציר שקראתם ונוטים לכתוב אותו בצורה הדומה לזו שבה הוא הוצג במקומות ההם וחבל. נסו להיות כמה שיותר מקוריים ולכתוב את עלילת הסדרה בדיוק כפי שאתם רואים אותה גם אם במקומות אחרים כתוב אחרת. 
4qssd06.png  x7jm576.png  xuv50cb.png
במידה ואתם כותבים תקציר לסרט או הסדרה שראיתם ואתם רואים שהכיתוב הוא בגופן גדול והפסקה נראית כמו קטע ממאמר על ה"לאומיות בתקופת האדם הקדמון" אז נסו או לקצר את התקציר שכתבתם או פשוט להעביר אותו מהגופן הגדול לגופן קטן יותר (למשל 14), נסו לעשות כמה שפחות אנטרים ולכתוב את התקציר שלכם בתוך פסקה אחת אחידה. זיכרו שמהלך העלילה שאתם מציגים בנושא שאתם פותחים הוא בדרך כלל הדבר הראשון שהקוראים רואים על כן עליו להיות מנוסח בצורה טובה וכזו שתמצא חן בעיניכם ובעיניהם, אל תפחדו להיות מצחיקים ואל תחששו להיות מיסתוריים, כיתבו את תקציר העלילה בדיוק כפי שאתם רואים אותו ובסגנון שלכם אבל היזהרו משימוש באלמנטים מיותרים כמו - סמיילים, סימני קריאה וסימני שאלה מיותרים ושימרו על גוון אחיד של הכיתוב בפסקה (כלומר שכל הטקסט יהיה תחת אותו גופן ואותו גוון). כמו כן שימרו על רמה אחידה של טקסט, כלומר אם אתם כותבים את התקציר שלכם בשפה גבוהה לזרוק פתאום מילה סטייל - אחושרמוטה, יראה קצת לא קשור לכלום ויוכל לפגום בזרימת הטקסט ולגרם לקוראים להביט על הכיתוב באותו אופן שבו הדמות בתמונה הימנית מביטה.
O סיכום - עליכם לכתוב את התקציר שלכם בצורה עניינית וסוחפת, נסו להביע בתוכו את המטרה הכללית של הדמויות בסדרה ולתת לצופים טעימה ממנה, ככה שקוראי התקציר שכתבתם יוכלו להבין לאיזה סוג של סדרה או סרט הם נכנכסים. תיזהרו לא להיסחף יותר מדי ולהשאיר שובל של ספוילרים מאחוריכם.
מידע כללי
אחד הדברים החשובים בכל סיקור ועלילה הוא לתת קצת רקע על הסרט\סדרה כמו:
שנת יציאה || שחקנים || מדבבים || כמות פרקים || מקום הוצאה || שמות מפיקים יוצרים || האם הקטע מבוסס על מאנגה או נובל.
כל דבר שנראה לכם שחשוב יהיה לקוראים לדעת על הנושא שאתם מפרסמים.
בעיקרון אני מעדיפה לכתוב את הפרטים הכללים* בראש עמוד הנושא מתחת לתמונה הראשית, ובמידה ואני רואה שקיים מידע קריטי נוסף הנוגע לסרט או הסדרה (כמו - כמות הפרקים, העונות, מבוסס על מאנגה, סוף פתוח או סגור) אני רושמת את המידע בתוך פסקה נפרדת הנמצאת מעל \ מתחת לפסקת התקציר, דוגמא לכך תוכלו לראות בסיקור הזה.
בשונה ממני יש המעדיפים לכתוב את פסקת המידע הכללי בתוך תחתית הנושא שלהם או לשזר את המידע הקריטי בתוך פסקאות אחרות כמו למשל פסקת הדעה האישית, דוגמא לכך תוכלו לראות בציטוט - > יש התוהים בליבם למה הסרט שיצא בתאריך ככה וככה והוקרן לראשונה בככה וככה לקח לו כל כך הרבה זמן להגיע למסכי הקולנוע בעולם. <- בעצם מה שעשיתי היה להכניס את הקטע היבש של העובדות לתוך דעה כללית העשויה להופיע בתוך פסקה נפרדת המדברת על חוות הדעת שלי למשל. דוגמא לכך תוכלו לראות בסיקור הזה (בו כותב הסיקור הכניס את הפרטים הנוגעים לסוג האנימה, התקופה שבה היא יצאה ומידע נוסף בתוך פסקה זורמת ונחמדה המשזרת בתוכה את המידע הזה בצורה טובה).
kx64yzd.png  2hsm12e.png  bqe8wiv.png
תרגישו חופשי לכתוב את המידע הכללי הנוגע לסרט או הסדרה איפה שנראה לכם לנכון. אבל המלצה שלי שבמידה ואתם כותבים נושא המדבר על סדרה מסוימת הזכירו כמה עונות, פרקים, אובות יש לה והאם הסוף של הסדרה הוא פתוח או סגור כי יש צופים שהפרטים הללו מאוד קריטיים להם והם מתאכזבים אחרי הצפייה בסדרה לראות שהסדרה שהם כה התחברו אליה נעצרה באמצע שום מקום.
אגב, במידה ואתם רואים לנכון לא לרשום מידע כללי על הסדרה או הסרט זה גם בסדר, נתקלתי בהרבה מאוד סיקורים נחמדים שבהם המידע הזה לא הופיע ולא הרגשתי בחסרונו, ככה שעשו כטוב בעינכם, אם לדעתכם המידע הזה עשוי להוסיף לקוראים ולתרום לנושא שאתם פותחים לכו על זה, במידה ואתם רואים בו דבר מיותר אז וותרו והשקיעו יותר בתקציר שלכם ובדעה שלכם על הסרט או הסדרה.
* פרטים כללים הכוונה (בעיניי לתעודת הזהות של הסרט\סדרה): שם הנושא בעברית\אנגלית\ יפנית, שנת יציאה, שחקנים\מדובבים, דירוג, סטודיו הוצאה.
כמובן שאם אתם רואים באחד הפרטים הללו מיותר או שאתם רואים להציג לנכון פרטי זהות אחרים הנוגעים לסרט ולסדרה הרגישו חופשי לשחק אם זה.
אספקטים כללים
אחד הדברים המבדילים בין סיקור פשוט לסיקור מושקע הוא נגיעה באספקטים הכללים. כמה שתתיחסו יותר לאספקטים כללים בסיקור שלכם ככה הרמה שלו תעלה. תשדלו להביע את דעתכם בצורה נעימה לקריאה וזורמת, נסו לא לחזור על עצמכם פעמיים ולהיות מקוריים.

 - דמויות - הן לב הסרט והן התפאורה, הן הכלי שסוחף אותכם הישר אל תוך העלילה ומעבר לה. דמויות איכותיות יכולות להניף את הסרט או הסדרה גבוהה אל על ודמויות קלישאתיות ותקועות עשויות ליצור מצב לא נעים שבו הצופה לא יוכל להתחבר לסדרה ושום אפקט ויזואלי ואף פסקול סוחף לא יצילו את הסדרה מעתידה הכתוב מראש - להישאר מאחורי הסדרות האחרות שבהן הדמויות כן איכותיות. המלצה שלי לכם לתת גם לדמויות במה ולכתוב עליהם פסקה או שניים בשביל לרענן את האווירה.
יש המעדיפים לתת לכל דמות את הכבוד המגיע לה ובכך להעניק לכל דמות במה משלה. סגנון זה מתבטא בדרך כלל כך - מוצג שם הדמות, תמונה\אנימציה וישנה לצידה פסקה כללית המספרת עליה. בשיטה זו קל מאוד להיסחף ולספלייר לצופה על עתיד הדמות ועל מעשיה בסדרה, על כן היא פחות מומלצת לשימוש (אלא אם כן אתם מתכננים לכתוב ביקורת ואז אין שום בעיה שתנתחו את הדמות כמה שאתם רוצים). בדרך כלל הרקע הנכתב על הדמות תופס בין שתיים לחמש שורות. הייתרון של השיטה הזו הוא שככה קורא הסיקור שלכם זוכה להכיר לצופים את הדמויות לסדרה בצורה רחבה יותר מזו המוצגת בשיטה השנייה (ובמידה ואתם עושים ביקורות, השיטה הזו גם יכולה להציג בפני הקוראים שלכם צדדים נוספים בדמויות שאולי הם לא הבחינו בהם קודם). דוגמא לסיקור שבו קיים שימוש בשיטה הזו תוכלו למצוא כאן.
 בשונה מהם יש הבוחרים לכתוב את כל המידע על קאסט הדמויות בפסקה אחת הנותנת לקורא טעימה קלה מסיפורן ומשאירה לו טעם של עוד, הייתרון העיקרי של השיטה הזו הוא שבשונה מהשיטה הקודמת קל יותר לא לספלייר בשיטה הזו. נקודה נוספת שתאמר לזכותה של השיטה הזו שבשיטה הזו כותב הסיקור יכול להיות יותר עניני, כי לפעמים כאשר אנשים מעדיפים לספר על דמויות מסוימות מהעלילה של הסרט או הסדרה יוצא מצב שיש דמות שהכותב יותר מתחבר אליה ועל כן יש לו הרבה מה לכתוב עליה וכנגד יש דמות שלכותב יש פחות סנטימנטים אליה או שפשוט הדמות הזו בשונה מדמויות אחרות לא כזו עמוקה, דבר היוצר מצב שבו הכותב לפעמים עשוי להיסחף ולכתוב את תיאור הדמות בצורה שקצת חוזרת על עצמה ותקועה במידה מסוימת. על כן כאשר אתם כותבים ומפתחים את אלמנט הדמויות שאלו את עצמכם בראש ובראשונה האם יש לכם סיבה להרחיב על הדמויות (כפרטים) או שעדיף יהיה לכתוב פסקה כללית שתספר על כול הדמויות בבת אחת ותשאיר אצל הקורא את היכולת להכיר את הדמויות בכוחות עצמו במהלך הסדרה, דוגמא לכך תוכלו לראות פה. במידה ואתם בוחרים לכתוב פסקה המדברת על הדמויות נסו להתמקד בתרומתם לסדרה או הסרט, מה לדעתכם היה טוב בהן ומה דרש שיפור. 
n1jd072.png  pn3vbcf.png  4qlu382.png
 - וויזואליות כמו שלרוב התמונות קיימת מסגרת ככה במקרה שלנו כאן. הויזואליות היא המסגרת שבה צועדות דמויות הסדרה, היא הדרך שבה הן מוצגות לנו על המסך והיא אחד הכלים שעוזרים לנו הצופים בבית להתחבר לסדרה או לסרט המופיעים לנגד עיננו, על כן לויזואוליות יש השפעה מאוד חשובה על דעת הצופה ועל כן גם עליה כדי מאוד שתכתבו. נסו להתייחס בעיקר לסגנון שלה, אם נניח מדובר בסדרת אנימה אז דברו על סגנון הציור שלה - האם הוא בהיר או בגוונים נעימים לעין, האם הדמויות מאוירות בצורה מודרנית או בצורה המזכירה את האנימות של פעם (שבהן הפרטים בדמויות היו מדוייקים יותר), האם השילובים של האלמנטים בסדרה נעשו בטוב טעם, הרגישו בנוח לפרט גם על דברים צדדים כמו למשל הויזואליות של הפתיח לעומת הוזיואליות של הסדרה (נניח יש סדרות שבהן ההבדל בין המוצג בתוך הסדרה לבין הפתיח או הסיום שלה יש הבדלים של שמיים וארץ מבחינת סגננות), אתם יכולים לפתח את הנושא הזה ככל שראתה עינכם. אל תפחדו להיות קטנוניים (אבל מנגד שימרו על גבול הטעם הטוב וזיכרו שאם הסדרה מוצלחת למרות הויזואליות של החשוב שתזכירו זאת ואותו הדבר גם ההפך).
אם זאת במידה ומדובר בסרט\סדרת לייב אקשן אז נסו להתייחס לתפאורה, אופן הצילום, האם הוא לטעמכם או לא, האם דרך שבה הציגו יוצרי הסדרה או הסרט את הדברים בתוך הסרט נראו לכם אותנטיים וסחפו אתכם אל תוך העלילה או שלהפך גרמו לכם להתרחק ממנה. הדגישו בפני הקוראים בבית את הנקודות שלדעתכם פעלו לטובת הויזואליות ונקודות שבעינכם דרשו שיפור. אם זה מראה הדמויות שלא התאים לאופי שלהן או מראה התפאורה שנראה מנוגד לחלוטין לדמויות המופיעות על המרקע, הרגישו חופשי להתייחס לקטנות (במידה והבחנתם בהם והם הפריעו לכם, במידה ולא, אל תחפשו בכוח).
אני אישית אוהבת להתייחס גם לדרך שבה בחרו יוצרי הסדרה להביע בסדרה שלהם רגשות, קטעים הומריסטיים ודברים נוספים. נניח בתמונה המופיע מצד ימין מעל מופיע דמותו של הבן תחת עננה כהה כזו שמתארת את המצב שבו הוא שרוי באותו רגע, כנ"ל לגבי הדמות של הבן מצד שמאל המביט על הדמות של הבת במבט של "מה?".  גם האלמנט הזה נכנס לתוך אלמנט הויזואליות ואם הוא תפס את תשומת לבכם אתם יכולים בכיף להרחיב עליו.
dkepq7u.png  tdx4e5a.png  2comoo6.png
 - פסקול - הפסקול הוא מוזיקת הרקע המלווה את הסרט או הסדרה מתחילתה ועד סופה. הרבה סדרות מכילות בתוכן פרט לשיר הפתיחה והסיום שלהן (שלפעמים משתנה אחרי חצי עונה) גם פסקול המלווה רגעים משמעותיים יותר ופחות בסדרה. הסאונדטרק כמו הויזואליות של הסדרה והדמויות נועד במטרה לגרום לצופה להתחבר יותר לעלילה המוצגת לפניו, על כן אתם מוזמנים לכתוב גם את דעתכם בנוגע לפסקול, האם אהבתם אותו או לא, מה היה השיר המועדף עליכם ממנו והאם לדעתכם הוא דורש שינוי. הרגישו חופשי בפסקה הזו גם לספר קצת על היסטוריית הפסקול, מי שרים אותו ובמידה ואתם מכירים שירים נוספים שאתם אוהבים של הלהקה או המלחין אתם מוזמנים להוסיף אותם תחת הפסקה הזו.
אגב, אל תשכחו לציין בפסקה הזו גם האם בעינכם הפסקול התאים לסדרה. כלומר יש פסקולים נחמדים שמשווים אווירה נחמדה ונעימה אבל מנגד כולנו נוכל להסכים שלשים מוזיקה של טל עדין של בוקר הנופל על העלים לרקע קולות הציפורים המצייצות לעת זריחה בסצנת השיא של הסרט שבה רואים את הפרש הבודד רוכב על האלפא רומארו שלו הרחק מהישג ידם של שוטרים יצור בכם תחושה של חוסר קישוריות. במידה ואתם נתקלים במצבים כאלה אל תהססו ואל תחששו ספרו על כך ושתפו את שאר הקוראים (רק שימו לב שבמידה ואתם עושים סיקור ולא ביקורת אז אל תיסחפו יותר מדי ותשאירי ספוילרים הנוגעים לעתיד הסרט או הסדרה).
- דיבוב - רובנו אם לא כולנו רואים את סדרות האנימה בדיבוב ליפנית. כמובן שבין כולנו תמיד אפשר יהיה למצוא את אלו מרחיקי הלכת העשויים למצוא אנימות מדובבות לאנגלית ועברית גם. השאלה שלי בנושא הזה היא מה דעתכם על הדיבוב. יש סדרות שבהן הקול של כל דמות נראה כאילו הותאם לה במיוחד ויש סדרות שבהן הדיבוב שנתנו לדמויות איך אמר אורי חזקיה לפני: מ-ת-מ-ט-י-ק-ה, או שבמקרה שלנו נשמע כמו הדיבוב שהיה פעם לסרטים הרוסיים שבהם גם לכלב היה מבטא רוסי כבד של אותו אחד שדיבב את האישה, הרוצח ואת שעון הקיר. על כן כמו שאתם הייתם רוצים להיתקל בסדרה שהדיבוב שלה איכותי ככה גם אחרים ירצו לדעת לפני שהם שוחים בתוך המים החמים האם הסדרה שהם עתידים לצפות בה תהיה נעימה להם באוזן או שהם יאלצו לקלל את מפיקי הסדרה כל כמה שורות. אז במידה ואתם מרגישים שדיבוב הסדרה דורש איזכור, תזכירו אותו.
 - משחק (במידה ויש שחקנים בשר ודם) - במידה ואתם כותבים את הסיקור שלכם על סרט או סדרה שבהם יש דמויות בשר ודם אתם מוזמנים להציג גם את דעתכם על כושר השחקנים. האם לדעתכם המשחק שלהם הרגיש סוחף וזורם או להפך הוא היה מאולץ או מוגזם בצורה שגרמה לכם לתהות בינכם לבין עצמכם איפה מצאו אותם. במידה ולסרט או לסדרת הלייב אקשן יש מקור מנגה או אנימה אתם יכולים לקחת ולהציג את היתרונות שיש בגרסה המועדפת עליכם על פני הגרסה שפחות התחברתם אליה. אל תפחדו להיסחף בתוך הפסקה הזו, הרבה אנשים אשר נתקלים בסדרות או סרטי לייב אקשן חושבים פעמיים האם לצפות בהם או לא, וייתכן שבמידה והביקורת\סיקור שלכם יגע בנקודה הזו ויציין את המשחק של השחקנים והביצוע לטובה, ייתכן והם יבחרו למרות ההיסוס שבהם ללכת לצפות בה, אז אל תפסחו על הנושא הזה כי גם הוא בעל חשיבות.
yreyqz1.png  z7w1fj0.png  mh1qn7b.png
- ייחודיות - בכל סדרה יש את הייחודיות שלה על פני שאר הסדרות. נניח בסדרות מסוימות יש אלמנטים מסוימים ומסרים אחרים הנשגבים מידי האחרות, יש גם סדרות שבהן הרגשות של הדמויות והדעות שלהן הבאות לידי ביטוי בצורה מקורית. לכל סדרה יש את הניואנסים הקטנים שלה המעלים אותה מדרגה או מדרדרים אותה מראש ההר (אותנטיות למקור, מוטיבים, מסרים, דמויות רקע, קסם...). במידה ואתם רואים סדרה מסוימת או סרט שיש בו משהו מיוחד העולה על הסדרות ולדעתכם הוא יכול לתרום לסיקור שלכם - הוסיפו אותו. רק שימו לב שבמידה ואתם מתחילים לפתח את הנושא של המוטיבים והמסרים אתם חוצים את הגבול הדק בין סיקור לביקורת שבעיניי מתבטא בכך שבסיקור הנוגע באספקטים מסוימים יכול לא לספלייר יותר מדי לצופה בשונה מביקורת שבה יש ניתוח של חלקים בסרט או בסדרה שהצופה יכול לקבל מהם ספוילרים (הכל תלוי בצורת הרמיזה שלכם - האם היא חדה ודרסטית או שהיא משאירה לצופה מקום למחשבה), אז קחו בחשבון שאתם שמים לב לפרט הקטן הזה בשעה שאתם עובדים על הפסקה הזו.
- מושגים - הסיכוי שכל אחד מאיתנו נתקל בסדרות והסרטים השונים שבהם הוא צפה במושגים שרק צופי הסרט והסדרה יכולים להבין שואף לחמש נקודה חמישים ושלוש אחוז, מה שאומר שהסיכוי שאתם תכתבו את המושג הזה בסיקור ואנשים לא ידעו את פירושו שואף לשמונים ושבע נקודה עשרים ושמונה אחוז, מה שמוביל אותנו להצעה הבאה והיא - במידה ואתם משזרים בתוך הסיקור או הביקורת שלכם מושגים שרק צופי הסרט או הסדרה יכולים להבין, תסבירו עליהם. אתם יכולים להסביר עליהם בתוך סוגריים או באמצעות הוספת כוכבית מעל המילה החדשה וכתיבת הפירוש שלה בתחתית הסיקור או הביקורת שכתבתם. דוגמא לכך תוכלו לראות בסדרה "פייט\סטיי נייט: מלאכת חרבות אינסופית" (Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works) שבה המושגים "משרתים", "מאנה" ודברים נוספים מככבים לעיתים קרובות, ולכם ככותבי הסיקור שכבר מכירים אותם כמו את כף היד זה עשוי להרגיש טבעי גם לדבר עליהם תחת ההנחה שזה דברים של מה בכך, כשבעצם ההפך הוא הנכון. נסו לצאת מנקודת הנחה שהקורא שומע את הביטוי הזה בפעם הראשונה (על כן אם המושג שאתם שמים במאמר שלכם חשוב להתקדמותו אני ממליצה לכם בחום לקחת ולפרט עליו טיפה מראש ככה שהקורא יוכל להבין את כוונתכם נכונה).
אגב, במידה ואתם נתקלים במושגים בסרט או הסדרה שאתם יודעים שמומלץ בחום לגשת למאנגה או למקורות נוספים כדי להבין אותם לעומקם, אתם יותר ממוזמנים לכתוב עליהם פסקה כזו או אחרת תחת תגית ספוילר, ככה שאלו שעתידים לצפות בסדרה הזו ידעו שבמידה והם יתקלו בזה ולא יראו את הפרשונות של אותם מושגים בסדרה הם יוכלו למצוא את זה אצלכם בסיקור או הביקורת וככה להשלים את חתיכת הפזאל החסרה ולהנות מחווית הצפייה אף יותר.
בונוסים ודעה אישית
לתוך הסאגה של הבונוסים נכנסים כל הנושאים שעליהם אתם יכולים להרחיב ולא חובה להכניס אותם לסיקור ביקורת שלכם. למשל כל מיני משפטי הידעת, ציטוטים מועדפים, תמונות מצחיקות מהסרט או הסדרה שראיתם (שכמובן לא יספילרו יותר מדי) אבל מנגד יעבירו לקורא המאמר את מהלך הקריאה בנעימים ואולי אפילו ישאירו בו רצון לראות עוד קטעים בסגנון. לסיכום אתם יכולים להכניס לכאן כל דבר שאתם אהבתם בסדרה ולא יספיילר יותר מדי ומנגד יוכל לעניין את הקוראים שלכם.
במידה והיה בסרט או בסדרה קטע שאהבתם והתחברתם אליו במיוחד אתם יכולים בסבבה ובכיף לכתוב עליו (במידה ואתם עושים סיקור שימו את הקטע הזה בתוך תגית ספוילר, במידה ואתם עושים ביקורת אז אתם יכולים להשאיר אותו חשוף לעיני כול.). אותו דבר לגבי דמויות שהתחברתם אליהם במיוחד. קורה לא פעם שיש דמות בסרט או בסדרה שצפיתם בה שאתם מתחברים אליה במיוחד ומכירים אותה כמעט מאלף ועד תו, ומספיק רק לומר את שם המשפחה שלהם ואתם כבר תשלימו כבר את השם הפרטי, דמויות כאלה במידה ואתם עושים ניתוח אתם יכולים לכתוב עליהן ולנתח אותן ואת המעבר שהן עשו בסרט או בסדרה שצפיתם בהם. אם בהתחלה הדמות הזו הייתה דמות רדודה ובגלל סיבות איקס ואז נהייתה עמוקה יותר הביעו את זה על הכתב, ותופתעו שאולי תחדשו למישהו משהו. יצא לי לא פעם לשמוע דעות של אחרים על דמויות מסוימות ולהכיר אותן מחדש בדרך שלא הכרתי קודם לכן, אז אל תחששו להביע את דעתכם בנדון (שימו לב אבל שיש הבדל בין הפסקה הזו לבין הפסקה שהוצגה באספקטים כללים, הפסקה הזו היא פסקה של פרטי מידע הנחשבים בגדר בונוס שאתם יכולים לכתוב אם אתם רוצים, בעוד הפסקה שבאספקטים היא פסקה של מידע בסיסי שמומלץ לכתוב והיא בדרך כלל מדברת באופן כללי על הדמויות ולא מציגה אותן לעומקן).
פרט לדעתכם על הדמויות והפרקים בסדרה, אתם מוזמנים גם לכתוב פסקה שתתאר את דעתכם על הסדרה באופן כללי. הפסקה הזו יכולה להיות פסקה כללית שבה תגידו שעלילת הסדרה הייתה לדעתכם כזו או אחרת והיא יכולה להיות פסקה עמוקה יותר שבה אתם מנתחים את הסרט ואומרים מה כן אהבתם בו ומה לא ולמה. במידה ואתם בוחרים באפשרות של הניתוח אתם יכולים לעשות גם השוואה בין מה שציפיתם שיהיה לבין מה שהיה בפועל. הרגישו חופשי להעיר על מה שאתם רואים לנכון, בסופו של יום הפסקה הזו נועדה לתאר את דעתכם על הנושא המדובר ואף אחד לא יכול להכתיב לכם מה לומר בה ומה לא. על כן אם יש דברים שאתם רואים לנכון לדבר עליהם בפסקה הזו ולא הוספתי אותם תרגישו חופשי לכתוב עליהם.
נגיעה בספוילרים
בדרך כלל ניתן למצוא ספוילרים בסיקורים משתי סיבות עיקריות. האחת ליצור עניין אצל הקורא והשנייה טעות הנובעת מהיסחפות המחבר. 
במידה ואתם רוצים להפוך את הסיקור שלכם לביקורת הרגישו חופשי לספלייר כמה שבא לכם אבל קחו בחשבון שאנשים שלא ראו את עלילת הנושא עליו כתבתם קודם לכן ככל הנראה לא יקראו אותו מחשש שזה יפגע בחווית הצפייה שלהם (הרי ביננו, הסיכוי שמישהו יראה סרט או סדרה שהוא יודע את רוב הדברים ההולכים לקרות בה לא גבוהה).
במידה ואתם בכל זאת רוצים לשמור על הסיקור כפי שהוא - סיקור, אתם יכולים להעזר בתגיות ספוילר שלתוכם תכניסו את הספוילרים שלכם. השיטה הזו אומנם פחות אסטטית מהשיטות הקודמות לה (צביעת הכיתוב של הספוילר בצבע אדום זרחני או לבן) אבל היא מועילה יותר כי אנשים לא יכולים בטעות לעבור על זה ולקרוא את הספוילר. אגב, אתם לא חייבים לספלייר לצופה על מה שעתיד לקרות, במידה וברצונכם לדבר על נקודה מסוימת מבלי לפגוע לצופה בחווית הצפייה אתם יכולים פשוט לרמוז לזה. ראיתי הרבה סיקורים שבהם התוכן של הסרט או הסדרה נרמז ולא נאמר במפורש ואחרי זה יצא לי גם לראות אותם ולהבין למה התכוון המחבר.
בעיניי אם אתם שמים ספוילרים בתוך הסיקור שלכם רק כדי לסקרן את הצופה לעתיד אז עדיף שתוותרו עליהם ופשוט תנסו לנסח את התקציר שלכם בצורה מסקרנת גם מבלי לתת טיזינג על העתיד לקרות. עכשיו מה פירושו ספוילר? כשאני בודקת האם יש לי ספוילרים בסיקורים (ומגלה שיש הרבה ועוברת למוד ביקורת) אני בודקת האם התוכן שלהם הוא תוכן המופיע בטריילרים, והאם הגבול נמצא לקראת סוף הפרק הראשון. במידה ואני רואה שלא, אני שואלת את העצמי האם כצופה הנקודות הללו שהצגתי במהלך המאמר שלי הן נקודות קריטיות שבמידה והייתי יודעת אותן לפני הצפייה האם זה היה מפריע לי? במידה ואני רואה שכן אני מחשיבה את זה כספוילרים. במידה ואני רואה שלא, אז אני לא מחשיבה את זה כספוילר ומשאירה את זה כפי שזה. 
תצוגה ואסתטיקה
במקום ממנו באתי תמיד אמרו לי שקודם העיניים אוכלות ורק אחרי זה הלב, ובעיני דבר זה תקף גם לעולם הסיקורים והביקורות. ככל שהסיקור נראה מושך יותר לעין ככה הסיכוי שיותר אנשים יקראו אותו ולא יברחו ישר לעמוד הבא גדול יותר. עכשיו תחשבו כיצד לכם נוח לקרוא סיקורים, האם כיתוב ארוך שממורכז יגרום לכם לעבור לוותר ולעבור לנושא אחר? או שלהפך דווקא הוא יגרום לכם להישאר ולהמשיך לקרוא. תשאלו את עצמכם כל פעם האם אתם כקוראים הייתם קוראים את זה בדרך שבה הצגתם את זה או לא.
s4225ae.png  op897c3.png  vbsjaei.png
- תמונות - כמו שיותר קל לקרוא ספר ארוך שבין כמה עמודים שלו יש תמונות, ככה גם יותר נעים לקרוא מאמר שמשוזרות בו תמונות. אני מניחה שלכל אחד מכם יצא לקרוא אנסין כזה או אחר בפסיכומטרי או בשיעורי הספרות או העברית בבית הספר והבגרות, ותוכלו להסכים איתי שמאמר ארוך שיש במהלכו תמונות נראה הרבה פחות מאיים מאשר מאמר שמתחילתו ועד סופו (שש פסקאות למשל) מכיל רק טקסט, טקסט ולקינוח עוד טקסט, זה אומנם נראה רציני יותר אבל באותה מידה זה גם עשוי טיפה לגרום לקוראים שלך להירתע ממנו ולעבור למאמר אחר מחשש מודע או לא מודע מכל התוכן הארוך הזה, על כן בעיניי חשוב לשים בתוך המאמר שלכם תמונות.
סיבה נוספת שפחות קשורה לחששות הטבעיים שיש בנו מטקסטים ארוכים היא - "טעימה". אתה לא יכול לספר למישהו תאורטית על מראה כלב מעורב מבלי להציג לו את זה כתמונה - כפי שנאמר - תמונה אחת שווה אלף מילים. על כן, יהיה נחמד אם אתם תיקחו ותוסיפו תמונות נחמדות שיציגו את הסרט או הסדרה עליהם אתם מדברים בצורה הטובה ביותר. שימו לב שאתם יכולים לשים כל תמונה העולה על רוחכם - תמונה של הקטעים המצחיקים, תמונה שתביא קצת טיזיניג לקוראים ותסקרן אותם לראות את השאר, או סתם תמונות של הדמויות שיתנו לרקע שכתבתם קצת עור וגידים.
אני אישית אוהבת להתחיל את הסיקור שלי עם תמונה גדולה בראש העמוד המשמשת אותי כפוסטר לסיקור (יש כאלה שמעדיפים לשים פוסטר מקורי של הסרטים או הסדרות, אני אישית מבחינה אסטטית מעדיפה לעבוד לפי גדלים קבועים מראש שבחרתי. המלצה שלי לשים תמונה שלא תהיה גדולה מדי ולא קטנה מדי, משהו כמו שלוש \ חמש שורות אורך ורוחב פחות קירטי. העיקר שהאורך לא יהיה חצי עמוד, אחרת זה לא נראה טוב לעין). 
אחרי שהוספתי את תמונת הפתיחה (פוסטר) של הסרט או הסדרה אני בודקת כמה פסקאות יש לי. במידה ואני רואה שהמאמר שלי עולה על שני פסקאות ומגיע לשלוש פסקאות אני מוסיפה בין הפסקה השנייה לשלישית עוד רצף של שלוש תמונות (למה? סתם כי זה הרגל ישן נושן). בשונה ממני יש לא מעט המעדיפים לשים תמונה אחת ביניהן שזה נראה גם סבבה, דוגמא לכך תוכלו לראות פה וכאן. שתי השיטות נחמדות ויש שיטות נוספות המציעות להציג את התמונות כאנימציות במקום כתמונות יחידות. בעיקרון בקטע הזה אתם יכולים לסדר ולבחור אותן לפי הטעם האישי שלכם, רק שימו לב שאיכות התמונות והאנימציות היא איכות טובה ולא מפוקסלת (דוגמא לכך אתם יכולים לראות בתמונה שמעל תחילת נושא התמונות, מימין). 
01ix6yg.png  6e7yzw3.png  verth6q.png
- הצגת טקסט - אני זוכרת שבעבר כשעוד הייתי ביסודי הייתי מתלהבת מהגופן של הכתב יד שהיה בוורד. כשהייתי מדפיסה את הסיפורים שלי הייתי מדפיסה אותם רק בגופן הזה ואם לא בגופן הזה אז בגופן יפה אחר, הבעיה הייתה כאשר ניגשתי לקרוא אותם... גופן הכתב יד למרות שנראה יפה יותר מהאחרים היה ממש לא נוח לקריאה, והגופן האחר למרות שהיו לי גימורים יפים, גם עייף מהר מאוד את העין. אז חשבתי על פתרון והפתרון הוביל אותי למצב שבו הדפסתי את הכיתוב בגופן כתב יד עבה. דבר שכמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם גם לא צלח. מאמצים רבים הובילו אותי לבסוף למסקנה שהגופן שהכי נוח לקרוא בו זה גופן האריאל במצב נטורל (דהיינו לא עבה) לכן בדרך כלל כשאני מפרסמת את הסיקורים או הביקורות שלי אני משתמשת בגופן הזה.
עכשיו המלצה שלי אליכם היא לשמור על תצוגת טקסט אחידה בתוך המאמר שלכם, שזה אומר שאם אתם כותבים את הפסקה הראשונה שלכם בגופן בגודל 14 אז כל הפסקאות שלכם שלאחריה מומלץ מאוד שיהיו כתובות באותו גופן. נסו כמה שפחות להבליט או להטות את הטקסט שלא לצורך (נסו לסמן רק ציטוטים ושמות של עצמים בקו נטוי) ולא למרכז את הטקסט שלכם במרכז הנושא כי זה לא דווקא תמיד נעים לעין (בייחוד לא כשיש לכם פסקאות ארוכות ונושא ארוך. במידה ויש לכם נושא קצר זה פחות קריטי ואתם יכולים להרגיש חופשי לשים את כל הכיתוב במרכז).
במידה ואתם מעתיקים שם של דמות ממקום אחר וודאו שההיפר קישור שמוביל אל הדף שלה מבוטל ושהגודל והצבע שלה אחידים עם שאר הכיתוב. במידה ואתם רוצים להדגיש מילה מסוימת בצבע מסוים שימשוך את העין נסו להשתמש בצבעים בגוונים נעימים לעין (בדרך כלל הם גם כהים יותר, דוגמאת א ב ג ד לעומת הגוונים הבאים א ב ג ד שפחות נעימים לעין).
בנוסף לכל הכתוב להעיל נסו כמה שפחות להוסיף אימוג'ים לתוך הטקסט שלכם, מה שקורה כאשר אתם מוסיפים אימוג'י פרט לזה שהוא תופס את העין יותר מכל שלט נאון אחר שהייתם יכולים לשים ליד הוא גם יוצר ריווח מיותר בין השורות, על כן עדיף שתשימו כמה שפחות אימוג'ים. וגם במידה ואתם שמים שזה יהיה בסוף הפסקה שלכם ולא באמצע שלה (אלה עם כן זה קריטי לכם ומצוין באותה שורה בפסקה, אז זה בסדר להציג אותו כדוגמא, אבל אם סתם ככה אז מומלץ שלא).
דבר נוסף שעדיף לעשות כמה שפחות זה כתיבת (????) ו(!!!!). מספיק לשים אחד במקום הנכון ולא שורה של אלף. 

iur25e4.png  yjxn6r6.png  rbx4v27.png

- חזרתיות - מכירים את זה שכל שתי מילים חוזר על עצמו ביטוי מסוים למשל: "ואז כעלה שלכת היא נפלה אל האדמה והביטה מעלה על שאר חבריה שכעלי שלכת נחתו אחד אחרי השנייה על האפר הקר שעליו היא שכבה". בואו נסכים שאילו הייתי משתמשת בביטוי אחר במקום בביטוי "כעלי שלכת" המשפט הזה היה נשמע הרבה יותר טוב. קרה לי לא פעם שכתבתי מאמר כזה או אחר ולפני הפרסום גיליתי שאני חוזרת באותו משפט או פסקה על אותם המילים שלא לצורך. בדרך כלל כאשר אנשים רואים את אותו ביטוי או מילה פעמיים באותו אזור זה קצת תופס להם את העין וגורם לתחושה פחות זורמת. אפשר להמחיש את זה ככביש שיש  בו במפר כל שתי דקות (אתה לא מספיק לשכוח את הבמפר שהיה ובום מוצא את עצמך נתקל בבמפר חדש), תחושה לא נעימה. וכמו בכביש כך גם כאן, נסו לגוון ולהשתשמש באוצר מילים עשיר. למשל במקום להשתמש רק במונח "בנוסף" להשתמש ב"כמו כן" או "וגם". במידה ואתם לא מכירים מילים נרדפות אתם יכולים לגשת לאתר "מילוג" ושמה בחיפוש לכתוב מילה ולמצוא את המילים הנרדפות שלה. הרגישו בנוח להמציא ביטויים משלכם שיזרמו בטקסט ואחרי שאתם מסיימים לכתוב כל פסקה לוודא שאין בה חזרתיות מורגשת שעשויה לקטוע את הרצף של הכיתוב וליצור תחושה לא נעימה בקרב הקורא.

- אורך - הרבה אנשים נרתעים מטקסטים שנראים ארוכים, זה פחד לגיטימי המושפע לדעתי בגלל כל הטקסטים הארוכים והמשעממים שלפעמים ניתן למצוא בבית הספר. אני אישית מעדיפה לקרוא סיקורים וביקורות ארוכות כי בדרך כלל בנושאים הארוכים יש התייחסות עמוקה יותר לסרט או לסדרה עליה הוא נכתב. בעיקרון אם אתם רואים שהכתיבה זורמת לכם ואתם כותבים ונהנים ובאמת הסיקור או הביקורת שכתבתם יכולים לחדש לאנשים משהו אז תשאירו את האורך שלו כמו שהוא. אל תקצרו אותו לפסקת תקציר של כמה שורות רק כי אתם חוששים שאנשים לא יקראו אותו. תמיד יהיה מי שירצה לשמוע קצת יותר על הסדרה שהוא אהב או סדרה שהוא מתכנן לראות ואם הטקסט שכתבתם באמת זורם וסוחף אין סיבה שאנשים לא יקראו אותו.

בכל מקרה אם אתם רואים שהמאמר שלכם ארוך נסו בין כל כמה פסקאות להוסיף תמונה - שתיים ככה בשביל שהקורא יתרענן מהכיתוב ויוכל לחזור עם כוחות מחודשים לקרוא את שאר הטקסט שלכם. נסו ליצור פסקאות שאורכן עולה על שורה\שתיים ולחסוך באנטרים, כי מאמר שיש בו כל שורה אנטר לא נראה נעים לעין ועדיף למחוק כמה אנטרים וליצור פסקאות שיקצרו את אורך המאמר מאשר להרחיב אותו באמצעות אנטרים.

אגב, שימו לב שסיקור או ביקורת ארוכים אין פירושם שהם מושלמים. עדיף לעשות סיקור וביקורת קצרים שכל הנאמר בהם נאמר בצורה סוחפת וקולחת במקום לטחון מים רק במטרה והתוכן שלכם יראה ארוך בכוח. זכרו זאת.

- סדר ואירגון - נסו לדאוג לכך שכל פסקה תתחיל בצורה שונה ושלא יווצר מצב שכל פסקה תתחיל במילים "בנוסף". כמו כן תנו לכל פסקה נושא אחר שהיא תעסוק בו, נניח הפסקה הראשונה שלכם יכולה לעסוק בעלילת הסדרה, פסקה שנייה על הדמויות, פסקה שלישית על הויזואליות. שכל פסקה תעסוק בנושא שלה ובמידה ויש לכם פסקה שמתחלקת לכמה פסקאות אתם יכולים לתחום אותה באמצעות תמונות. אל תתפתו לדחוף לפסקה אחת שלוש נושאים ברצף (בייחוד לא אם יש לכם מה להרחיב עליהם). עדיף לתת לכל פסקה במה משלה מאשר להכניס לתוך פסקה אחת מידע הנוגע לתחומים שונים העשוי לבלבל את הקורא.

99sm6kw.png  a3h4kr5.png  dkn4isl.png

- משלב לשוני - לא כל סיקור חייב להיות כתוב במשלב לשוני גבוה. גם סיקור שיהיה כתוב במשלב לשוני בינוני פלוס וישמע זורם יוכל לעשות את העבודה. נסו לא לכתוב קללות במאמר שלכם ולדייק במה שאתם אומרים. כלומר אל תשתמשו במילים או ביטויים שאתם לא מכירים את פירושם רק במטרה לגרום למאמר שלכם להיראות ברמה גבוהה. זה שתכתבו אותם ומישהו יעלה על זה שהפירוש שלהם שונה מהכוונה אליה כיוונתם עשוי להעיר לכם על כך ולהעמיד אתכם על טעותכם. על כן עדיף לכם להשתמש במילים וביטויים שאתם מכירים את פירושם מאשר במילים שיראו לא קשורות לתוכן שאתם מנסים להעביר.

יש החושבים שעל התוכן של המאמר להיות כתוב בצורה רצינית. אני אישית לא מסכימה אם הטענה הזו. נכון בבית הספר חיבור הדעה שאתם מגישים בבגרות ובפסיכו חייב להיות תחת תנאים מסוימים ותחת חוקיות כזו או אחרת שמגבילה את חופש הביטוי שלכם, אבל כאן המצב אחר. פה אתם יכולים להחליט האם נימת הדברים שאתם מעבירים תהיה רצינית או תהיה משעשעת ומתלוצצת. אגב, סוד קטן, אתם יכולים להשתמש בשני הסוגים גם יחד. יצא לי לא פעם להיתקל בסיקורים וביקורות שהורדתי בפניהם את כובע הפונפונים שאין לי אפילו שרמת הכתיבה שלהם נשמע משעשעת ולא הייתה רצינית יתר על המידה. 

שימו לב אבל שאתם לא חורגים מגבול הטעם הטוב. פירושו, זה שאתם יכולים להביע את עצמכם ולכתוב בצורה משעשעת והכול זה סבבה, אבל אל תתפתו לכתוב קללות או משפטים במשלב לשוני נמוך ועם תחביר שגוי של "הלך הכלב ובור נפל". שימו לב שהסדר מילים במשפט שלכם נכון ושתצורת התחביר והפיסוק נכונה אף היא. 

גימורים אחרונים
* נושא זה מתייחס בעיקר למערכת של הספין.
ישנו משפט ידוע בקרב מחברי הקטעים האומר "שן על זה", ופירושו פשוטו כמשמעו אומר שאחרי שאתם מסיימים לכתוב את המאמר שלכם, אל תרוצו לעבר כפתור ה"פרסם" ופרסמו (אפילו שזה ממש ממש מפתה, מניסיון). חכו עם זה איזה שעה, שעתיים, לילה וגשו אליו כשאתם פחות נרגשים והפלא ופלא, בים בם בום הם - הנה הופיעו מולכם פתאום טעיויות פיסוק, תחביר, מהירות ושגיאות נוספות שאילו הייתם מפרסמים את המאמר שלכם ישר הייתם עשויים לדלג עליהם בטעות.
עכשיו, אני מבינה אתכם, אחרי שאתם כותבים מאמר מושקע ומוסיפים תמונות, טקסטים עם הגדרות כאלו ואחרות זה קצת מרגיש כמו בזבוז זמן לקחת ולהעתיק הכול למערכת אחרת כמו ג'ימיל, כתבן או לוורד ואז לחזור על הפעולה הזו מחדש אלה אם כן אתם מעדיפים להשאיר את המסך פתוח על הנושא שכתבתם בתקווה ששום הפסקת חשמל או חתול שחור תוהה לא יפילו אותו בדרך. אבל אל חשש ואל דאגה, אציג בפניכם שיטה שתעזור לכם לשמור על התוכן אותו כתבתם באותו עיצוב שבו אותו השארתם - לשם כך, עליכם לגשת לטול באר למעלה (איפה שאתם בוחרים גודל גופן, הוספת תמונה וכל זה, כשם שמוצג בתמונה מטה).hhjq0xm.png
כעת לחצו על הכיתוב "מקור" (על הכפתור שסימנתי בצבע צהוב מימין).
orp2rxw.png
פעולה זו תציג בפניכם את התוכן הבא, אל תיבהלו, זה הקוד של העמוד שאתם כתבתם.uikfzsn.png
במידה ואתם רוצים לשמור את העיצוב של הנושא שתכננתם לפתוח כמו שהוא, סמנו את כל הקוד עם העכבר או על ידי ביצוע (קונטרול A -> קונטרול C במקלדת) והעתיקו אותו לוורד.6p1aveo.png
ככה במידה ותרצו לפתוח את הנושא הזה ביום למחרת, כל שיהיה עליכם לעשות יהיה:
1. לפתוח נושא חדש.
2. ללחוץ על המקש "קוד מקור".
3. להעתיק את תוכן מסמך הוורד שאליו העברתם את קוד המקור לשדה הקור מקור של הנושא החדש שאתם עומדים לפתוח.
4. ללחוץ שוב על המקש ה"קוד מקור" במטרה לראות את המאמר שלכם בתצוגה הרגילה.
וזהו. אתם יכולים לעבור על שגיאות, טעויות, בדיקות קטנות כאלה ואחרות נוספות ולפרסם אותו:)

דעתם, דעתי דעתנו:
-  מה האספקטים החשובים לכם בסיקור?
-  האם אתם מעדיפים סיקורים או ביקורות?
ארוך או קצר?
-  עד כמה רמת האסטטיקה של הסיקור || ביקורת משנה לכם?
-  לאוהבי האתגרים, מה הדבר שהכי הפריע לכם בפסקה הראשונה (זו שמהווה דוגמא לתקציר פסול לסרט רטטוי)?

-  הערות, בקשות, שאלות, שתייה קלה ותוספות?

* תודה רבה ל- @Otoshigami על עזרתו הרבה!

Gssi

14/10/2017

שאפו, אולי אני אנסה גם לסקר משהו בקרוב בעזרת זה.

-  מה האספקטים החשובים לכם בסיקור?

תקציר העלילה בעיקר וגם קצת תמונות, והחוויה של הכותב. בביקורת גם הצגה של הצד הנסתר של האנימה כמעין סוג של הוכחה שהכותב ניסה להבין למה התכוון המשורר ושהוא גיבש את הדעה עם חשיבה והגיון.

-  האם אתם מעדיפים סיקורים או ביקורות?

אני אישית מעדיף ביקורת כי יותר קל להיכנס לדיון עמוק וכמעט תמיד יוצאים משכילים יותר על הסדרה, וגם אם אתה לא תקרא את הכל אבל תראה שמדברים על זה הרבה זה יהיה מספיק בשבילי כדי להחליט שזה שווה צפייה ואולי להצטרף לדיון אם הוא עדיין זז

ארוך או קצר?

סיקור - קצר וקולע ביקורת - ארוך שנכנס כמה שיותר פנימה.

-  עד כמה רמת האסטטיקה של הסיקור || ביקורת משנה לכם?

די חשוב, לא זוכר מצב בו הציק לי האסטטיקה אבל יש לי תחושה שאם הייתי קורא סיקור עם אסטטיקה רעה הייתי פורש באמצע

-  לאוהבי האתגרים, מה הדבר שהכי הפריע לכם בפסקה הראשונה (זו שמהווה דוגמא לתקציר פסול לסרט רטטוי)?

" במהלך תוכנית הבישול של גוסטו(Auguste Gusteau). " מילא הקישור, למה גם גוסטו צבוע????

 

SHAY-TOHAMI

14/10/2017

יישר כוח!!

אקרא את זה כשיהיה לי זמן...

תמיד רציתי לסקר אז זה מעולה תודה!

Otoshigami

16/10/2017

יצירת מופת.
אני ממליץ לכל אדם שרוצה להתנסות בנושא הסיקורים והביקורות לא לפסוח על מילה מהמדריך הזה. הוא נראה אולי ארוך, אבל התוכן שלו מקיף כמעט כל אלמנט שקיים בנושא הסיקורים, החל ממבנה, עיצוב, התייחסות, שגיאות נפוצות, מקום להתבטאות, יחס לתוכן... הכל. ממש כל מה שצריך לדעת. ובשפה נעימה ושווה לכל אחד.
אני מאמין שכל אחד שרוצה לנסות לסקר יכול לעשות עבודה מעולה אם יעקוב ויקבל מהמדריך הזה. שווה לכם לנסות - אין מה להפסיד! :wink:
תודה רבה על המדריך הנפלא, שהוא בהחלט אות ומופת לעולם הסיקורים.
אני שמח להודיע שהוא נכנס לדף הזה על מנת לשמרו ולתת לו את הבמה הראויה לו.

 מה האספקטים החשובים לכם בסיקור?
כמעט כל דבר. אפשר לומר שכל דבר פרט להתייחסות לפסקול שבדרך כלל לא מעניין אותי. ואם אין משמעות עבורי לסטודיו היוצר (בעיקר לפני שהכרתי סטודיו-ים), אז גם רקע היצירה של הסדרה לא מעניין אותי.
תוכן, דעה אישית, אנימציה, ניתוח [בביקורת], דמויות וגם איסטר אגס וריפרנסים... אני אוהב לקרוא סיקורים וביקורות.
-  האם אתם מעדיפים סיקורים או ביקורות?
את שניהם. בכל אחד יש את הקסם שלו.
- ארוך או קצר?
ארוך אבל לא מרוח. יש הבדל בין אדם שכתב סיקור ארוך כי יש לו על מה לכתוב לבין אדם שכתב סיקור ארוך כי הוא חוזר על עצמו כדי שייראה ארוך או שהוא לא החלטי.
אני אוהב ארוך וגדוש בתוכן.
-  עד כמה רמת האסטטיקה של הסיקור || ביקורת משנה לכם?
משנה מאוד. אני עלול להפסיד סיקור טוב ואיכותי אם הוא לא נראה נעים לעין. 'בלוק מגושם של טקסט' נפסל מבחינתי, גם אם בכתיבה הוא הכי טוב בעולם.
-  לאוהבי האתגרים, מה הדבר שהכי הפריע לכם בפסקה הראשונה (זו שמהווה דוגמא לתקציר פסול לסרט רטטוי)?
הכל. אם לפרט... אני מניח שאת כבר יודעת.
-  הערות, בקשות, שאלות, שתייה קלה ותוספות?
קולה עם זיתים בבקשה ^^

ノアム

29/04/2019

יש מצב מישהו עוזר לי אך לשנות תמונה בבקשה?

 

Kisaragi Honey

29/04/2019

צוטט: leviakerman8

יש מצב מישהו עוזר לי אך לשנות תמונה בבקשה?

 

זה לא קשור לנושא הנל
בתגובה אלייך כנס לפרופיל שלך מקווה שתבין
mjnotjf.pngאגב אשכול מעולה תודה!

achyo

29/04/2019

שמח שהקפיצו את הנושא, אם כי לא הייתי רוצה שזה יקרה בגלל ספאם. 

נא להישאר בגבולות הנושא להבא ולא לשאול שאלות לא קשורות.