כותרות

 • אנגלית: Psycho-Pass
 • יפנית: サイコパス

מידע

תקציר

העלילה מתרחשת בעולם בו הטכנולוגיה התקדמה הרבה יותר ממה שמוכר לנו היום. בני האדם יצרו מערכת שנקראת "מערכת הנביאה", אשר מסוגלת לנבא מה הסיכוי שאדם מסוים יבצע מעשה זדוני בעזרת מדד שנקרא "פסיכו-פס". האנשים שהמערכת מאתרת נקראים "פושעים סמויים", וכך הסוכנות הממשלתית לביטחון הציבור יכולה לאסור אותם עוד לפני שהספיקו לעשות נזק לחברה. אולם, חלק מהפושעים הסמויים הללו דווקא עובדים בלשכה ונקראים "אוכפים", ומטרתם לתפוס פושעים סמויים אחרים, על מנת שלא יהיו במאסר בעצמם כל חייהם. העלילה מתמקדת במפקחת חדשה בשם טסונמורי אקאנה שהצטרפה למחלקת חקירת הפשע וצריכה להתאקלם במהירות לשינויים הרבים שמתרחשים במהלך הפעילות שלה.

מקור: אתר Paradise Subs.

דיונים

חוות דעת

10

יצירת מופת

 • מאת leeloo
 • 11/10/2016
 • 16 מצאו את זה שימושי

אז פסיכו-פס, אנימה נהדרת שמשלבת פסיכולוגיה, עולם עתידני עם מערכת הזויה שיכולה לחזות מה הסיכוי שאדם יפשע בעתיד הקרוב, או הרחוק. כך, אפשר לעצור אנשים לפני שהם מבצעים בכלל את מעשי האיבה עוד לפני שהם מבוצעים. אם הפסיכו-פס במידה רק קצת מעל הרמה הגבולית, הם נשלחים לתרפיה והרגעה. אם היא הרבה מעבר, הם מחוסלים במקום.

מהעלילה הכללית, לבניית העולם, לתסריט והביצוע, מוזיקת הרקע (ושירי הפתיחה והסיום), לעיצוב הדמויות ולאנימציה. הכל נעשה, מבחינתי לפחות, בצורה מושלמת. זאת אנימה שמעלה הרבה שאלות, וגורמת לצופה לחשוב ולתהות מה צודק ומה נכון - כי בסך הכל זה עולם די... ביזארי. הרי זה מגיע למצב שאנשים יכולים לשאול "למה אני צריך להיענש אם לא עשיתי בעצם כלום?!" למרות שלרוב, אותם אנשים נשלחים לתרפיה, ורק אם התרפיה לא עוזרת להוריד את הפסיכו-פס שלהם, להסגר. (אבל, אם הפסיכו-פס שלהם ממש מוגזם. בום. מתים. כיף.)
ומעבר לכך, המשטרה בעצמה משתמשת באותם "פושעים סמויים", שלפני שנהיו לאוכפים היו בהסגר בעצמם, על מנת לתפוס את הפושעים האחרים שצצים בכל מיני מקומות. קל יותר לחיות למצוא את בני מינן, נכון?

אני יכולה לדבר על הסדרה הזאת שעות, אבל אם יש דבר שאני חייבת להדגיש והוא האהוב עליי כאן - זה פיתוח הדמויות. זה לא משהו כזה מובן מאליו באנימה לצערי, שבאמת רואים שינוי מהותי בדמויות כתוצאה מהאירועים שקרו ומה שהם עברו. הרבה פעמים אני מוצאת את עצמי מתלוננת על זה שדמויות מסוימות באנימה מתנהגות בדיוק אותו הדבר, כאילו לא קרה להן כלום. (תלוי כמובן לאן מסתכלים, לא אומרת שאין.)
אבל כאן רואים התבגרות משמעותית אצל כמעט כולם. במיוחד הדמות הראשית, אקאנה.
בהתחלה היא יכולה להיראות מעצבנת ומיותרת, אבל ככל שהזמן עובר והיא נתקלת ביותר דברים, עובר אצלה שינוי משמעותי... זה נעשה בצורה כל כך נהדרת שזה אחד הדברים שאני הכי מדגישה כשאני מנסה להסביר לאנשים כמה הסדרה הזאת טובה.

בזכות זה, מאוד קל גם להתחבר לאותן דמויות. עם חלקן אפשר להזדהות, חלקם מעוררים תחושת רחמים, חלקם כל כך מעניינים שאתם מתים לראות מה יהיה המהלך הבא שלהם, וכמובן לחלקם מתחשק להחטיף אגרוף לפרצוף. אין כאן "טוב" ו"רע" מובהקים, אפילו שיש להם כביכול את מערכת הסיביל, שאמורה להבדיל בדיוק בין אלו.
זה מעלה בעייתיות די רצינית במקרים שהם לא בדיוק... סטנדרטיים.

אז, אם חשבתם שהרעיון מגניב ומעניין, תדעו שהביצוע שלו אפילו יותר טוב.
אני מזהירה מראש, הסדרה לא סתם בסיווג R. יש שם אלימות מילולית ופיזית ולפעמים דברים שהם לאו דווקא קלים לצפייה או עיכול. אבל, זאת לא ההתמקדות המרכזית של הסדרה, אלא דברים שתומכים בעלילה הנהדרת מלאת הפסיכולוגיה.

באופן אישי, זאת אחת הסדרות האהובות עליי בכל הזמנים, ואני גם יכולה להגיד בלב שלם ולא משוחד שזאת אחת הסדרות הטובות יותר שראיתי. אל תשכחו שיש לה גם עונה שנייה וסרט שממשיך בקו עלילתי כרונולוגי.
ובקיצור, אני ממליצה עליה בהרבה חום ואהבה, היא שווה כל רגע.

נ.ב ממליצה יותר לראות את ה Extanded Version, אין לה באמת עמוד לא כאן ולא במאל (ולכן לא הרבה יודעים על הקיום שלה), כי זה בדיוק אותו הדבר כמו הסדרה המקורית, רק עם תוספות (שחשובות גם לעונה השנייה). זה בעצם 11 פרקים, 45 דקות כל פרק. זה יותר מידע על כל מיני דברים, ומכיוון שבשאר אין שינוי מהמקור, לא מפספסים כלום :)

10

 • מאת Juuzou
 • 11/10/2016
 • 5 מצאו את זה שימושי

אנימה מצוינת ומרתקת. אהבתי מאוד. 

10

 • מאת elya
 • 13/10/2016
 • 2 מצאו את זה שימושי

אין לי מילים על האנימה הזאת, פשוט אנימה מופלאה, ואחת מאנימות שהכי טובות שראיתי, וגם  העלילה שלה פשוט אחלה, והדמיות רואים שיש להן שינוי משמעותי, מאשר באנימות האחרות הדמויות באנימה הזאת פשוט נהדרות שמהותם של הדמויות, אצל כמעט כולם... יש להן התבגרות משמעותית מדהים.