כותרות

 • רומאג'י: Natsume Yuujinchou
 • אנגלית: Natsume's Book of Friends
 • יפנית: 夏目友人帳

מידע

תקציר

בזמן שרוב הנערים בני החמש עשרה שומרים סודות הקשורים בנערות, לטאקשי נאטסומה יש סוד מוזר ומפחיד הקשור ביוקאי (רוחות). מאז שהוא זוכר את עצמו, היוקאי תמיד רדפו אותו. נאטסומה גילה כי סבתו המנוחה, רייקו, העבירה לו את "ספר החברים" שכולל בתוכו את השמות של הרוחות בהן היא שלטה. עכשיו, כשנאטסומה הוא הבעלים של הספר, הוא קיבל גם את השליטה על היוקאי. אותן יוקאי רודפות בזעם את נאטסומה במטרה להשיב את חירותן. בלי הורים ובית אוהב, נרדף באופן תמידי על-ידיי אותן רוחות חסרות הרחמים, מחפש נאטסומה נחמה - מקום אליו הוא שייך. אולם, חברו היחיד שהכריז גם כי ישמש כשומר ראשו ויתלווה אליו הוא מאדרה, המכונה בשם החיבה נייאנקו-סנסיי. מאדארה הוא בעצם רוח מסתורית בצורת חתול בעלת סיבות משלו לדבוק בילד.

דיונים

חוות דעת

10

 • מאת tkgs
 • 23/09/2018
 • 3 מצאו את זה שימושי

וואו, פשוט וואו, אנימה פשוט יפה! ממליץ בחום לכולם!

8

 • מאת P.G. Eye
 • 20/09/2018
 • 2 מצאו את זה שימושי

ההרגשה של רוח צוננת שעוטפת אותי בעת יום חמים, יום כזה שיצא לי לראות עד כה רק באותם תצלומים רחוקים - הייתה אחת גואשת, ועדיין מלטפת. מלווה באותם פריטות קטנות, אלו שנתנו לגיטרה צליל עייף, חמים ועתיק אליו צללתי. 
בתיאור פשוט, ספר החברים של נאטסומה נתן לי את אותה תחושה. לא דבר אותו הייתי מכנה כ'ביתיות', אלה כהשראה, מהולה עם אותה צמרמורת שיכולה להביא לך חזות של תרבות עתיקה ומשלהבת.
לא היתה זו איכות הדמויות שהלהיבה אותי, ואף לא פיתוחם שניכר כי זקוק לתוספת לא מעטה. 
זה היה אותו הוויב שהעבירה האנימה. לא אימה, פחד, או חמלה. טבעיות שרק טבע או הערכה ליופי מסוים יכולים להעביר. אחד שאתה רואה כי יש בהם לא מעט טעויות, אך ההערכה שלך אליו מציתה בך רגש לא מוכר.
ועכשיו, בפירוט טיפה יותר מרחיב, וללא עוד מהמשלב המציק ההוא, אני מציגה לכם את חוות הדעת שלי על האנימה הזאת. אחת לא הכי מוכרת, לא הכי טובה או נפלאה, ועדיין עם יופי לא מועט.

אז, אם הייתם עצלנים מספיק כדי לא לקרוא את התקציר, הנה לכם כמה שורות שמסבירות על העלילה בקצרה.
אנחנו עוקבים אחרי נאטסומה עוד מפגישתו הראשונה עם ספר החברים, שהועבר אליו מסבתו שכבר הלכה לעולמה. מתברר לנו (בפרק הראשון, זה לא ספוילרים~) ששמותיהם של היוקאי - רוחות, אלו שנאטסומה יכל לראות עוד מהיותו קטן, רשומים שם. מה שמעניק לו את הכוח לשלוט בהם, ועם זאת, את הרדיפה התמידית של רוחות אשר חושקות באותו הספר, ואלו שרוצות את שמם חזרה.

האנימה, כפי שכבר אפשר לנחש, היא סלייס אוף לייף כבר משורש הקונספט שלה. מה שנותן לה הזדמנות ענקית לפיתוח דמויות ועלילה שמסוגלת לעניין את אלו בעלי הסבלנות. וכפי שכבר הזכרתי, האנימה לא מתמקדת לא בפיתוח דמויות, עלילה, או פואנטה למטרה שאפילו לא קיימת בליבו של נאטסומה. רק הרצון שלו. זה מה שמניע אותו, ואת העלילה. הפגישה התמידית שלו, המשיכה שלו יותר ויותר אל עולם הרוחות, זה מה שממשיך פעם אחר פעם את הסיפור שלו. איך הוא פוגש רוחות, איך הוא מחליט כיצד לפעול, מה קורה בסוף, ועם מה הוא יוצא מזה. את הדבר האחרון במחזוריות אמנם לא יצא לנו לפגוש לרוב, אבל רוב מה שהאנימה מנסה להעביר זה הפגישות עצמן.

אישית, מצאתי את זה כדבר יפיפה. בתור אחת שכל הרצון שלה הוא לפגוש אנשים, האנימה העניקה לאותם רגעים ורגשות שנצצו מאחורי הקלעים את משמעותה האמיתית של 'פגישה'.
דיבור עם אדם, הרגשות שלו, איך הוא מגיב, מה הוא רוצה. כל דמות ודמות לא הייתה מרגשת, או מיוחדת, אלה שקטה. כמו הדמות הראשית שלנו. אחת שמגיבה בטבעיות בדרכה שלה לרגעי לחץ, או לרוב נותנת את ההרגשה של רעש הגלים העומדים. לפגוש אדם זה לא רק טוב ויפה, זה לא רק צחוק, ואהבה, ונוף מהחלומות. זה מה שאתה חווה איתם, להיקשר לכל פרט בהם, בין אם הוא רע. להרגיש רע על פעולה שעשית, ואז להרגיש שלם איתה. זה גם אחת הסיבות מהן לא ניתן להיקשר לרוב אל הדמויות. הן פועלות על היגיון הרגשות, תגובה טבעית שכנראה חשבתם שתראו.

אז בעיקרון? האנימה לא ממשת את אותו הפוטנציאל שניתן לה, את ההאפשרות לפתח אותה בנופים שיהפו את הרגעים לכאלו שיחרטו בכל ליבו של אדם, ולא גרמו לכל דמות להיות מרגשת ומלהיבה, או בעלת אישיות מיוחדת. אבל היא העניקה לי תחושה של ים, אחד שלא כל רגע בו הוא המושלם ביותר, וכדי לחוות את חמימות השקיעה אצטרך לחכות בסבלנות. 
וסבלנות, כמו שגיליתי לפני זמן רב, היא המומחיות שלי. האנימה הזאת נגעה בי בגלל שהיא נמרחה, והייתה נעימה בכל רגע בה, היא צלחה בערבוב הקומדיה, החמידות שלה, והאנרגיה הרגועה שמשכה אותי אליה. זו אנימה שמומלצת לצפיה לאלו שמאסו עליהם האנימות הרגילות, שדוחפות לך אקשן ומוקצנות בככ הרבה דרכים. אני גם כותבת מראש, שזו בהחלט לא מסוג האנימות שכולם יאהבו ויעריכו. אנשים אחרים ימצאו את זה כמריחה חסרת משמעות, יהיו כאלו שיראו עד כמה המריחות בה מועילות להנאת הצופה ולהעברת הוויב הנעים שלה, וכאלו שיתלוננו על חוסר פיתוח הדמויות המובהק שלה. וזה בסדר. בסופו של דבר, כל אחת מהדעות נכונה~

9

 • מאת Kindaichi
 • 03/07/2019
 • 1 מצאו את זה שימושי

ה SOL האהוב עליי, דמויות מעולות.