SaberKnight

18/10/2019

היי, הרשו לי להציג את עצמי.
שמי הוא ליאור, אני בן 11, ואני ממש, אבל ממש אוהב לקרוא ספרים, לכן אני אכתוב את הסיקור הזה כאן במטרות שונות: לפרסם את הסדרה, לגרום לעוד ועוד אנשים נוספים לקרוא אותה ולפרסם את התוכן שלי ולבדוק איך זה יעבוד. במידה ואני ארגיש טוב כאן, אני חושב שאעלה פוסטים לעתים קרובות.
רק מציין - לא לטעות, המעון של מיס פרגרין לילדים משונים זה לא ספר על השואה. (רבים חושבים כך כשהם פותחים את הספר, לכן אני מקדים ואומר.)
בלי יותר מדי מילים מיותרות, נתחיל בסיקור.

המעון של מיס פרגרין לילדים משונים - סיקור
מחבר הסדרה: רנסום ריגס.
מספר הספרים בסדרה: 4.
ז'אנר: מד''ב, פנטזיה ונוער בוגר.
שפת מקור: אנגלית.
מתאים לגילאים: 12+ (ע''פ מה שכתוב בספר) ולפי סקר שערכו על 278 אנשים, הגיל הממוצע היה 30. (חשוב לציין שאני ממש אשמח אם תקראו את הסדרה, בלי שום קשר לגיל שלכם, כי לדעתי זה לא ממש משנה.)
שמות הספרים בסדרה (לפי סדר): המעון של מיס פרגרין לילדים משונים, עיר חלולה, ספריית הנשמות ומפת הימים.
כמה מילים על הספר הראשון בסדרה (לא שלי, ביקורת שלי תהיה בסוף.) + ביקורות:
''המעון של מיס פרגרין לילדים משונים הוא פנטזיה מצמררת וכובשת, המלווה באוסף גלויות עתיקות נפלאות. ספרו הראשון של רנסום ריגס נמכר במיליוני עותקים ברחבי העולם, שהה למעלה משנה ברשימות רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס", ונחשב בצדק לאחד הספרים המפתיעים של העשור האחרון.''
''ההרגשה שלי לאחר קריאת הספר: המשימה: איך לכתוב רב מכר? ראשית צריך רעיון: נמצא-יש. צריך סיפור, נמצא-יש. רצוי להפעיל "לחצני רגש", הצלת ילדים בשואה-יש. מתח-יש. חדשנות-יש.
בקיצור: נראה מרשם טוב לכתיבת ספר ללא תוכן ממשי. המילים מעון לילדים...ניצולי שואה...סבא...נכד...סיפור הצלה וגבורה...מושכים (אותי). הספר מתחיל בסיפור מעניין שמוביל את הקורא לעלילה בעלת פוטנציאל מצוין להתפתחות מעניינת. מרגע שמגיעים לאי מסתורי שבו ניצל הסב, העלילה מתדרדרת אל תהום מעורפל. הרעיון/המשימה: שימוש בלקט תמונות ישנות ממקורות שונים וחיבור סיפור מקשר. כך ברור שדי מהר הכותב יהיה חייב לגלוש ליקום מקביל על מנת לחבר עלילה סביב תמונות משונות שאין בינהן כל קשר מלבד יושנן.
התחלת הספר מושכת ומכילה אלמנטים שמפעילים היטב את "כפתורי הרגש" עד לכדי כך שגם לאחר המעבר ליקום מקביל והזוי עדיין היה לי חבל לזנוח בתקווה ש"יחשב מסלול מחדש".
וכך המשכתי וקראתי עד הסוף...ולצערי לא נמצא התיקון המיוחל.
במיוחד חורה לי השימוש המועט באיזכור סיפור הצלת נוער בתקופת השואה (שעליו נכתבו ספרים מצוינים,הנערה מברלין..). יצאתי בהרגשה שהסופר ביצע פה סוג של מניפולציה ו"עושה עלי סיבוב". להפתעתי קראתי שהצליח גם בסרט (ואולי אצפה בסרטת למרות שהספר לא מצדיק זאת, ואולי אמצא שהסרט כן ראוי, או כדי להבין איך מפיקים הצלחה מחומר כזה) ובעיקר קשה לי להבין מה מצאו בספר זה אנשים רבים ואני לצערי לא מצאתי.
בנוסף, אני מסתייג מהמלצת התאמה לילדים בגיל 12 עד/או 120 התיאורים והעלילה מבלבלי נפש, חלקם אלימים מאוד, לא אמליץ לנכדיי.
אסיים ברוח "סבא משה":הרשו לי רק תיקון קטן "לבני 120".'' (לא אהבתי את הביקורת, אך יש משהו הגיוני בדבריו של הכותב.)

''את הספר גמרתי תוך שבוע וחצי והמילה שיש לי בפה רק היא וואו!''
ספר מדהים!!!!
העלילה מתפתחת בצורה מהנה ,יש בדיחות וצחוקים,רנסום ריגס הסופר הביא רעיון חדש ,מקורי ומאוד יפה, כתב בצורה טובה ומנוסחת מאוד מצד אחד ומצד שני לא מנוסחת בצורה משעממת.
מאוד התרשמתי מכך שרנסום ריגס לא טעה בדרך שלו לכתיבת הספר, הוא כתב יפה לא יצא מהמסלול שסלל לספר(מה שקורא להרבה מאוד סופרים ,במיוחד שהם מביאים לנו רעיון חדש ומקורי)
אחד הספרים הטובים ביותר שיצא לי לקרוא שמביאים רעיון חדש, מפתחים אותו בצורה מלהיבה
למרות שהספר לפי דעתי נגמר מהר מדי )= 
מאוד אהבתי את השינויים בין העבר להווה וגם שם רנסום ריגס בחר בדרך טובה מאוד לניסוח.
התמונות לי לא כך כך שינו כי אני יותר אוהב להשתמש בפרי הדמיון שלי ,אבל זה לא הציק לי.
הספר מעניין, מותח, מושך אותנו לקרוא ממנו, ספר פנטזיה מעולה (=
אני מצטער שלכך לי כל כך הרבה זמן עד שלקחתי אותו, אני עוד אחד מהאנשים שלא התפתו מתמונת הפתיח..
ממליץ לכל אחד ואחד זה ספר ששווה קריאה.'' (עם ביקורת זו דווקא אני מזדהה, וכן, הספר הראשון, נדמה שנגמר מהר מדי, אבל זה באמת שווה קריאה, כפי שהוא אמר. בנוסף לכך ספרי ההמשך הם גם מדהימים במיוחד.)

''קראתי את הספר לפני שבוע. במקרה מצאתי אותו בספרייה והתחלתי לקרוא ופשוט לא הצלחתי לעזוב את זה!
אחד הספרים הכי טובים שקראתי. אומנם פנטזיה אבל זה ספר מותח, סוחף, מסתורי ומאוד מעניין.. מה שהכי אהבתי זו הדרך שבה כתוב הספר, לא רק שהסיפור מעניין אלא גם דרך הכתיבה של הסופר, פשוט סוחף אותך לתוכו, כאילו אתה חלק מהסיפור. התמונות בספר מאוד ממחישות ומוסיפות לחוויית הקריאה!
אני מאוד ממליצה לקרוא את הספר (מתאים גם לנוער וגם למבוגרים שצעירים בנפשם).'' (גם ביקורת זו ממש אהבתי, אני חושב שהיא מספרת את כל האמת על הספר הראשון.)
מושגים חשובים בסדרה (מכיל ספויילרים):

 

ספויילר
חלולים - משונים אשר נשמת המשונות שלהם נעקרה מהם בניסוי הנועד לתת להם חיי נצח. (האסון הגדול של 1908) הם אכן חיים לנצח, אך בדמות בלתי נראית ומפלצתית. (ניתן לראות את צלליהם) הם בלתי נראים לרגילים ולרוב המשונים, אך למשונים כמו ג’ייקוב פורטמן וסבו אייברהם הם נראים. אחרי שחלול מאכיל את עצמו במספיק בשר משונים הוא הופך לרשף. לחלולים אין זיכרון מחייהם הקודמים בתור משונים.

רשפים - אחרי שהאכיל את עצמו מספיק בשר משונים, החלול הופך לרשף. הרשפים נראים לעיניי כל, אך העיניים שלהם לבנות וריקות מצבע. הרשפים הורגים משונים ונותנים לחלולים את הבשר. רוב הרשפים מעדיפים לא להיות בולטים, אך חלק מהם מעדיפים להיות מוכרים בחנויות, פוליטיקאים, רופאים ועוד כדי ליצור מגע עם כמה שיותר משונים.

משונים - לאנשים וילדים משונים יש נשמה נוספת המעניקה להם משונות, שהיא בעצם יכולת נוספת ומיוחדת. חלק מהיכולות יותר נפוצות וחלק יותר נדירות. הנשמה נמצאת בכף הרגל השמאלית, ואפשרי לעקור את הנשמה בעזרת ניתוח מצמרר ההופך אותם לרגילים. המשונות שלהם נותנת להם להיכנס ללולאות, ובדרך כלל המשונים ניצודים על ידי חלולים, רשפים, ורגילים כאחד.

עתיות - משונות היכולות להפוך לציפורים וכך גם לעבוד עם הזמן ולנוע בתוכו. הן גם השומרות של משונזיה ואלו ששומרות על המשונים, הן יכולות ליצור לולאות זמן.

הניסוי הגדול - ניסוי בו ניסו כמה עיתיות ומשונים בוגדים ב-1908 להעניק לעצמם חיי נצח. הם הפכו את עצמם לחלולים, וגרמו לפיצוץ ענק, שהשמיד חצי מסיביר.

עלילות המשונים - ספר היסטוריה של המשונים המוסווה בתור ספר ילדים למשונים.

ספריית הנשמות - ספרייה של נשמות משונות. כשמשונה מת, הוא נותן את הנשמה שלו לספרייה. יש אנשים שהבינו שהם יכולים לפרוץ לשם ולהפוך למשונים חזקים יותר, והם אכן עשו זאת.

כעת, נעבור לכריכות הספרים בסדרה ולאחר מכן נסקר את הספרים עצמם בסדרה (חוץ מהספר הרביעי.):
תוצאת תמונה עבור המעון של מיס פרגרין לילדים משונים ספר  תוצאת תמונה עבור המעון של מיס פרגרין לילדים משונים ספר  תוצאת תמונה עבור המעון של מיס פרגרין לילדים משונים ספר  תוצאת תמונה עבור המעון של מיס פרגרין לילדים משונים ספר
כריכות הספרים בסדרה לפי הסדר, מימין לשמאל.

שער שני - המעון של מיס פרגרין לילדים משונים - סיקורי הספרים
מחבר: רנסום ריגס.
מס' עמודים: 356.

ספר המשך: עיר חלולה.
כריכה:
 
תוצאת תמונה עבור המעון של מיס פרגרין לילדים משונים ספר
תקציר: 
אי מסתורי.
בית יתומים עזוב.
סדרה של תצלומים מוזרים.
רגע לפני מותו בלב יער בלילה אפל, סבו של ג'ייקוב מספיק לומר רק שהמפלצות חזרו. ג'ייקוב בן ה-16 יודע שכדי לגלות מה קרה הוא חייב לנסוע לאי מבודד, אי-שם ליד חופי וֵיילס, אל המעון של מיס פרגרין לילדים משונים.
כל חייו שמע ג'ייקוב את סיפוריו של סבו על המעון של מיס פרגרין, בית היתומים שבו התגורר בימי מלחמת העולם השנייה, וראה את תמונותיהם של הילדים המיוחדים ששהו שם: הילדה שריחפה באוויר, הילד שהרים בידו סלעים ענקיים. לעתים הזכיר הסב גם את המפלצות. ג'ייקוב אף פעם לא ידע בוודאות אם הסיפורים הם אמת או בדיה, אבל עכשיו הוא יודע שהוא חייב לצאת לדרך, למרות שאין לו מושג לאן היא תוביל אותו והיכן תסתיים.
עלילה (מכיל ספויילרים):

 

עלילה - במידה אם דילגתי על קטעים כלשהם, או ששגיתי בפרטים מסויימים - סלחו לי, עבר זמן מאז שקראתי את הספר הזה + אני אכתוב רק את הדברים העיקריים. בנוסף לכך אני לא אספר לכם כאן הכל, אני רוצה קצת שתהנו מהספר במידה ואתם מעוניינים לקרוא אותו.
סבא של ג'ייקוב פורטמן, אייברהם פורטמן, אפשר להגיד שהוא הרפתקן. הוא מחזיק המון רובים אצלו בביתו, והוא יצא, כשהיה צעיר יותר, להמון הרפתקאות, והיה באי שהוא היה גן עדן בתקופת מלחמת העולם השנייה, שהיה בטוח מכל המפלצות שתיאר אותן בתיאורים מזוויעים ושונים בכל פעם. ואת כל זאת סיפר לנכדו, ג'ייקוב פורטמן. עד גיל 7-8 האמין לזה, אבל הוא התבגר והאמין שכל סיפוריו של סבו הם סתם שטויות. אך מותו היה מה שגרם לו להתרסק למטה. על ערש דווי, אייברהם מורה לג'ייקוב ללכת בלולאה, להגיע אל האי מהסיפורים.... לאחר מכן הוא מת. אבא של ג'ייקוב מנסה להעיף את כל התצלומים והדברים הישנים של אייברהם, אך ג'ייקוב עוצר אותו ולא מסכים לזה. הוא בנוסף אומר שאייברהם הורה לו ללכת אל אותו האי. וההורים שלו חושבים שהוא משוגע, ושולחים אותו לפסיכיאטר. הפסיכיאטר מסביר לו שסבו היה יהודי (עובדה נכונה) ושה''מפלצות'' ההן היו בעצם הנאצים שרצחו את היהודים, והאי ההוא, היה מקום מבטחים בעבור סבא שלו והוא כבר דימה אותו לגן עדן. ג'ייקוב בכל זאת מבקש מהוריו ללכת אל האי, ואביו לבסוף מסכים, כדי שיוכל לתצפת על ציפורים שיש שם. הם טסים לאי בווילס, ומתברר שזה חור ענק ובלה בלה בלה.... ג'ייקוב הולך אל הצוקים של האי, ומגיע אל הבית שבו סבו היה, המקום שאותו כינה ''גן עדן'', היכן שכל הילדים והחברים של סבו היו שם. הוא רואה בית ישן, מרוסק מהפצצות, מלא עפר. הוא הולך לצאת מן הבית, אבל רואה נערה הולכת בין השיחים, והוא רודף אחריה, ומגיע למערה. הוא הולך בעקבות הנערה, ויוצא מן המערה, ומגלה שהוא נמצא בתקופת זמן שונה לגמרי, הוא מגלה שהוא נכנס ללולאת זמן, לתאריך 3 בספטמבר 1940. שם הוא פוגש את מיס פרגרין (מי ששמרה על אייב) וחברתו הטובה ביותר, אמה, שגילתה את המוות שלו בדמעות ובצער נורא שאין דומה לו. בכל אופן, מיס פרגרין מסבירה לו על הכל, בלה בלה, הוא יוצא מלולאת הזמן, הוא יורד מן הצוקים, אבל בדרכו חזרה לכפר שבאי רואה מישהו עם משקפת מתצפת על הציפורים. השעה שעת לילה, ואחרי שהוא חוזר לבית השכור, ומתעורר בבוקר ומתכנן לחזור ללולאת הזמן שנית, הוא רואה את אותו מתצפת, עומד במקום שהיה בו, לא זז בכלל. בכל אופן, כשהוא מגיע ללולאת הזמן, הוא רואה עתית מגיעה, פצועה מאוד, בשם מיס אבוסט (חברה של מיס פרגרין) היא מספרת כי הרשפים תקפו את הלולאה שלה ועוד רבות אחרות וחטפו את העתיות. מיס פרגרין מייד נערכת למצב, יחד עם הילדים המשונים שחיים בלולאה, והלילה הזה הלולאה לא תתאפס (הלולאה מתאפסת כאשר מטוסים גרמניים מפציצים את הבית.), ומיס פרגרין והילדים המשונים מנסים לברוח דרך הים. בדרך הם פוגשים בפסיכיאטר של ג'ייקוב, שמתגלה כרשף, והוא חוטף את מיס אבוסט שכלואה בצורתה כציפור. הילדים המשונים מנסים לעצור אותו, ללא הצלחה. הם לוקחים שלוש סירות, וחותרים בהם, אל לונדון, שם הם חושבים כי מיס פרגרין נמצאת.

מחבר הספר: רנסום ריגס.
שם הספר: עיר חלולה.
מס' עמודים: 420.
ספר המשך: ספריית הנשמות.
תקציר: 

ספויילר

חבורת יתומים.

כל אחד משונה בדרכו.

אבל כולם בסכנת מוות.

ג'ייקוב קשר את גורלו בגורל היתומים של המעון של מיס פֶּרֶגרין. 

אחרי שאיתר את האי שבו הם חיים והחליט להישאר איתם, ג'ייקוב מוצא את עצמו בלב ים, נס על נפשו יחד עם ילדי החבורה. כשיגיעו ליבשה יגלו שהסכנה רק מתעצמת, אבל הם יודעים: עליהם להגיע ללונדון. רק שם יוכלו להחזיר את מיס פרגרין אל הגלגול האנושי שלה. אם לא יעשו זאת במהירות, יאבדו אותה – והם עצמם יאבדו - לנצח.

מיהם האנשים המוזרים שרודפים אחריהם? ומהיכן מגיעות החיות המשונות שהם פוגשים? מיהו חבר ומי אויב? והאם אומץ לבו של ג'ייקוב יעמוד לו ברגע האמת? 

כריכה:
 תוצאת תמונה עבור המעון של מיס פרגרין לילדים משונים ספר
עלילה: (חפרתי מספיק, תצטרכו להסתפק בעלילה של הספר הראשון, כי אני כבר מתעייף בכתיבת הסיקור הזה.)

שם הספר: 
ספריית הנשמות.
מחבר הספר: רנסום ריגס.
מס' עמודים: 504.
ספר המשך: מפת הימים.
תקציר: 
(הימנעו מלקרוא, הספויילר לא עובד לי.)
סיפורו של ג'ייקוב התחיל במסע אל אי נידח, שם הוא מצא את "המעון של מיס פרגרין לילדים משונים". הוא נמשך במבצע הצלה נועז של הילדים הלכודים ב"עיר חלולה", ועכשיו מגיע החלק השלישי. ג'ייקוב בן ה–16 מגלה כוחות חדשים וצולל אל ההיסטוריה כדי להציל את חבריו הכלואים במבצר שמור היטב. אל הדרך יוצאים עמו הילדה עם האש בקצות האצבעות והכלב המריח ילדים אבודים. יחד הם יגיעו אל סמטאותיה החשוכות של לונדון הוויקטוריאנית, בניסיון אחרון לקבוע את גורלם של הילדים המשונים. 


**אפשר לקרוא מכאן**
כריכה:
תוצאת תמונה עבור המעון של מיס פרגרין לילדים משונים ספר
ביקורת שלי על הסדרה!
הסדרה הזאת פשוט מדהימה ומרגשת, מההתחלה עד הסוף. בלילה היה הכי כיף לקרוא אותה, חשוב לי לציין! התיאורים של הסופר רנסום ריגס ריגשו אותי מאוד, הוא בהחלט יודע איך לכתוב ספר אמיתי!!! אמה, ג'ייקוב, מילרד וכל שאר חברינו המשונים והטובים :) כולם שם הם דמויות ממש ממש טובות שהתחברתי אליהם מאוד, ופשוט שלא יכולתי לעזוב את הספר! ניצלתי כל הזדמנות לקרוא את הסדרה הזאת, (כן, גם בבית ספר) ופשוט שלא הפסקתי לחשוב על זה! פשוט וואו על הסדרה הזאת! עשר! בסוף הספר השלישי, חשבתי שזה הסוף של הסדרה, כי זה נגמר כמו כל סדרת ספרים! אבל לא! מתברר שיש ספר המשך רביעי!!! אני ממש התרגשתי ואני מצפה באמת לקרוא אותו ממש בקרוב!!! :) חייב לציין שכמעט בכיתי מאושר ועצב גם יחד בסוף הספר השלישי, זה היה פשוט מרגש, אני מודה לרנסום ריגס המוכשר שכתב את סדרת הספרים המושלמת הזאת!!! כל ההרפתקאות, הסיפורים, הרגשות, החוויות והחלומות, כולם היו טובים! בקיצור, ממליץ לכם מאוד, אבל מאוד, כי זאת סדרת הספרים הכי טובה שקראתי בחיים שלי, ואני רציני, ולא כל ספר מקבל אצלי ציון טוב! אז באמת, תקראו את זה, בשבילי ובשבילכם, בשביל כולם!
ממש השקעתי בסיקור הזה את זמני, אז אשמח מאוד שתקראו את הסדרה :) 
שלכם, ליאור

MrsJapan תגובה נבחרת

18/10/2019

אני אישית מאוד לא נהנתי מהספר וגם מספר ההמשך שלו (שם עצרתי.) הרעיון מאוד מעניין, אבל גם רעיון מעניין צריך כתיבה טובה כדי להפוך לספר טוב, והכתיבה פשוט לא מוצלחת.

לגבי הסיקור - הייתי ממליצה לך לקצץ את החלק של הביקורות השונות, או לפחות לקצץ כל אחת מהן בחצי. אנשים באים לקרוא סיקור שלך, לא ביקורות שמישהו השאיר בתגובה באיזה אתר. גם לכתוב את העלילה - לא הכרחי בכלל, תקציר מספיק. הרי יש הרבה ספוילרים בחלק של העלילה, אז מי שלא קרא את הספר לא יקרא אותה, ומי שכן קרא את הספר לא צריך פירוט של כל העלילה. במקום זה, כדאי לך לשקול לכתוב את התקצירים בעצמך (במידה ולא עשית זאת - לא הצלחתי להבין).

סך הכל - אחלה סיקור! כל הכבוד!

SaberKnight

18/10/2019

צוטט: MrsJapan

אני אישית מאוד לא נהנתי מהספר וגם מספר ההמשך שלו (שם עצרתי.) הרעיון מאוד מעניין, אבל גם רעיון מעניין צריך כתיבה טובה כדי להפוך לספר טוב, והכתיבה פשוט לא מוצלחת.

לגבי הסיקור - הייתי ממליצה לך לקצץ את החלק של הביקורות השונות, או לפחות לקצץ כל אחת מהן בחצי. אנשים באים לקרוא סיקור שלך, לא ביקורות שמישהו השאיר בתגובה באיזה אתר. גם לכתוב את העלילה - לא הכרחי בכלל, תקציר מספיק. הרי יש הרבה ספוילרים בחלק של העלילה, אז מי שלא קרא את הספר לא יקרא אותה, ומי שכן קרא את הספר לא צריך פירוט של כל העלילה. במקום זה, כדאי לך לשקול לכתוב את התקצירים בעצמך (במידה ולא עשית זאת - לא הצלחתי להבין).

סך הכל - אחלה סיקור! כל הכבוד!

תודה רבה על התגובה והעצות!
בהחלט אעשה זאת לפעם הבאה שאכתוב סיקור, תודה רבה :) 
אני ממש ממש שמח שאהבת את הסיקור והגבת לי כאן, מעריך מאוד!